FINANSEDOTACJEWażne elementy w procesie rozliczania dotacji

Ważne elementy w procesie rozliczania dotacji

Ważne elementy w procesie rozliczania dotacji

Rozliczanie dotacji stanowi nie lada wyzwanie i z racji swojej złożoności może okazać się zadaniem bardzo wymagającym. Dlatego warto się do tego procesu właściwie przygotować i poznać kilka podstawowych elementów, które odgrywają w nim niezwykle istotną rolę. Jeżeli w grę wchodzą dotacje, czyli środki finansowe, należy zachować szczególną czujność.

Po pierwsze wiedza

Podczas rozliczania dotacji nieoceniona jest znajomość przepisów prawnych, zarówno tych obowiązujących w Polsce, jak i tych dotyczących prawa unijnego oraz wszelkich formalności związanych z umową o dofinansowanie. W przypadku dużych nakładów finansowych warto zwrócić szczególną uwagę na wszelkie niuanse, gdyż każdy błąd może nasz kosztować nawet zwrot przyznanych środków.

Pod drugie dokładność

Kolejnym niezwykle ważnym elementem w tym procesie jest dokumentacja, a właściwie jej dokładne przygotowanie. W tym obszarze bardzo ważną rolę odgrywa zarówno dokumentacja dotycząca zamówień, jak i właściwy jej opis do rozliczenia dotacji. Jeżeli te kwestie zostaną sumiennie dopilnowane, wszelkie zakupy poczynione w ramach danego projektu będą stanowić klarowne przedstawienie naszych działań, co niewątpliwie oszczędzi nam stresu i dodatkowej pracy z dokumentami księgowymi czy tymi dotyczącymi zamówień.

Pod trzecie konsekwencja

Właściwie wypełnione dokumenty to jednak nie koniec procesu rozliczeniowego. Po dostarczeniu wszystkich niezbędnych formularzy należy konsekwentnie realizować wymogi i wszelkie założenia wyszczególnione we wniosku o dofinansowanie oraz w umowach z kontrahentami. Z różnych powodów proces ten może trwać nawet kilka lat. Bywa też tak, że urzędnicy decydują się na zweryfikowanie rzeczywistych działania w ramach danego projektu. W takich przypadkach wystarczy pamiętać o ścisłym trzymaniu się, z góry ustalonych, wytycznych, a wtedy cały proces nie powinien przysparzać nam dodatkowych zmartwień.

Warto, więc, przed podjęciem się rozliczania dotacji ocenić czy jesteśmy w stanie wykonać to zadanie samodzielnie, czy lepiej powierzyć je profesjonalistom, którzy rzetelnie i zgodnie ze wszystkimi wytycznymi danego projektu sprawnie przeprowadzą nas przez ten proces. Nie można jednak zapominać, że wiedza, dokładność i konsekwencja stanowią jedne z najważniejszych elementów procesu rozliczania dotacji i lepiej upewnić się dwukrotnie, a nawet trzykrotnie, czy wszystko jest zgodne z wytycznymi, niż później starać się naprawić spustoszenia związane z niedopilnowaniem wymagań danego projektu.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...