środa, 18 czerwca, 2025

Polska gospodarka w 2025 r.: „Nie oczekujmy cudów, ale nie będzie to rok stracony”

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Według grudniowej prognozy OECD, w 2025 r. gospodarka Polski wzrośnie o 2,8% wraz ze wzrostem płac realnych i wsparciem ze strony polityki fiskalnej. PKB powinien wzrosnąć do 3,4 % w 2025 r. i potem spadać do 3% w 2026 r. Rok 2025 przyniesie Polsce wiele istotnych zmian legislacyjnych, zarówno w kontekście krajowych regulacji, jak i w wyniku dostosowania do unijnych dyrektyw. Obejmą one m.in. podwyżki akcyzy, nowe wymogi środowiskowe oraz zmiany podatkowe.

– Przede wszystkim, jeśli patrzymy na polską gospodarkę, to musimy sobie powiedzieć, że jesteśmy częścią świata, Europy – powiedział serwisowi eNewsroom.pl prof. Witold Orłowski, ekonomista, Akademii Finansów i Biznesu Vistula, Politechnika Warszawska. – Sytuacja zależy od tego, co się będzie działo na zewnątrz. Nie wiemy, co będzie z wojną toczącą się obok. Nie wiemy, co będzie z prezydentem Trumpem i jego zaczepnymi działaniami w sferze gospodarczej. Nie wiemy, czy na świecie będzie rozwój, czy będzie recesja. Nie wiemy, czy w Niemczech sytuacja się poprawi, czy cały czas będą chwile stagnacji bądź recesji gospodarczej. To wszystko nie wygląda optymistycznie i to oznacza, że polska gospodarka będzie się rozwijać w niesprzyjających warunkach. Już w zeszłym roku mieliśmy sytuację, w której mieliśmy jeden z najwyższych wzrostów w Europie. To prawie 3%. W 2025 roku wzrost PKB będzie wynosić między 2,5 a 3%. Bezrobocia prawie nie będzie, płace będą rosły, inflacja już nie taka katastrofalna jak kiedyś – ale te 5-6% prawdopodobnie będzie wynosiła. Złoty może się nieco osłabić. Także nie oczekiwałbym po tym roku za wielu cudów – natomiast uważam, że też nie będzie rokiem straconym w polskiej gospodarce. Czy to wystarczy do tego, żeby ludzie byli zadowoleni? – zastanawia się prof. Witold Orłowski.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Kurs dolara spada po danych o inflacji. Ropa najdroższa od kwietnia

Wczorajszy dzień na walutach przebiegł pod dyktando danych o...

Podobne tematy

Kurs dolara spada po danych o inflacji. Ropa najdroższa od kwietnia

Wczorajszy dzień na walutach przebiegł pod dyktando danych o...

EUR/USD reaguje na dane i obawy o stagflację. PLN lekko zyskuje

Euro odrobiło straty do dolara amerykańskiego po piątkowych danych...

Kurs euro powyżej 4,29, dolar blisko 3,77. Inwestorzy nerwowo wyczekują RPP

Trzecia sesja miesiąca nie zmienia nastawienia inwestorów do złotego....

Co zrobi RPP? Decyzja o stopach procentowych coraz trudniejsza

W maju Rada Polityki Pieniężnej obniżyła w środę stopę...
00:04:55

Czy lipiec będzie początkiem cyklu obniżek stóp? Ekspert XTB komentuje

Rynek wycenia, że w tym roku stopy zostaną obniżone...
00:05:16

Jak bardzo polską inflację zmieniają ceny ropy naftowej

W ostatnich miesiącach światowe rynki ropy naftowej odnotowały znaczące...

Płace w Polsce rosną, ale kredyty raczej nie stanieją

GUS opublikował dane na temat wynagrodzeń w Polsce. Tempo...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie