EKOLOGIAPolska od 2025 roku musi zbierać 77% odpadów

Polska od 2025 roku musi zbierać 77% odpadów

Polska od 2025 roku musi zbierać 77% odpadów

Zgodnie z przepisami europejskimi system kaucyjny ma być wprowadzony w celu poprawienia selektywnej zbiórki odpadów. Cele określone zostały dla wszystkich krajów, nie tylko dla Polski. Już od 2025 roku Polska musi zbierać aż 77% odpadów opakowaniowych w postaci butelek z tworzyw sztucznych, butelek szklanych, a także puszek. Natomiast w 2029 roku ten procent już wzrasta do 90%. Obowiązki są po stronie wprowadzających produkty w opakowaniach, podobnie jak koszty systemu.

– Oczywiście kaucja ma zobowiązać nas konsumentów do tego, aby oddawać opakowania – powiedział serwisowi eNewsroom.pl Piotr Mazurek, ekspert ds. gospodarki obiegu zamkniętego Konfederacji Lewiatan. – Czyli płacimy kaucję przy zakupie np. napoju, potem oddajemy opakowanie i otrzymujemy zwrot kaucji. System ma również takie założenie, że będzie finansowany z niezwróconej kaucji – czyli z tych wszystkich opłat, które zostaną w systemie po nieodebraniu kaucji przez kupujących. Natomiast główne finansowanie leży po stronie wprowadzających – czyli po stronie tych wszystkich podmiotów, które wprowadzają na polski rynek napoje w opakowaniach objętych systemem – jednorazowe butelki z tworzyw sztucznych na napoje o pojemności do 3 litrów, butelki na wodę, soki, ale również na mleko. Objęte są również opakowania szklane na napoje wielokrotnego użytku o pojemności do 1,5 litra oraz puszki metalowe na napoje o pojemności do litra – wyjaśnia Mazurek.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...