PRACA I KARIERABrak rąk do pracy w przetwórstwie i logistyce

Brak rąk do pracy w przetwórstwie i logistyce

Brak rąk do pracy w przetwórstwie i logistyce

Przedsiębiorstwa notują brak rąk do pracy, szczególnie w sektorach przetwórstwa i logistyki. Popyt na pracę rośnie, rosną zarobki, bezrobocie nadal jest historycznie najniższe, a rząd wprowadza kolejne ograniczenia związane z ruchem bezwizowym.

Stopa bezrobocia rejestrowanego zarówno w lipcu, jak i sierpniu 2023 i 2024 r. wyniosła 5,0 % – podał Główny Urząd Statystyczny. Liczba zarejestrowanych bezrobotnych w lipcu 2024 r. wyniosła 765,4 tys. wobec 762,2 tys. poprzedniego miesiąca i w porównaniu do 782,4 tys. przed rokiem. W lipcu 2024 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w porównaniu z lipcem 2023 r. było niższe o 0,4% i wyniosło 6488,8 tys. etatów. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w lipcu 2024 r. w porównaniu z lipcem 2023 r. wzrosło nominalnie o 10,6% i wyniosło 8278,63 zł brutto.

Równolegle władze coraz bardziej uszczelniają i utrudniają proces zdobywania wizy cudzoziemcom, jak chociażby ostatnio Kolumbijczykom – z dnia na dzień rząd wprowadził obowiązek wizowy. Według danych  Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w pierwszym półroczu 2024 r. nastąpił wyraźny spadek liczby wydanych wiz w porównaniu do analogicznego okresu w 2023 r. Łącznie wydano o 31 % mniej wiz we wszystkich kategorii (spadek z 295.892 do 203.810), w przypadku wiz krajowych liczba ta zmniejszyła się o 34% proc. (z 239.947 do 158.312).

Niestety dane makroekonomiczne nie korespondują z decyzjami władz – komentuje Yuriy Grygorenko, główny analityk Gremi Personal, międzynarodowej agencji zatrudnienia. – To oznacza, że rąk do pracy brakuje, potrzeby przedsiębiorstw rosną, tak samo jak wzrastają płace, a zmienia się jedynie napływ pracowników z zagranicy – krótko mówiąc jest o niego coraz trudniej. Ministerstwo zapowiedziało również, że prace nad Strategią Migracyjną idą zgodnie z planem, ale najważniejsza jest kwestia nie ekonomiczna, a bezpieczeństwa. Naszym zdaniem jedno nie wyklucza drugiego, jako firma dysponujemy wieloma dobrymi praktykami w zakresie sprawnej integracji cudzoziemców na rynku pracy z pożytkiem dla obu stron.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

warszawa

PwC: bez reform Polska Strefa Inwestycji straci na atrakcyjności dla inwestorów

0
Odpowiednie zmiany legislacyjne mogą umożliwić 25% wzrost inwestycji w ciągu najbliższych 5 lat, jednak ich brak może spowodować ich spadek o 40%, wynika z analizy PwC. Polska Strefa Inwestycji przyczyniła się do wsparcia inwestycji...