Uniwersytet SWPS uruchomił innowacyjny program akceleracji Startup Booster for Social Impact, który wspiera młode firmy i organizacje rozwijające rozwiązania o pozytywnym wpływie społecznym lub na środowisko naturalne. Projekt opracowany przez zespół ekspertów Centrum Transferu Wiedzy Uniwersytetu SWPS pomoże urzeczywistnić dziesiątki innowacyjnych pomysłów przynoszących korzyści społeczne i środowiskowe.
Program akceleracyjny Startup Booster for Social Impact to pierwsza w Polsce inicjatywa akademicka wspierająca innowacje społeczne na tak dużą skalę. Skierowana jest do startupów, mikro i małych przedsiębiorstw działających nie dłużej niż 5 lat, a także do stowarzyszeń i fundacji prowadzących działalność gospodarczą. Kluczowym kryterium jest rozwijanie innowacji o pozytywnym wpływie społecznym lub środowiskowym. Zgłoszenia do I rundy programu można składać do 30 sierpnia 2024 r.
Jesteśmy otwarci również na takie niekonwencjonalne formy prowadzenia działalności gospodarczej, jak fundacje, stowarzyszenia, które spełniają wymogi startupu, ale np. mają działalność non-profit i chcą rozwinąć innowacje prospołeczne lub prośrodowiskowe. Co ważne, bardzo mocno skupiamy się na tym, by projekty wpisywały się w cele zrównoważonego rozwoju, wiązały z innowacją społeczną lub miały pozytywny wpływ na środowisko naturalne – podkreśla Iwona Gawrycka, dyrektorka Centrum Transferu Wiedzy Uniwersytetu SWPS.
Program jest wspierany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) w ramach Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) i ma wspierać rozwój innowacji o pozytywnym wpływie społecznym i środowiskowym. Budżet programu wynosi około 12 milionów złotych, z czego ponad 11,5 miliona jest dofinansowane ze środków publicznych. 10 milionów zostanie przeznaczone na granty. Jest to jedyny w Polsce projekt przygotowany przez uczelnię, który znalazł się wśród najbardziej atrakcyjnych i efektywnych koncepcji akceleracji startupów wybranych do dofinansowania w ramach Startup Booster Poland – Smart UP.
U źródła każdego przełomowego projektu stoi innowator lub zespół innowatorów. Nasza inicjatywa tworzy środowisko, w którym takie wizjonerskie pomysły mogą rozkwitać. Poprzez intensywny mentoring, wnikliwą ocenę ekspertów i strategiczne wsparcie finansowe, pomożemy przekuwać obiecujące koncepcje w prężne startupy. Głęboko wierzymy, że nasz program akceleracyjny nie tylko umożliwi młodym przedsiębiorstwom rozwinąć skrzydła, ale również wprowadzić na rynek innowacje, które przyniosą realne i pozytywne zmiany dla społeczeństwa i środowiska. – Iwona Gawrycka, dyrektorka Centrum Transferu Wiedzy Uniwersytetu SWPS
Na skróty:
Uniwersytet SWPS wspiera innowacje, które mają znaczenie
Przez najbliższe trzy lata planowane jest przeprowadzenie pięciu rund akceleracji, każda ma trwać sześć miesięcy. Podczas każdej z nich uczestnicy programu będą mogli liczyć na kompleksowe wsparcie merytoryczne i finansowe. Startup Booster for Social Impact nie kończy się na tym etapie akceleracji. Po zakończeniu tej fazy startupy będą nadal wspierane w ramach działań post-akceleracyjnych, które obejmą networking, prezentacje na różnych wydarzeniach oraz wsparcie w pozyskiwaniu nowych klientów i budowaniu marki.
Startupy zakwalifikowane do programu będą mogły korzystać z szerokiej oferty wsparcia: 12 godzin mentoringu, 5 godzin konsultacji eksperckich miesięcznie oraz 10 modułów szkoleniowych i warsztatów biznesowych. Rezultaty pracy startupów będą prezentowane podczas demo days, a program przewiduje także działania networkingowe oraz wsparcie post-akceleracyjne – wyjaśnia dr Patrycja Radek, kierowniczka projektu, brokerka innowacji z Centrum Transferu Wiedzy Uniwersytetu SWPS.
Uniwersytet SWPS współpracuje z ponad 40 partnerami, w tym firmami doradczymi, kancelariami prawnymi i patentowymi, funduszami VC oraz dużymi przedsiębiorstwami z różnych branż. Ta szeroka sieć partnerska zapewni startupom dostęp do cennej wiedzy i kontaktów biznesowych.
Trzy ścieżki wsparcia dla innowatorów
Program akceleracyjny Uniwersytetu SWPS oferuje trzy ścieżki wsparcia: branżową, inwestorską oraz sector agnostic, skierowaną do startupów rozwijających innowacje o potencjale komercyjnym lub społecznym, niezależnie od współpracy z konkretnym partnerem. W ścieżkach branżowej i inwestorskiej startupy mogą otrzymać grant do 400 tysięcy złotych netto, natomiast w ścieżce sector agnostic maksymalna kwota wsparcia wynosi 200 tysięcy złotych netto. Program koncentruje się na trzech głównych specjalizacjach: edTech, deepTech (np. eZdrowie, medTech) oraz human centred design i przemysły kreatywne, choć ciekawe rozwiązania z innych dziedzin również mają szansę na uzyskanie wsparcia.
Startupy, które chciałyby uzyskać wsparcie w ekspansji zagranicznej, jak również startupy spoza Polski, które szukają szansy wejścia na polski rynek, mogą zgłaszać się do programu Concordia Design Accelerator, w którym Uniwersytet SWPS jest partnerem. Zgłoszenia do ścieżek Go Global i Poland Prize można składać na stronie akceleratora do 21 sierpnia 2024 r.
Harmonogram i nabory
Pierwszy uruchomiony już nabór potrwa do 30 sierpnia 2024 roku. Podpisywanie umów akceleracyjnych z pierwszymi wyłonionymi startupami planowane jest na październik br., a proces akceleracji w ramach I naboru zakończy się w kwietniu przyszłego roku. Kolejne nabory będą ogłaszane jesienią tego roku.