niedziela, 19 stycznia, 2025

Wsparcie dla przedsiębiorców poszkodowanych w wyniku powodzi

Polska Fundacja Przedsiębiorczości będzie dysponentem środków pomocowych dla przedsiębiorców, którzy ponieśli straty w wyniku jesiennych powodzi. Oferta jest skierowana do przedsiębiorców z województw: dolnośląskiego i opolskiego. Kwota o jaką można się starać to 5 milionów złotych. – Formalnie mówimy o pożyczce, ale tak naprawdę możliwość umorzenia to poziom nawet do 90% kapitału, więc jest to atrakcyjny mechanizm finansowy, którego jeszcze na rynku nie było. Odpowiadamy na realną potrzebę przedsiębiorców, którzy stracili dorobek swojego życia – mówi prezes Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości Marcin Pawłowski.

Nabór wniosków rozpoczął się 10 grudnia br. o godzinie 8:00 i możliwy jest tylko w formie elektronicznej.

5 milionów złotych wsparcia i do 90% umorzenia

Polska Fundacja Przedsiębiorczości zawarła z Bankiem Gospodarstwa Krajowego porozumienie na dyspozycję środków finansowych. Umowa dotyczy powierzenia PFP zarządzania Funduszem, z którego udzielane będą pożyczki w ramach Instrumentu Finansowego Fundusz wsparcia przedsiębiorstw dotkniętych powodzią.

– Będziemy udzielali atrakcyjnych pożyczek firmom, które ucierpiały na skutek powodzi prowadzących działalność gospodarczą na terenie województw dolnośląskiego i opolskiego ujętych w w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 16 września 2024 r. w sprawie wprowadzenia stanu klęski żywiołowej na obszarze części województwa dolnośląskiego, lubuskiego, opolskiego oraz śląskiego.

Pożyczki są udzielane na korzystnych warunkach finansowych bez żadnych innych opłat i prowizji. Wysokość finansowania jest ustalana indywidualnie dla każdego przedsiębiorcy, ale nie może przekroczyć 5 milionów złotych. Oferta ta jest bardzo atrakcyjna, bo umorzeniu może podlegać nawet do 90% kapitału pożyczki – wyjaśnia Marcin Pawłowski, prezes Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości.

Warunkiem dokonania umorzenia jest zrealizowanie przedsięwzięcia finansowanego pożyczką i potwierdzenie wydatkowania jej środków zgodnie z przeznaczeniem. Okres spłaty może być rozłożony na 10 lat. Wsparcie oferowane przez Polską Fundację Przedsiębiorczości nie jest oprocentowane, a przedsiębiorca nie ponosi żadnych dodatkowych opłat.

Jak można wydatkować środki ze wsparcia?

Przedsiębiorcy mogą sfinansować m.in. inwestycje związane z przeniesieniem działalności firmy na tereny o mniejszym ryzyku powodziowym w obrębie tego samego województwa

– Jest to pożyczka, której celem jest odbudowywanie firm dotkniętych jesiennymi klęskami żywiołowymi. Mówimy głównie o przedsiębiorstwach usługowych, produkcyjnych i sektorze MŚP, które najmocniej zostały dotknięte przez zdarzenia w województwie dolnośląskim i opolskim. Pożyczki przeznaczone są na finansowanie odbudowy działalności po powodzi, a także na finansowanie związane z utrzymaniem bieżącej działalności firmy i zapewnienie jej płynności finansowej – mówi prezes Marcin Pawłowski.

– Przedsiębiorcy pytają nas jak można wykorzystać te środki. Podstawowe wykorzystanie to oczywiście: odbudowa i remont obiektów oraz infrastruktury, zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku powodzi, niezbędnych do prowadzenia działalności gospodarczej oraz naprawa lub zakup sprzętu, maszyn lub innych zasobów technicznych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku powodzi, niezbędnych do wznowienia działalności – dodaje prezes Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości.

Autor
  • Od prawie dwóch dekad wspieramy naszych czytelników w lepszym rozumieniu świata biznesu i gospodarki. Tworzymy treści, które łączą solidne analizy z praktycznymi wskazówkami, pomagając w podejmowaniu trafnych decyzji. Nasz zespół to ludzie z pasją do odkrywania nowych trendów, śledzenia zmian na rynkach i dzielenia się wiedzą, która inspiruje do działania.

Popularne w tym tygodniu

Zamieszanie w lokalnym koszyku walutowym

Polska waluta bardzo często u inwestorów międzynarodowych łączona jest...

Jak pytania prejudycjalne do TSUE zmieniają przebieg polskich postępowań sądowych?

Strona toczącego się przed polskim sądem postępowania może złożyć...

Polska Press Grupa kończy drugi etap modernizacji serwisów regionalnych

15 stycznia zrealizowany został drugi etap transformacji stron głównych...

Angel Kalinov obejmuje stanowisko Dyrektora Spedycji i odpowiada za rozwój nowego biura Girteki w Warszawie

Grupa Girteka otworzyła w Warszawie nowe biuro. Otwarcie warszawskiej...

Obywatele chcą sztucznej inteligencji w urzędach. Mamy dość skomplikowanych procedur i czekania

Zaufanie do instytucji publicznych od lat pozostaje na niskim...

Podobne tematy

Polska na 7. miejscu na świecie pod względem ataków ransomware

Aż 37% - taka była skala wzrostów zagrożeń...

Cyberzagrożenia i płynność finansowa: Największe wyzwania dla polskich przedsiębiorstw w nadchodzącym roku

Polskie firmy wykazują wyjątkową zdolność do adaptacji i innowacyjność....

LNG i BioLNG jako odpowiedź na wyzwania klimatyczne w transporcie

Wobec wyzwań związanych z ograniczaniem emisji gazów cieplarnianych, jedną...
00:06:09

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie