GOSPODARKAWyższy niż oczekiwano wzrost PKB w pierwszym kwartale 2024 roku

Wyższy niż oczekiwano wzrost PKB w pierwszym kwartale 2024 roku

Wyższy niż oczekiwano wzrost PKB w pierwszym kwartale 2024 roku

Według wstępnych szacunków Głównego Urzędu Statystycznego, PKB niewyrównany sezonowo w pierwszym kwartale bieżącego roku wzrósł realnie o 1,9% w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego, w którym odnotowano spadek o 0,4%. Jest to wynik nieco wyższy niż przewidywania rynkowe, które zakładały wzrost o 1,8%.

Wzrost PKB następuje mimo bardzo słabej kondycji przemysłu i dopiero nabierającej tempa konsumpcji. Prawdopodobnie jest to zasługą dodatniego salda wymiany handlowej, ponieważ w pierwszych trzech miesiącach 2024 roku bilans handlowy był dodatni. Jednak ten czynnik prawdopodobnie straci na znaczeniu w kolejnych kwartałach, gdyż saldo wymiany handlowej ma tendencję spadkową.

Istnieje jednak szansa, że zrealizuje się nasz optymistyczny scenariusz, w którym inwestycje okażą się w lepszej kondycji niż oczekiwano. Dzięki funduszom z Krajowego Planu Odbudowy, które wsparły budżet państwa, oraz inwestycjom realizowanym wcześniej z funduszy Polskiego Funduszu Rozwoju, nie powinno być dużych opóźnień w wydatkowaniu otrzymanych środków unijnych.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...