Z najnowszych danych GUS dotyczących budownictwa mieszkaniowego wynika, że styczeń 2025 r. był bardzo dobrym miesiącem dla inwestycji.
Cały miniony rok był drugim najlepszym okresem w historii pod względem liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto. Deweloperzy zainicjowali inwestycje obejmujące ponad 152 tys. nowych lokali. Nawet słaby grudzień (zaledwie 8 tys. nowych mieszkań) nie zmienił ogólnego dobrego wyniku.
Mieszkania, których budowę rozpoczęto
Obserwowana w grudniu obniżona dynamika nie powtórzyła się w styczniu. W pierwszym miesiącu 2025 roku rozpoczęto budowę 12,6 tys. lokali, co jest wynikiem zbliżonym do miesięcznej średniej z 2024 r. (12,7 tys.).
– Utrzymanie wysokiego tempa budów przy przeciętnych wynikach sprzedażowych skutkowało dalszym wzrostem oferty mieszkań. Według Otodom Analytics ponownie przekroczyła ona historyczne rekordy i dla 7 największych rynków wynosi obecnie ponad 57 tys. lokali – komentuje Patryk Kozierkiewicz, radca prawny w Polskim Związku Firm Deweloperskich (PZFD).
W 2025 r. nie należy spodziewać się nagłych impulsów popytowych. Ekonomiści prognozują, że obniżenie stóp procentowych o ok. 0,75 p.b. nastąpi dopiero w III kwartale. Oznacza to, że dynamika nowych inwestycji może wyhamowywać, a inwestorzy skupią się na dokończeniu już rozpoczętych projektów.
Pozwolenia na budowę
Początek roku przyniósł znaczny spadek liczby pozwoleń na budowę – w styczniu wydano 13 128 pozwoleń, co jest najgorszym wynikiem od sierpnia 2023 r.
– Wysoka podaż mieszkań i niezadowalająca sprzedaż zniechęcą część inwestorów do uruchamiania nowych projektów. Spodziewamy się kilku- lub kilkunastoprocentowego spadku liczby uzyskiwanych pozwoleń na przestrzeni roku – prognozuje Kozierkiewicz.
Lokale oddane do użytkowania
W styczniu deweloperzy oddali do użytkowania 8,3 tys. mieszkań, co jest wynikiem:
- o 25% gorszym niż rok wcześniej,
- o 39% słabszym niż w grudniu 2024 r.
Ze względu na długi cykl inwestycyjny, liczba oddanych mieszkań nie odzwierciedla bieżącej sytuacji na rynku, lecz jest efektem warunków sprzed ok. dwóch lat.
– W 2025 roku liczba mieszkań oddanych do użytkowania prawdopodobnie będzie niższa niż w latach 2019-2023, gdyż wcześniejszy okres charakteryzował się wysokimi stopami procentowymi, inflacją i skutkami wojny na Ukrainie – dodaje Kozierkiewicz.
Ceny mieszkań
Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało projekt ustawy dotyczącej portalu z cenami transakcyjnymi mieszkań („Portal Dom”). Do Sejmu trafił również projekt ujawniania cen mieszkań przez deweloperów.
Niektóre firmy już zmieniły swoje polityki sprzedażowe, a PZFD rekomenduje deweloperom stosowanie jawności cenowej jako standardu.
– Przejrzystość cenowa ułatwia klientom podejmowanie decyzji i eliminuje bariery w dostępie do informacji. Dla deweloperów oznacza to zmniejszenie liczby powtarzających się zapytań i usprawnienie sprzedaży. Jako branża powinniśmy działać w sposób rzetelny i transparentny – podkreśla Bartosz Guss, dyrektor generalny PZFD.