piątek, 11 kwietnia, 2025

ArcelorMittal stawia na zieloną energię: rusza budowa farmy fotowoltaicznej o mocy 1 MW

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

ArcelorMittal rozpoczął współpracę z Quanta Energy. Ruszyła budowa farmy fotowoltaicznej o mocy 1 MW, która zasili 9 linii produkcyjnych, w tym maszyny do cięcia blachy, suwnice oraz stacje ładowania wózków widłowych.

Instalacja złożona z 1692 paneli fotowoltaicznych będzie produkować energię, która pozwoli zasilić cały zakład produkcyjny ArcelorMittal w Bytomiu. Firma szacuje, że w lecie, przy utrzymaniu maksymalnej produkcji, aż 90 % energii z farmy fotowoltaicznej będzie przeznaczone na autokonsumpcję.

Budowa farmy fotowoltaicznej na terenie centrum serwisowego to kolejny krok w kierunku dekarbonizacji naszego koncernu w Europie. Trzeba pamiętać, że energia odnawialna jest konieczna do dekarbonizacji, jednocześnie stal jest istotnym materiałem konstrukcyjnym niezbędnym do produkcji infrastruktury OZE. Przykładowo 80-90 proc. masy materiału turbiny wiatrowej stanowi stal i żelazo, podobnie w przypadku paneli fotowoltaicznych i sieci przesyłowych – mówi Rafał Nawrat, dyrektor zarządzający ArcelorMittal SSC Poland. – Ponadto do budowy instalacji w Bytomiu wykorzystamy nasz flagowy produkt – Magnelis®, czyli blachę z powłoką metaliczną o unikalnych własnościach antykorozyjnych, z której produkowane są profile stalowe, doskonale sprawdzające się w instalacjach PV – dodaje.

Generalnym wykonawcą inwestycji będzie Quanta Energy.

Współpraca z ArcelorMittal to dla Quanta Energy kolejny ważny krok w wspieraniu transformacji energetycznej europejskiego przemysłu. Budowa farmy fotowoltaicznej dla lidera branży stalowej to dowód na to, że odnawialne źródła energii są nie tylko odpowiedzią na wyzwania środowiskowe, ale również kluczowym elementem budowania długoterminowej konkurencyjności. Jesteśmy dumni, że nasze rozwiązania solarne i wiatrowe „behind the meter” nie tylko obniżają koszty operacyjne naszych klientów, ale także umacniają ich pozycję jako odpowiedzialnych liderów wyznaczających kierunki zrównoważonego rozwoju w swoich branżach – mówi Piotr Grzybczak, prezes Quanta Energy.

Stal od ArcelorMittal, która posłuży do budowy farmy fotowoltaicznej będzie cięta na linii produkcyjnej w ArcelorMittal SSC w Bytomiu, a następnie wykorzystana do budowy konstrukcji. Tę dostarczy firma Hetmaniok, wieloletni klient ArcelorMittal.

wizualizacja_farma_Bytom

Jako czołowy gracz na rynku konstrukcji montażowych, widzimy ogromny potencjał w rozwoju branży OZE w Polsce i Europie. Dzięki rosnącemu popytowi na projekty solarne, w ubiegłym roku dostarczyliśmy konstrukcje montażowe do instalacji o mocy 300 000 kW, co przełożyło się na zużycie 2 000 000 kg stali. Z dumą oferujemy kompleksowe wsparcie techniczne oraz inwestujemy w nowoczesne technologie, by wspierać rozwój zrównoważonej energii. Współpraca z ArcelorMittal, stalowym gigantem w produkcji stali oraz Quanta Energy, liderem na rynku rozwiązań fotowoltaicznych w Europie, pozwala nam na realizację ambitnych projektów, które przyczyniają się do rozwoju zielonej energii oraz zrównoważonego rozwoju – wyjaśnia Wojciech Hetmaniok, Dyrektor ds. technicznych.

ArcelorMIttal_QuantaEnergy_HetmaniokPrace nad budową farmy fotowoltaicznej właśnie się rozpoczęły. Uroczystego otwarcia inwestycji dokonali: Jean-Marc Butin Dyrektor Generalny Centrów Serwisowych ArcelorMittal w Europie, Piotr Grzybczak, prezes Quanta Energy oraz Wojciech Hetmaniok, dyrektor ds. technicznych firmy Hetmaniok.

Quanta Energy jest największym dostawcą rozwiązań fotowoltaicznych w Polsce. Firma ma również swoje oddziały w Niemczech i we Włoszech. Quanta Energy ma w portfolio ponad 2600 zrealizowanych projektów dla różnych branżach m.in. w logistyce, handlu, motoryzacji i produkcji oraz posiada ponad 800 MW aktywów energii odnawialnej w całej Europie w fazie rozwoju.

Quanta Energy jest częścią Grupy R.Power, która oferuje unikalne rozwiązania techniczne i finansowe dla sektora przemysłowo-handlowego i zajmuje wiodącą pozycję na polskim rynku. Zespoły Grupy R.Power rozwijają projekty w takich krajach jak Włochy, Portugalia, Hiszpania, Rumunia i Holandia. Grupa zarządza portfelem fotowoltaicznym o mocy około 9,6 GWp w fazie rozwoju, a w ostatnich latach skomercjalizowała projekty fotowoltaiczne o mocy ponad 700 MWp.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Dwie firmy z dofinansowaniem z KPO na projekty gospodarki obiegu zamkniętego

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju rozstrzygnęło konkurs na innowacyjne...

ORLEN rozwija sieć stacji wodorowych. Do 2030 roku powstanie ponad 40 HRS

Do dwóch ogólnodostępnych stacji tankowania wodoru, jakie ORLEN otworzył...

Grupa eSky i Ryanair kontynuują partnerstwo. Oferta obejmuje ponad 230 kierunków

Ryanair, największa linia lotnicza w Europie, oraz Grupa eSky...

GK Murapol po I kwartale 2025 r.

GGrupa Murapol utrzymała stabilny poziom sprzedaży i przekazań lokali...

Po rekordowym 2024 roku Develia notuje umiarkowany spadek sprzedaży w I kwartale 2025

Develia sprzedała 951 lokali na podstawie umów deweloperskich i...

Podobne tematy

Raport PSF: Fotowoltaika w Polsce potrzebuje pilnych zmian prawnych

Polska fotowoltaika stoi na rozdrożu. Mimo dynamicznego wzrostu, sektor...
00:02:06

Wiatr zmian. Polska otwiera nowy rozdział w rozwoju energii wiatrowej

Rok 2024 był pierwszym w historii pomiarów, kiedy globalnie...

Columbus zaczyna realizację Czystego Powietrza – już 13,5 tys. podpisanych umów

Grupa Columbus rusza z realizacją programu Czyste Powietrze, którego...

Branża OZE sceptyczna wobec nowych zasad programu Czyste Powietrze

Opulibkowane dziś nowe zasady programu Czyste Powietrze branża OZE...

Po sukcesie w Polsce, czas na Wielką Brytanię – Grupa T2S rozwija skrzydła

Branża outsourcingu pracowniczego i procesowego w Polsce stale się...

Inwestycje w luksusowe nieruchomości: Polska w czołówce europejskiego rynku premium

Nieruchomości premium nadal świetnie chronią kapitał i przynoszą wysoki...
00:03:15

Czy Polska potrzebuje samolotów F-35?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy lepiej zakupić samoloty...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie

Exit mobile version