Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bartłomiej Sienkiewicz, odwołał 19 grudnia 2023 roku władze mediów publicznych, w tym Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej. W ich miejsce powołał nowe rady nadzorcze, które następnie wybrały nowe zarządy.
Decyzja o odwołaniu dotychczasowych władz została podjęta na podstawie uchwały Sejmu z dnia 19 grudnia 2023 roku, która uzasadniała tę decyzję koniecznością przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych.
W uchwale Sejmu podkreślono, że dotychczasowe władze mediów publicznych działały w sposób sprzeczny z prawem i naruszały zasady rzetelności i obiektywizmu. Sejm wyraził również obawy, że dotychczasowe władze mediów publicznych mogły być wykorzystywane do celów propagandowych przez rządzących.
Jak informuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego: Minister Sienkiewicz, który jest reprezentantem Skarbu Państwa, który jest właścicielem 100% akcji mediów publicznych, ma pełną autonomię w podejmowaniu decyzji w ich sprawie. Tym samym decyzja o odwołaniu dotychczasowych władz była zgodna z prawem i nie jest w żaden sposób ograniczona przez zabezpieczenie wydane przez Trybunał Konstytucyjny w dniu 14 grudnia 2023 roku.
Decyzja o odwołaniu władz mediów publicznych spotkała się z krytyką ze strony opozycji, która uważa, że jest to krok w kierunku ograniczania wolności słowa i pluralizmu medialnego w Polsce.
PiS zapowiada, że będzie podejmować działania w celu zablokowania nominacji nowych władz mediów publicznych.