czwartek, 16 stycznia, 2025

ORLEN: udany rok na Norweskim Szelfie Kontynentalnym z rekordowymi odwiertami

W 2024 r. ORLEN Upstream Norway wykonał sześć odwiertów poszukiwawczych i rozpoznawczych, o cztery więcej niż rok wcześniej. W efekcie spółka odkryła lub potwierdziła zasoby ropy, gazu i kondensatu szacowane na 66-129 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej, w tym 11,0-22,3 mln przypadające na ORLEN. Wśród tegorocznych sukcesów spółki jest między innymi Cerisa – trzecie największe złoże odkryte w tym roku na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

ORLEN Upstream Norway zakończył właśnie wiercenia rozpoznawcze na złożu Sabina, które znajduje się na Morzu Norweskim, ok. 270 km na północ od miejscowości Kristiansund. Spółka, wraz z partnerami koncesyjnym: Harbour Energy, Aker BP i Petoro, z sukcesem wykonała odwiert rozpoznawczy o długości 4111 metrów, potwierdzający istnienie zasobów w wysokości 17-39 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej (boe), z czego na ORLEN przypada od 2,0 do 4,7 mln boe – stosownie do udziałów w koncesji.

Wcześniej, na początku 2024 r., ORLEN Upstream Norway przeprowadził wiercenie rozpoznawcze w złożu Adriana, zlokalizowanym na tym samym obszarze co Sabina, w płytszych strukturach geologicznych. To wiercenie również zakończyło się powodzeniem i potwierdziło zasoby gazu ziemnego i kondensatu w ilości 28-43 mln boe, co zapewni ORLEN dodatkowe 3,3-5,1 mln boe.

– Sukces odwiertów rozpoznawczych na złożach Adriana i Sabina wzmacnia pozycję ORLEN na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, który jest dla nas kluczowym rynkiem, jeśli chodzi o działalność poszukiwawczo-wydobywczą. Dzięki stabilnemu otoczeniu regulacyjnemu, dobrej współpracy z partnerami koncesyjnymi oraz stale rozwijanym kompetencjom jesteśmy w stanie wykorzystać naszą obecność na Szelfie do skutecznego budowania wartości Grupy ORLEN – mówi Ireneusz Fąfara, Prezes Zarządu ORLEN.

Chociaż decyzje co do sposobu zagospodarowania Adriany i Sabiny jeszcze nie zapadły, partnerzy biorą pod uwagę możliwość podłączenia tych złóż do infrastruktury obszaru Skarv. To jeden z hubów produkcyjnych ORLEN na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, na którym spółka eksploatuje już kilka złóż i przygotowuje się do uruchomienia kolejnych.

– Prowadzenie poszukiwań w pobliżu już eksploatowanych złóż to jeden z filarów strategii poszukiwawczej Grupy ORLEN na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Dzięki temu możemy zdyskontować znajomość geologii danego obszaru, aby zwiększyć szansę na odkrycie nowych zasobów,. Możemy również wykorzystać już istniejącą infrastrukturę produkcyjną, aby przyspieszyć uruchomienie produkcji przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów inwestycji – mówi Wiesław Prugar, Członek Zarządu ORLEN ds. Wydobycia.

Przykładem korzyści wynikających z przyjętej przez ORLEN strategii poszukiwawczej jest szybkie uruchomienie wydobycia z prospektu Trell Nord, którego zasoby, odkryte w tym roku, zostały już włączone do produkcji. Nastąpiło to przy okazji zagospodarowania pobliskiego złoża Tyrving, należącego do ORLEN, Petoro i Aker BP, które uruchomiono we wrześniu 2024 r. Szybkie tempo rozpoczęcia produkcji, takie jak w przypadku Trell Nord, nie jest standardem. Sam Tyrving musiał czekać na rozpoczęcie wydobycia znacznie dłużej – został bowiem odkryty w 1973 roku.

