Polska Fundacja Przedsiębiorczości będzie dysponentem środków pomocowych dla przedsiębiorców, którzy ponieśli straty w wyniku jesiennych powodzi. Oferta jest skierowana do przedsiębiorców z województw: dolnośląskiego i opolskiego. Kwota o jaką można się starać to 5 milionów złotych. – Formalnie mówimy o pożyczce, ale tak naprawdę możliwość umorzenia to poziom nawet do 90% kapitału, więc jest to atrakcyjny mechanizm finansowy, którego jeszcze na rynku nie było. Odpowiadamy na realną potrzebę przedsiębiorców, którzy stracili dorobek swojego życia – mówi prezes Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości Marcin Pawłowski.
Nabór wniosków rozpoczął się 10 grudnia br. o godzinie 8:00 i możliwy jest tylko w formie elektronicznej.
5 milionów złotych wsparcia i do 90% umorzenia
Polska Fundacja Przedsiębiorczości zawarła z Bankiem Gospodarstwa Krajowego porozumienie na dyspozycję środków finansowych. Umowa dotyczy powierzenia PFP zarządzania Funduszem, z którego udzielane będą pożyczki w ramach Instrumentu Finansowego Fundusz wsparcia przedsiębiorstw dotkniętych powodzią.
– Będziemy udzielali atrakcyjnych pożyczek firmom, które ucierpiały na skutek powodzi prowadzących działalność gospodarczą na terenie województw dolnośląskiego i opolskiego ujętych w w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 16 września 2024 r. w sprawie wprowadzenia stanu klęski żywiołowej na obszarze części województwa dolnośląskiego, lubuskiego, opolskiego oraz śląskiego.
Pożyczki są udzielane na korzystnych warunkach finansowych bez żadnych innych opłat i prowizji. Wysokość finansowania jest ustalana indywidualnie dla każdego przedsiębiorcy, ale nie może przekroczyć 5 milionów złotych. Oferta ta jest bardzo atrakcyjna, bo umorzeniu może podlegać nawet do 90% kapitału pożyczki – wyjaśnia Marcin Pawłowski, prezes Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości.
Warunkiem dokonania umorzenia jest zrealizowanie przedsięwzięcia finansowanego pożyczką i potwierdzenie wydatkowania jej środków zgodnie z przeznaczeniem. Okres spłaty może być rozłożony na 10 lat. Wsparcie oferowane przez Polską Fundację Przedsiębiorczości nie jest oprocentowane, a przedsiębiorca nie ponosi żadnych dodatkowych opłat.
Jak można wydatkować środki ze wsparcia?
Przedsiębiorcy mogą sfinansować m.in. inwestycje związane z przeniesieniem działalności firmy na tereny o mniejszym ryzyku powodziowym w obrębie tego samego województwa
– Jest to pożyczka, której celem jest odbudowywanie firm dotkniętych jesiennymi klęskami żywiołowymi. Mówimy głównie o przedsiębiorstwach usługowych, produkcyjnych i sektorze MŚP, które najmocniej zostały dotknięte przez zdarzenia w województwie dolnośląskim i opolskim. Pożyczki przeznaczone są na finansowanie odbudowy działalności po powodzi, a także na finansowanie związane z utrzymaniem bieżącej działalności firmy i zapewnienie jej płynności finansowej – mówi prezes Marcin Pawłowski.
– Przedsiębiorcy pytają nas jak można wykorzystać te środki. Podstawowe wykorzystanie to oczywiście: odbudowa i remont obiektów oraz infrastruktury, zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku powodzi, niezbędnych do prowadzenia działalności gospodarczej oraz naprawa lub zakup sprzętu, maszyn lub innych zasobów technicznych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku powodzi, niezbędnych do wznowienia działalności – dodaje prezes Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości.