PRACA I KARIERAAI pomoże wybrać zawód czy uniknąć nieudanego przebranżowienia. Pierwszy tego typu polski...

AI pomoże wybrać zawód czy uniknąć nieudanego przebranżowienia. Pierwszy tego typu polski projekt

Polski projekt typu social impact – Jobbli opracował pierwszego inteligentnego doradcę zawodowego. Celem przedsięwzięcia jest zwiększenie dostępności usług profilowania i wsparcia rozwoju kariery, pomoc w wyborze swojej drogi zawodowej oraz w przebranżowieniu a także przeciwdziałanie wypaleniu zawodowemu.

Platforma ma również ułatwiać adaptację do ewoluującego rynku pracy i zupełnie nowych zawodów, które już zyskują popularność, głównie za sprawą rozwijającej się gospodarki cyfrowej. Celem jest również rozwiązywanie problemu z niedoborem pracowników, w tym przekonywanie starszych osób do przedłużania swojego stażu pracy, zachęcanie matek do powrotu na rynek pracy po urodzeniu dziecka czy aktywizowanie osób z niepełnosprawnościami, czyli odpowiedź na największe obecnie wyzwania polskiego rynku pracy podkreślone choćby podczas ostatniego Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

Poznaj swój profil

Z Jobbli skorzystać można całkowicie za darmo. Wykonanie testu udostępnionego na platformie zajmuje około 7 minut. Następnie każdy użytkownik otrzyma opracowaną przez algorytm AI na podstawie swoich odpowiedzi analizę profilu zawodowego.

Ta zawierać będzie wskazanie dominującego profilu na podstawie zidentyfikowanych cech (spośród 7 profili: przedmiotowy, metodyczny, liderski, innowacyjny, kreatywny, społeczny). Doradca przedstawi użytkownikowi 6 mocnych stron, pomagających nakierować na właściwy wybór zawodowy – jeśli zidentyfikuje 2 najsilniej przebijające się profile, wskaże ich 12. Osoba wykonująca test pozna również, które obszary powinna rozwijać – jakie ryzyka na swojej drodze zawodowej może spotkać i jak im przeciwdziałać. Następnie dowie się, jak przełożyć uzyskaną dzięki testowi wiedzę na swoje CV dzięki konkretnym wskazówkom. Jobbli może również wyselekcjonować dla niego najlepiej dopasowane zawody przyszłości z bazy ponad 250 profesji.

Ostatni krok to konsultacja wyników, o którą poprosić można na dwa sposoby. Pierwszy to rozmowa z inteligentnym botem konwersacyjnym, druga zaś – prośba o konsultację z „prawdziwym” doradcą zawodowym. – Mamy świadomość tego, że nie wszyscy są jeszcze przekonani do korzystania z narzędzi sztucznej inteligencji, więc zaoferowaliśmy również bardziej tradycyjną metodę konsultacji. Generalnie, naszym założeniem było udostępnienie rozwiązania czyniącego doradztwo zawodowe i profilowanie swojej kariery znacznie szerzej dostępnym i łatwo osiągalnym, również dla osób, które z wielu względów jak choćby niepełnosprawność, neuroaktywność czy sytuacja finansowa, nie mogą sobie na nie pozwolić – tłumaczy Marek Tankielun, wspólnik oraz jeden z pomysłodawców Jobbli.

Skłonność do niedoceniania

Inicjatywa ma na celu wspierać różne grupy osób, na wielu etapach swojej kariery. Młodym osobom – w tym głównie maturzystom – ma pozwolić lepiej rozpoznać swój potencjał i wesprzeć w dokonaniu właściwego wyboru kierunku studiów, a docelowo drogi zawodowej. Dziś, są oni coraz bardziej świadomi swoich decyzji, jednak nadal pozostaje tu przestrzeń do zagospodarowania. Według badania “Skok w dorosłość” przeprowadzonego przez Politechnikę Wrocławską i Instytut Badawczy IPC zaledwie nieco ponad połowa (60%) młodych osób ma plan lub pomysł na to, czym chce się zająć po ukończeniu szkoły.

Dla osób rozważających zmianę pracy lub chcących dokonać przebranżowienia platforma ma być wskazówką odnośnie zawodów, które będą najlepiej dopasowane do ich profilu. Tu, nierzadko problemem okazuje skłonność do niedoceniania oraz niedostrzegania swoich mocnych stron i umiejętności. Jak udowodniło badanie Światowego Forum Ekonomicznego oraz firmy SkyHive, do którego zaproszono Unilevera, Walmart oraz Accenture doświadczeni pracownicy zapytani o auto-ocenę są w stanie wskazać maksymalnie 11 umiejętności, jakimi dysponują. System oparty o AI, na podstawie analizy ich dotychczasowej kariery i testu, jaki wykonali, bez problemu wskazywał natomiast ponad 30.

Kolejny aspekt, to nieudane przebranżowienia. – Czytałem analizę firmy Bulldogjob.pl, z której wynikało, że zaledwie 40% uczestników tzw. bootcampów odnajduje następnie pracę w IT. Z moich osobistych obserwacji i kalkulacji wynika natomiast, że obecnie tylko 1 na 10 osób „trafia” z przebranżowieniem. Głównie dlatego, że motywacją jest często chęć podążenia w modnym, nierzadko dobrze płatnym kierunku, ale bez sprawdzenia, czy mamy szansę dopasować się do tej profesji – dodaje Wojciech Majeran, współpomysłodawca Jobbli.

Spora potrzeba zmian

Jak dowodzi przeprowadzone niedawno badanie Pracuj.pl, ponad połowa aktywnych zawodowo Polaków rozważa zmianę branży lub deklaruje chęć pozostania w niej, lecz po „przeskoczeniu” do innej specjalizacji. Z kolej zgodnie z jedną z tegorocznych analiz Aplikuj.pl aż 70% zatrudnionych pracuje na stanowiskach zupełnie niezwiązanych z ich wykształceniem.

Wiele wskazuje więc na to, że rozpoznanie swojego profilu zawodowego oraz zidentyfikowanie realnego potencjału stanie się jednym z rosnacych na znaczeniu trendów rynku pracy. Darmowy test Jobbli wykonało już ponad 40 tysięcy użytkowników. Każdy zainteresowany poznaniem swojego zawodowego profilu może podejść do niego tutaj: https://jobbli.typeform.com/PoznajTalenty?typeform-source=jobbli.pl.

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

lekarz medycyna technologia

Polski rynek ochrony zdrowia na fali wzrostu – EY prognozuje roczny wzrost o 11%...

0
Z analizy firmy EY wynika, że polski rynek świadczenia usług z zakresu opieki zdrowotnej będzie do 2028 roku rósł w tempie - 11 proc. rocznie. Rozwój stymuluje rosnące finansowanie publiczne i prywatne, które jest...
Exit mobile version