Kolejnym sukcesem poszukiwawczym ORLEN Upstream Norway w 2024 roku jest odkrycie złoża Cerisa, które zapewni koncernowi dodatkowe 5,4-11,7 mln boe ropy i gazu. Całkowite zasoby złoża szacowane są na 18-39 mln boe, co oznacza, że jest to trzecie największe odkrycie dokonane na Norweskim Szelfie Kontynentalnym w tym roku (stan na 9 grudnia). Złoże położone jest na koncesji PL636, w której ORLEN Upstream Norway posiada 30 proc. udziałów, a pozostałe należą do Vår Energi, INPEX Idemitsu Norge oraz Sval Energi. Cerisa zlokalizowana jest zaledwie 5 km od złoża Duva, w którym Grupa ORLEN ma również 30 proc. udziałów. Podłączenie Cerisy do instalacji wydobywczych złoża Duva nie tylko pozwoli obniżyć koszty i skrócić czas zagospodarowania odkrycia, ale także wydłuży okres eksploatacji tego obszaru i zwiększy stopień wykorzystania jego zasobów, zapewniając ORLEN dodatkowe korzyści operacyjne i finansowe.

W przyszłym roku ORLEN Upstream Norway planuje wiercenie 7 odwiertów poszukiwawczych i rozpoznawczych. Prace będą prowadzone m.in. w ramach hubów produkcyjnych Skarv i Sleipner oraz na obszarze Yggdrasil.

Autor
  • Od prawie dwóch dekad wspieramy naszych czytelników w lepszym rozumieniu świata biznesu i gospodarki. Tworzymy treści, które łączą solidne analizy z praktycznymi wskazówkami, pomagając w podejmowaniu trafnych decyzji. Nasz zespół to ludzie z pasją do odkrywania nowych trendów, śledzenia zmian na rynkach i dzielenia się wiedzą, która inspiruje do działania.

Popularne w tym tygodniu

Blue Monday: Jak marketing stworzył „najbardziej depresyjny dzień w roku”

W najbliższy poniedziałek przypada tzw. Blue Monday, dzień, który…...

Składka ZUS od umów cywilnoprawnych. Nie chcą ich ani przedsiębiorcy, ani pracownicy

Ani przedsiębiorcy, ani pracownicy. Nikt poza Zakładem Ubezpieczeń Społecznych...

Warszawa i Kraków przyciągają inwestorów z branży hotelarskiej

Branża hotelarska w Polsce ponownie ma się dobrze na...

Sfinks Polska: Dynamiczny wzrost przychodów i liczby restauracji w 2024 r.

Restauracje należące do sieci Sfinks Polska wypracowały w 2024...

Trendy IT na 2025 rok: Sztuczna inteligencja, komputery kwantowe i chmura

Sztuczna inteligencja z impetem wkroczyła do świata biznesu. W...

Podobne tematy

Były członek zarządu Orlenu zatrzymany w ZEA. Grozi mu ekstradycja do Polski

Samer A., były członek zarządu spółki OTS Switzerland Gmbh...

ORLEN Paczka z rekordowym wzrostem

Rekordowy, ponad 80-proc. wzrost wolumenu obsłużonych przesyłek zanotowała w...

Nowa strategia ORLENu: „Energia jutra zaczyna się dziś”

Bezpieczeństwo energetyczne, modernizacja, cele środowiskowe i rozwój oferty to...

Grupa Atlas przedłuża sponsoring tytularny Atlas Areny na kolejne 5 lat

Grupa Atlas przedłużyła o kolejne 5 lat umowę na...

ORLEN otwiera w Katowicach drugą ogólnodostępną stację wodorową

ORLEN uruchomił w Katowicach swoją drugą w kraju ogólnodostępną...

Drugie wsparcie EBI dla ORLEN: 900 mln zł na przyłącza OZE i bezpieczeństwo sieci

ORLEN podpisał drugą umowę z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym na...

Sportowy ORLEN: Ponad 25 tys. dzieci skorzysta z dofinansowania

Aż 2375 wniosków o udział w programie Sportowy ORLEN...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie