czwartek, 19 czerwca, 2025

AI może zmienić edukację

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Sztuczna inteligencja (AI) może być narzędziem poznania – praca z modelami sztucznej inteligencji może się przydać biologom, historykom, farmaceutom. Może być to technologia bardzo przydatna w wykonywaniu najróżniejszego typu prac – w tym wizualizacji, prezentacji. Trzeba uczyć odpowiedzialnego, etycznego korzystania ze sztucznej inteligencji – nie da się jej bowiem zakazać ani zastopować. Są spore nadzieje, że sektor edukacji może istotnie skorzystać z AI. Nauczyciel, który uczy grupę złożoną z 30 osób, może za pomocą specjalnego narzędzia AI lepiej dostosowywać ścieżkę edukacyjną, konkretne zadania do potrzeb i umiejętności uczniów.

– Przygotowujemy grant, który dotyczy właśnie tematu sztucznej inteligencji w sektorze edukacji, zwłaszcza edukacji wyższej – powiedziała serwisowi eNewsroom.pl profesor Aleksandra Przegalińska, Prorektorka Akademii Leona Koźmińskiego, Harvard University. – Muszę powiedzieć, że wnioski, które zdążyliśmy wypracować razem z partnerami z całej Europy – bo jest nas 10 uniwersytetów, które nad tą aplikacją pracują – są takie, że zmiana w zakresie edukacji, jeśli chodzi o AI, może być naprawdę fundamentalna. Sztuczna inteligencja, właściwie Chat GPT przede wszystkim jest znany jako troszeczkę podejrzany system, którym się można wysłużyć do tego, żeby zrobić pracę domową. Natomiast oczywiście to nie wszystko. Jeśli chodzi o edukację wyższą, możemy sobie wyobrazić, że w zarządzaniu uniwersytetem znajdzie się miejsce dla AI. Na przykład sztuczna inteligencja przyda się do tego, żeby rekomendować studentom najlepsze kursy, personalizować ich ścieżkę edukacyjną. Także o tym jest nasz projekt – tłumaczy Przegalińska.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Samodzielna nauka w cenie – co trzeci Polak zainteresowany szkoleniem od pracodawcy lub uczelni

Aż 55 proc. Polaków ankietowanych przez polski ClickMeeting ocenia,...

Podobne tematy

Cyfrowe kariery. Czy jesteśmy gotowi na pracę przyszłości?

Trenerzy AI, cyfrowi styliści, menadżerowie wirtualnych społeczności – brzmi...
00:01:53

Jarosław Królewski: AI w szkołach to już nie wybór, a obowiązek

Sztuczna inteligencja to wielka szansa dla edukacji. Konkurencja toczy...

Czas na decyzję: co robić, zanim automatyzacja i sztuczna inteligencja zrobi to za nas

Automatyzacja i sztuczna inteligencja nie są już przyszłością –...

Jak firmy w Polsce inwestują w AI? Raport Ayming pokazuje wyraźny trend

Firmy wykorzystujące sztuczną inteligencję w działalności innowacyjnej coraz częściej...

Microsoft uruchamia nowy Europejski Program Bezpieczeństwa

4 czerwca 2025 roku w Berlinie firma Microsoft ogłosiła...
00:02:22

Sztuczna inteligencja to nie magia. Potrzebujemy regulacji i edukacji

Kluczowe jest zrozumienie na prostym poziomie, na czym polega...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie