ADMINISTRACJAAdministracja publiczna powinna lepiej dostosować płace do lokalnych warunków

Administracja publiczna powinna lepiej dostosować płace do lokalnych warunków

Administracja publiczna powinna lepiej dostosować płace do lokalnych warunków

Pracownicy administracji publicznej zarabiają mniej niż „podobni” pracownicy w sektorze prywatnym tylko w czterech województwach, w tym w mazowieckim i trzech innych stosunkowo wysoko rozwiniętych: małopolskim, dolnośląskim i pomorskim.

Administracja publiczna zatrudnia 456 tys. osób, tj. 15% ogółu zatrudnionych w sektorze publicznym. Choć wysokość zarobków jest często krytykowana, uznawana za zbyt niską, to jednak rzeczywistość jest o wiele bardziej skomplikowana. Co bardzo istotne, należałoby zwiększyć efektywność systemu wynagrodzeń.

Obecny model wynagradzania sprawia, że administracja publiczna jest mniej elastyczna i utrudnia rekrutację młodych pracowników.

W administracji publicznej dodatki płacowe są wypłacane częściej niż w sektorze przedsiębiorstw, a płace są jednak w pewnym stopniu dostosowane do warunków na lokalnym rynku pracy. Na przykład przeciętne wynagrodzenia w miastach na prawach powiatu są wyższe o 19% niż płace w innych urzędach powiatowych, które zazwyczaj znajdują się w małych miejscowościach.

W ujęciu wojewódzkim najwyższe wynagrodzenia w administracji publicznej występują w stołecznym województwie mazowieckim, w którym znajduje się zdecydowana większość administracji centralnej. W administracji państwowej przeciętne wynagrodzenia są znacznie wyższe (o 31% w 2021 r.) niż wynagrodzenia w administracji samorządowej.

W innych województwach pracownicy administracji publicznej w tym samym wieku, o tym samym wykształceniu i zawodzie zarabiają wyraźnie mniej (w porównaniu z mazowieckim) – ”kara płacowa” wynosi od -11% do -29%

Z szacowanych wielkości luki płacowej między sektorem publicznym a sektorem prywatnym na poziomie wojewódzkim wynika, że pracownicy administracji publicznej zarabiają więcej niż „podobni” pracownicy w sektorze prywatnym w większości województw. Pracownicy administracji publicznej zarabiają mniej niż „podobni” pracownicy w sektorze prywatnym tylko w czterech województwach, w tym w mazowieckim i trzech innych stosunkowo wysoko rozwiniętych województwach (małopolskim, dolnośląskim i pomorskim). Najwyższe premie płacowe w administracji publicznej występują z kolei w województwach słabiej rozwiniętych.

– W tzw. Polsce prowincjonalnej administracja samorządowa jest często konkurencyjnym pracodawcą, co ma swoje plusy i minusy – mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Maciej Albinowski, ekonomista z Instytutu Badań Strukturalnych, współautor raportu „Czy można ulepszyć system wynagrodzeń w administracji publicznej w Polsce”. – Plusem jest, że administracja pracuje tam lepiej, bo nie ma problemów z rekrutowaniem pracowników. Natomiast minusem jest, że może odciągać najlepszych pracowników od sektora przedsiębiorstw.

Przede wszystkim jednak płace w administracji powinny być lepiej dostosowane do lokalnych warunków, to jeden z kilku postulatów dotyczących zmian, zawartych w raporcie.

– Płace w administracji publicznej powinny być nieco wyższe w Warszawie czy Krakowie, a mogłyby być jednak jednocześnie nieco niższe w innych województwach.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

lekarz medycyna technologia

Polski rynek ochrony zdrowia na fali wzrostu – EY prognozuje roczny wzrost o 11%...

0
Z analizy firmy EY wynika, że polski rynek świadczenia usług z zakresu opieki zdrowotnej będzie do 2028 roku rósł w tempie - 11 proc. rocznie. Rozwój stymuluje rosnące finansowanie publiczne i prywatne, które jest...