poniedziałek, 13 stycznia, 2025

Bolt notuje roczny przychód w wysokości 2 miliardów euro

Szybki rozwój Bolta trwa. Estoński startup, pod wodzą Markusa Villiga, poinformował o osiągnięciu 2 miliardów euro rocznego przychodu. Firma dynamicznie się rozwija, zdobywając nowe rynki i umacniając swoją pozycję lidera w branży mobilności współdzielonej.

Podczas wywiadu dla podcastu technologicznego 20VC, prowadzonego przez przedsiębiorcę Harrego Stebbingsa, Villig ogłosił, że Bolt osiągnął roczny przychód o wysokości 2 miliardów euro. Opisał także dynamiczny rozwój firmy od czasu jej założenia w 2013 roku.

Początkowo Villig rozwijał firmę samodzielnie, skalując Bolt poza macierzysty rynek w Estonii przy wsparciu małego zespołu i początkowej pożyczce od rodziców. Obecnie Bolt oferuje pięć produktów, w tym przewozy taksówkami zamawianymi przez aplikację, wynajem hulajnóg i rowerów elektrycznych, dostawy jedzenia i zakupów oraz car-sharing. Dziś Bolt działa w ponad 50 krajach i jest liderem na ponad 20 z tych rynków.

Markus zakwestionował również pogląd, że zasoby talentów technologicznych w Europie są słabsze niż w Dolinie Krzemowej, podkreślając dostępne w Europie talenty jako kluczowy czynnik sukcesu Bolt na przestrzeni lat.

– Nie zgadzam się z tym, że w Europie nie da się prowadzić marketingu czy inżynierii na światowym poziomie — powiedział Markus Villig, założyciel i CEO Bolt. – Z naszego doświadczenia wynika, że to, co działa znacznie lepiej [niż zatrudnianie pracowników ze Stanów Zjednoczonych], to pozyskiwanie utalentowanych i pracowitych ludzi z Europy, którzy po prostu nigdy wcześniej nie mieli okazji konkurować na poziomie światowym. To właśnie oni naprawdę zbudowali tę firmę i rozwijali się razem z nią — to zupełnie inna mentalność niż zatrudnianie osób w Dolinie Krzemowej, które mogą po dwóch latach przejść gdzieś indziej.

Mówiąc o przyszłości, Markus podkreślił, że pojazdy autonomiczne stanowią ważny priorytet strategiczny dla firmy i wierzy, że platformy takie jak Bolt, będą kluczowe dla wdrażania tej technologii na szeroką skalę.

Firmy zajmujące się przewozem osób będą najlepszym sposobem na wprowadzenie samochodów autonomicznych na rynek. Niektórzy sądzą, że firmy same stworzą swoje operacje, a takie firmy jak nasza zostaną wypchnięte z rynku. Myślę, że te osoby nie mają pojęcia o złożoności, jaka się z tym wiąże, ani o trudności skalowania sieci przewozów tego typu. Budujemy tę sieć już od 11 lat z ludźmi za kierownicą i już to jest trudne. Jeśli dodamy do tego zarządzanie autonomicznymi operacjami, sprzątanie samochodów, ich ładowanie i tym podobne, myślę, że będzie tylko trudniej – skomentował Villig. 

Villig zaleca jednak ostrożność w kwestii wprowadzenia technologii pojazdów autonomicznych na rynek, zaznaczając, że firmy działające w tej branży są „oddalone o lata od stworzenia usługi, która będzie komercyjnie opłacalna, tańsza niż kierowca i spełniająca wymagania regulacyjne.”

Autor
  • Od prawie dwóch dekad wspieramy naszych czytelników w lepszym rozumieniu świata biznesu i gospodarki. Tworzymy treści, które łączą solidne analizy z praktycznymi wskazówkami, pomagając w podejmowaniu trafnych decyzji. Nasz zespół to ludzie z pasją do odkrywania nowych trendów, śledzenia zmian na rynkach i dzielenia się wiedzą, która inspiruje do działania.

Popularne w tym tygodniu

Enterprise Investors wspólnie z eTravel rozpoczyna konsolidację rynku

Enterprise Investors Fund IX wspólnie z Europejskim Bankiem Odbudowy...

Aż 44 proc. polskich przedsiębiorczyń korzysta lub chce zacząć korzystać z AI w codziennej pracy

Aż 29 proc. polskich przedsiębiorczyń chciałoby rozszerzyć działalność o...

Czwartkowy przegląd rynków: Presja na funta, chińska deflacja i mieszane dane z Niemiec

Czwartkowa sesja na licznych aktywach nie należy do najbardziej...

Minte.ai pozyskuje 2 mln zł finansowania na rozwój technologii AI dla sektora ubezpieczeń

Spółka Minte.ai, z portfela JRH ASI S.A., dostarczająca rewolucyjne...

Podobne tematy

Nowe możliwości wsparcia innowacji i rozwoju firm: Trwa nabór w konkursie Ścieżka SMART

Nowy Rok obfitował będzie w szerokie możliwości wsparcia innowacyjnych...

Aż 44 proc. polskich przedsiębiorczyń korzysta lub chce zacząć korzystać z AI w codziennej pracy

Aż 29 proc. polskich przedsiębiorczyń chciałoby rozszerzyć działalność o...

Ewolucja cyberzagrożeń w 2025 roku: kluczowe trendy i zagrożenia

Cyberprzestępcy nadal polegają na wielu „klasycznych”, istniejących od dziesięcioleci...

Cyberprzestępcy podszywają się pod NFZ: jak działa nowy schemat oszustwa?

Cyberprzestępcy nie przestają nas zaskakiwać swoją pomysłowością. Tym razem...

ZUS zakwestionował działalność gospodarczą agenta ubezpieczeniowego – Sąd Najwyższy przyznaje rację Rzecznikowi MŚP

Do Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców zgłosił się przedsiębiorca,...

Druga kadencja Donalda Trumpa: Co oznacza dla inwestorów w 2025 roku?

Inwestorzy w nowym roku czekają na inaugurację drugiej kadencji...

SD Worx Poland finalizuje proces konsolidacji przejętych spółek

TribePerk i SD Worx SAP Solutions Poland działają już...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie