czwartek, 30 marca, 2023
PRACA I KARIERAAgencje pracy zatrudniają siłę roboczą z coraz odleglejszych krajów

Agencje pracy zatrudniają siłę roboczą z coraz odleglejszych krajów

-

tłumaczenia biuro tłumaczeń 123tlumacz.pl

Agencje pracy zatrudniają siłę roboczą z coraz odleglejszych krajów

Agencje pracy specjalizujące się w rekrutacji pracowników fizycznych do polskich przedsiębiorstw – do niedawna rekrutujące głównie ze Wschodu – z powodów geopolitycznych zmuszone są sięgnąć po pracowników również z Zachodu. W zakładach produkcyjnych w Polsce coraz częściej pracują cudzoziemcy i to nie tylko z sąsiednich krajów, jak Ukraina – ale też tych bardziej odległych, ba, nawet innych kontynentów!

Poza obywatelami sąsiadującej z Polską Ukrainy, Białorusi czy Armenii i Gruzji, których dotyczy złagodzenie warunków zatrudnienia ze styczniowej nowelizacji Ustawy o cudzoziemcach, agencje rekrutują przede wszystkim pracowników z krajów Azji Środkowej (Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan, Turkmenistan i Uzbekistan).

Do puli popularnych krajów dalszej Azji (Indonezja, Filipiny, Wietnam, Indie, Bangladesz, Nepal czy Pakistan) w Gremi Personal dołączyła ostatnio Malezja, a z jeszcze bardziej egzotycznych destynacji – dwa kraje Ameryki Południowej – Peru i Kolumbia. Na pracownika nie objętego uproszczonym trybem zatrudnienia pracodawca dłużej oczekuje, więc dywersyfikacja portfolio dostępnych narodowości w bazie zatrudnienia, zwiększa szanse na otrzymanie siły roboczej.

Brak nowej siły roboczej z Ukrainy z powodu trwającej od 7 miesięcy wojny jaką Rosja wypowiedziała Ukrainie, spowodowała, że polskie przedsiębiorstwa – dotąd zadowolone z pracy Ukraińców i niechętne z tego powodu do zatrudniania pracowników z innych krajów – z powodu coraz większych braków pracowników fizycznych – siłą rzeczy musiały oswoić się z myślą, że pracownicy fizyczni dla ich biznesu mogą też pochodzić z krajów kulturowo odmiennych.

Pracodawców jednak nadal martwią kwestie językowe, kulturowe czy religijne, jak również kwestia legalizacji pobytu i zatrudnienia. Oferujemy pomoc we wprowadzaniu pracowników, przygotowaniu instrukcji i brygadzistów mówiących po angielsku. Choć są takie firmy, które nalegają na pracowników z krajów rosyjskojęzycznych, bo w firmach, które od dawna zatrudniają obcokrajowców z krajów ościennych już obecna jest kadra kierownicza, która może porozumiewać się z nimi po rosyjsku. Z powodzeniem prowadzimy rekrutację w państwach postsowieckich – wcześniej głównym kierunkiem migracji zarobkowej dla obywateli tych krajów była Rosja, teraz już nie taka atrakcyjna z powodu sankcji i kryzysu gospodarczego. Na przykład liczba zapytań kierowanych do Gremi Personal z kazachstańskich agencji pośrednictwa pracy co do możliwości zatrudnienia obywateli Kazachstanu w Polsce przez ostatnie cztery miesiące wzrosła o 60 proc. – mówi Damian Guzman, zastępca dyrektora generalnego Gremi Personal. – Z naszego doświadczenia wynika, że wystarczy jedno pozytywne doświadczenie z zatrudnieniem innej narodowości, niż dotychczas zatrudniona, żeby pracodawcy otwierali się na kolejne. – dodaje Guzman.

Testujemy różne narodowości w różnych obszarach, nie można powiedzieć, że jakaś narodowość monopolizuje jedną branżę – zatrudniamy ich i w przemyśle mięsny, przetwórstwie rybnym, ale też w logistyce i firmach technologicznych. Cieszy nad to, że polscy pracodawcy otwierają się na coraz to odleglejsze kierunki migracji zarobkowej, jednak trzeba pamiętać, że rekrutacja takiego pracownika to kwestia kilku tygodni, a nawet miesięcy, nie tak jak w przypadku Ukraińców, którzy są dostępni na rynku pracy niemal od ręki. Procedury są dłuższe, większy jest odsetek odmów wiz, więc myśląc o zatrudnieniu takiego pracownika na sezon zimowy trzeba myśleć już dziś. – dodaje Anna Dzhobolda, dyrektorka departamentu rekrutacji międzynarodowych Gremi Personal.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Advertisment -

POLECAMY

moskwa biurowce rosja

Rosyjską gospodarkę czeka kolejne pogorszenie. Analiza ekonomistów CEIC

0
Jeśli wierzyć oficjalnym szacunkom, gospodarka Rosji zakończyła 2022 rok ze spadkiem PKB o 2,1 proc. Prognozy dotyczące tego, co wydarzy się w 2023 r., są bardzo zróżnicowane, ale najbardziej prawdopodobny scenariusz zakłada, że nadchodzi...

Gospodarka Rosji po roku od rozpoczęcia wojny – analiza

0
Pomimo zachodnich sankcji rosyjska gospodarka radziła sobie znacznie lepiej niż oczekiwano: realny PKB skurczył się w ubiegłym roku o zaledwie -2,1%. Perspektywy są jednak trudne. Allianz Trade spodziewa się dalszego spadku o -1%...

Powiew optymizmu dla światowego handlu – ponowne otwarcie Chin

0
Chiny – ponowne otwarcie przebiega pomyślnie, ale to jeszcze nie pora na nadmierną ekscytację. Mobilność w miastach wzrosła, lecz inne wskaźniki sugerują, że nadal nie wszystko wróciło do normy. W centrum uwagi – Powiew...