PRACA I KARIERAWystrzał średniej płacy przed nami. Przedsiębiorcy będą trzymać się za portfele

Wystrzał średniej płacy przed nami. Przedsiębiorcy będą trzymać się za portfele

Wystrzał średniej płacy przed nami. Przedsiębiorcy będą trzymać się za portfele

– W sektorze przedsiębiorstw rzeczywiście płaci się coraz więcej. Wynagrodzenie w sektorze IT, budownictwie, transporcie czy nowoczesnych technologiach rzadko kiedy spada poniżej 10 tysięcy złotych brutto. Nie możemy jednak zapominać, że takie wyliczanie średniej pensji mocno irytuje sektory mikro i małe oraz sektor publiczny. Tam się nie zarabia takich pieniędzy i jeszcze długo nie będzie – mówi Dorota Siedziniewska – Brzeźniak, ekspertka rynku pracy w IDEA HR Group. W opinii specjalistów największe wysoki średniego wynagrodzenia dopiero przed nami.

  • Jak podał Główny Urząd Statystyczny średnie wynagrodzenie w Polsce w sektorze przedsiębiorstw w październiku przekroczyło 7540 złotych brutto
  • W porównaniu z rokiem 2022 jest to wzrost o niespełna 13%
  • W porównaniu z wrześniem wzrost jest widoczny, ale nieznacznie – 2,2%
  • Najszybciej rosną pensje w budownictwie, górnictwie, transporcie oraz w sektorach przemysłowych i offshore, z zaznaczeniem, że najwyżej wynagradzani są kierownicy i menadżerowie. Wolniej rosną pensję szeregowych pracowników

„Gdyby do średniej dorzucić edukacje, administracje i sektory mikro i małe, to statystyki GUS nie byłyby tak imponujące”

Wzrost wynagrodzeń jest widoczny – potwierdzają eksperci rynku pracy. W ostatnim kwartale roku 2023 propozycje finansowe dla pracowników są znacznie korzystniejsze niż jeszcze kilka miesięcy wcześniej. Eksperci przyznają, że rekrutacji także jest więcej.

– Obecnie najwięcej ofert pracy mamy z sektorów przemysłowych, logistycznych oraz offshore. Poszukiwani są pracownicy do robót fizycznych, ale i eksperci zajmujący się optymalizacją procesów czy działaniami związanymi z automatyką, robotyką i nadzorowaniem pracy obiektów przemysłowych czy hal magazynowych. Takich ofert jest coraz więcej. Nie brakuje także propozycji dla ekspertów z zakresu handlu, HR czy księgowości. Mniej propozycji pracy widzimy w sektorze IT, ale rekrutacje nadal są prowadzone – mówi Dorota Siedziniewska–Brzeźniak, ekspert rynku pracy IDEA HR Group.

– 7500 złotych wynagrodzenia brutto to wysoka stawka. Świadczy o dobrej koniunkturze. Jestem jednak przekonana, że dla pracowników sektora publicznego to często pieniądze nieosiągalne, dla niektórych więc komunikaty o wzrostach gospodarczych muszą być irytujące. Mniej zarabia się w sektorze mikro i małych przedsiębiorstw, widzimy także, że administracja, edukacja, ochrona zdrowia, gdyby te sektory „dorzucić” do statystyk GUS, to średnia nie byłaby taka imponująca – dodaje ekspertka.

Co nas czeka w 2023 roku?

W opinii Doroty Siedziniewskiej-Brzeźniak, ekspertki rynku pracy IDEA HR Group przed nami jeszcze kilka „testów wytrzymałościowych” dla przedsiębiorców w tym roku.

Pierwszym będą premie i benefity wynikające z czasu świątecznego. Kolejnym testem będzie drastyczny wzrost płacy minimalnej, który w styczniu wynosie ponad 600 złotych brutto. Jak dodaje ekspertka będzie to czynnik, który mocno wywinduje średnie wynagrodzenie już w przyszłym roku.

– Nie ma żadnych wątpliwości, że pracownicy w grudniu i w styczniu pomaszerują do pracodawców, by prosić o podwyżki. To wynika z faktu, że płaca minimalna wzrośnie drastycznie, a Ci co zarabiają średnio będą dążyć do tego, by nie spłaszczyć swoich wynagrodzeń – mówi ekspertka.

Przedsiębiorcy zwracają jednak uwagę na spadającą inflację i spowolniony wzrost cen. To jednak nie spowoduje, że próśb o podwyżki będzie mniej.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...