środa, 14 kwietnia, 2021
PRACA I KARIERAWielozadaniowi pracownicy magazynów pożądani na rynku

Wielozadaniowi pracownicy magazynów pożądani na rynku

-

Wielozadaniowi pracownicy magazynów pożądani na rynku

Niemal 654 tys. osób jest obecnie zatrudnionych w Polsce, według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego, w branży obejmującej transport oraz gospodarkę magazynową. Aktualnie jest to jeden z najbardziej dominujących sektorów na polskim rynku pracy. Najpopularniejszą lokalizacją dla infrastruktury magazynowej jest centrum Polski, co wynika z jego dostępności komunikacyjnej. Nic więc dziwnego, że prawie połowa zatrudnionych w branży przypada na woj. mazowieckie (bez mała 287 tys. osób). Jednym z przykładów infrastruktury magazynowej na Mazowszu jest 5 centrów logistycznych globalnej firmy w Błoniu. W powiecie warszawskim zachodnim, w którym znajduje się Błonie, stopa bezrobocia nawet w okresie pandemii koronawirusa nie przekracza 2,5 procent i należy do najniższych w całym kraju.

  • Amerykańska firma Iron Mountain, będąca liderem w branży zarządzania informacją, posiada 14 magazynów ulokowanych w całej Polsce – kluczową lokalizację stanowi 5 magazynów w Błoniu.
  • Spora część Polaków niezwiązanych z branżą posiada mylne wyobrażenie na temat pracy we współczesnych, nowoczesnych magazynach.
  • Prace magazynowe w centrach logistycznych stanowią jedynie 30 proc. Pozostałe działania wymagają ekspertów także z innych dziedzin: logistyki, transportu, specjalistycznych prac archiwistycznych, a także procesów związanych z cyfryzacją danych.

Co roku, zajmując się obsługą ponad 1,5 tysiąca klientów reprezentujących różne gałęzie biznesu, przetwarzamy nawet 100 milionów stron dokumentacji papierowej – mówi Marcin Skrzypczak, RM Operations Manager, Iron Mountain Polska. – A mamy i takie projekty, w ramach których procesujemy 20 milion dokumentów w interwałach półrocznych. Takie wyzwanie wymaga od nas nowoczesnych i komplementarnych rozwiązań dla całego procesu, od logistyki i magazynowania, przez archiwizację, na wprowadzaniu danych do systemu kończąc.

Szerokie spektrum kompetencji

Pracownicy magazynów są obecnie – w czasie pandemii COVID-19 – obok sprzedawców, najbardziej pożądanymi kandydatami na rynku pracy. Jak wynika z najnowszych badań, miesięcznie pojawia się na polskich portalach nawet ponad 5 tys. ofert ogłoszeń rekrutacyjnych dotyczących tej właśnie branży[1]. Jednak wyobrażenie na temat tego, jak wygląda i na czym polega praca we współczesnych, bardzo nowoczesnych magazynach nie zawsze jest do końca zgodne z prawdą. Np. obsługa dokumentów papierowych to procesy związane nie tylko ze składowaniem w magazynie, ale również całym spektrum różnych innych działań. Ogromną rolę w centrum logistycznym odgrywają różnorodne kompetencje pozwalające zachować ciągłość procesów i nieprzerwany dostęp do najważniejszych dla klientów danych.

Prace stricte magazynowe stanowią u nas na ogół nie więcej niż 30 procent wszystkich działań – mówi Marcin Skrzypczak, RM Operations Manager, Iron Mountain Polska. – Około 20 procent zajmują zazwyczaj procesy logistyczne polegające na dostarczeniu oryginałów dokumentów w różne miejsca i w ściśle określonym czasie. Pozostała część to z kolei specjalistyczne prace archiwistyczne, które pozwalają na określenie sposobu postępowania z dokumentacją oraz procesy data entry, czyli wprowadzanie danych do systemu z dokumentów drukowanych, dzięki czemu otrzymujemy również ich cyfrowy obraz. Wiedza i doświadczenie specjalistów w każdym z tych segmentów są niezwykle istotne w całym procesie.

Mały, ale nie z mniejszymi możliwościami

Z czternastu magazynów ulokowanych w różnych miejscach w Polsce, aż 5 znajduje się w Błoniu. Łącznie amerykańska firma składuje w nich dosłownie miliony pudeł z dokumentacją. Wszystkie funkcjonują niezwykle sprawnie m.in. dzięki nowoczesnemu systemowi do zarządzania przepływem dokumentów. Działa on w oparciu o różne kody kreskowe tzw. barkody, które z jednej strony umożliwiają niemal natychmiastowe odnalezienie lub identyfikację odpowiedniego pudła, teczki i dokumentu, a z drugiej – są gwarancją pełnego bezpieczeństwa np. w kontekście przepisów dotyczących RODO.

Profesjonalne i nowoczesne centra logistyczne mają obecnie bardzo szeroki wachlarz prowadzonych działań, dlatego potrzebują w swoich szeregach osób z bardzo różnorodnymi kwalifikacjami i kompetencjami. Jednocześnie są to często międzynarodowe i renomowane marki. By dla nich pracować, nie zawsze trzeba przemieszczać się do miejskich metropolii. Coraz częściej rezygnują one z lokalizacji w dużych miastach na rzecz tych mniejszych, ale bardzo dobrze skomunikowanych.

[1] https://elementapp.ai/blog/kto-w-czasach-covid-19-moze-przebierac-w-ofertach-pracy/

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Advertisment -

POLECAMY

Remote controlled drone taking off from warehouse to deliver package

SAS wskazuje 4 obszary rozwoju biznesu w 2021 roku

0
Jednym z głównych wniosków pojawiających się w podsumowaniach minionego roku jest ogromny wpływ pandemii na przyspieszenie procesów cyfrowej transformacji. COVID-19 potwierdził, że technologia jest kluczowym narzędziem w obszarze ochrony zdrowia, ekonomii, a także ekologii....
Deloitte

Deloitte: Rok 2021 przyniesie zwiększoną aktywność na rynku private equity

0
Mimo, że rynek private equity (PE) w Europie Środkowej odczuł wpływ pandemii i wywołanego nią spowolnienia, przedstawiciele funduszy wykazują dziś znacznie większy optymizm niż w pierwszej połowie 2020 r. Jak wynika z raportu firmy...
polska unia europejska

Jaka przyszłość czeka Unię Europejską i Polskę?

0
Michał Perzyński/Instytut Jagielloński: Jak Pana zdaniem będą wyglądać stosunki Unii Europejskiej ze Stanami Zjednoczonymi po zaprzysiężeniu Joe Bidena na prezydenta? Bogusław Sonik: Myślę, że przede wszystkim zmieni się jedno – będą mieli do siebie zaufanie...