niedziela, 6 kwietnia, 2025

Bezpieczeństwo chmury nie jest mocną stroną firm. 76% profesjonalistów zgłasza braki w umiejętnościach kadr.

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online
  • W ciągu ostatniego roku 61% organizacji doświadczyło przynajmniej jednego incydentu związanego z korzystaniem z chmury publicznej
  • Kolejną istotną barierą jest niedobór wykwalifikowanych pracowników: 32% respondentów wymienia ten problem jako kluczowy.
  • aż 76% respondentów wskazuje na niedobór ekspertów bezpieczeństwa cybernetycznego w swoich organizacjach. Pomimo coraz bardziej zaawansowanych zagrożeń, 52% z nich ocenia umiejętności swoich zespołów jako przeciętne lub niższe
  • W Polsce brakuje około 10 tys. specjalistów ds. bezpieczeństwa cybernetycznego – szacują przedstawiciele Instytutu Spraw Cyfrowych.

Organizacje coraz częściej korzystają z rozwiązań chmurowych, jednakże brakuje im odpowiednich umiejętności, aby skutecznie je chronić. Wyniki badań pokazują, że ponad połowa profesjonalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem ocenia swoje zespoły jako przeciętne lub poniżej przeciętnej pod względem kompetencji w tym obszarze. W Polsce brakuje około 10 tys. specjalistów ds. bezpieczeństwa cybernetycznego – szacują przedstawiciele Instytutu Spraw Cyfrowych.

W ciągu ostatniego roku 61% organizacji doświadczyło przynajmniej jednego incydentu związanego z korzystaniem z chmury publicznej – ujawnia Check Point Software. To znaczący wzrost w porównaniu z 24% odnotowanym w roku poprzednim. Najczęstszymi incydentami były wycieki danych, które mogą prowadzić do nałożenia poważnych kar finansowych oraz do utraty reputacji. W związku z nadchodzącą dyrektywą NIS2, wpływ takich wycieków może być jeszcze bardziej dotkliwy.

Jednym z głównych problemów, z którymi borykają się organizacje, jest brak świadomości w zakresie bezpieczeństwa wśród pracowników – na co wskazuje 41% ekspertów. Kolejną istotną barierą jest niedobór wykwalifikowanych pracowników: 32% respondentów wymienia ten problem jako kluczowy. Brak kompetencji z zakresu cyberbezpieczeństwa znacznie zwiększa podatność na zaawansowane ataki.

Mimo rosnącej świadomości potrzeby szkoleń z zakresu cyberbezpieczeństwa, 44% organizacji prowadzi takie szkolenia zaledwie raz w roku. Tylko 26% firm organizuje szkolenia co miesiąc, co prowadzi do powiększenia się deficytu umiejętności i większej podatności na skomplikowane ataki cybernetyczne.

Niedobór ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa

Z badania Check Pointa wynika, że aż 76% respondentów wskazuje na niedobór ekspertów bezpieczeństwa cybernetycznego w swoich organizacjach. Pomimo coraz bardziej zaawansowanych zagrożeń, 52% z nich ocenia umiejętności swoich zespołów jako przeciętne lub niższe, co zwiększa ryzyko finansowych strat wynikających z powodzenia cyberataków.

Integracja technologii sztucznej inteligencji (AI) i uczenia maszynowego (ML) zwiększa zapotrzebowanie na nowe umiejętności. 49% respondentów uważa, że ich eksperci ds. bezpieczeństwa muszą zdobyć nowe umiejętności związane z AI, a 35% obawia się, że brak wiedzy w tej dziedzinie utrudni wdrożenie AI. Dostęp do szkoleń i zasobów jest kluczowy dla przezwyciężenia tych barier.

Zdaniem analityków firmy Check Point Software, firmy muszą zrewidować swoje podejście do bezpieczeństwa, priorytetyzując edukację, prewencję oraz wykorzystanie zaawansowanych rozwiązań technologicznych. Z raportu wynika, że 36% organizacji nie jest pewnych swoich zdolności w radzeniu sobie z nieznanymi zagrożeniami i atakami typu zero-day, takimi jak Log4j, podczas gdy 55% ma pewną dozę zaufania, lecz wciąż wyraża obawy.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Cyberatak na Platformę Obywatelską. W tle zagrożenie ze strony Rosji?

Premier RP, Donald Tusk poinformował 2 kwietnia br. o...

PDF-y ulubioną bronią cyberprzestępców

Pliki PDF stały się najpopularniejszym sposobem na przekazywanie i...

Cyberatak na PO. Mail od lokalnego działacza jako narzędzie ataku

Jeśli potwierdzą się nieoficjalne informacje Radia Zet, że do...

Niebezpieczne telefony od „windykacji Pekao”. To próba wyłudzenia danych

W ostatnich dniach pojawiły się doniesienia o nowej formie...

Podobne tematy

Przestępcy podszywają się pod Decathlon i kradną dane

W ostatnim czasie obserwujemy wzrost liczby oszustw internetowych, które...

Nowe zagrożenia cybernetyczne: AsyncRAT i wzrost ataków na platformy mobilne

Edukacja, badania, telekomunikacja i administracja należą do najczęściej atakowanych...

Rośnie skala cyberataków na polskie szpitale. Krakowski szpital MSWiA kolejną ofiarą

Szpital MSWiA w Krakowie celem cyberataku. Rośnie skala ataków...

Cyberataki na sektor medyczny w Polsce wzrosły 2,5-krotnie – alarmujące statystyki

W ciągu ostatniego roku Polska zanotowała ponad 2,5-krotny...

Graeme Stewart o ryzykach AI: Stronniczość, błędy i brak regulacji

W ostatnich tygodniach świat technologii ponownie zdominowała rozmowa na...

Check Point Software i Wiz podpisały umowę o współpracy

Check Point Software Technologies podpisał umowę strategicznego partnerstwa z...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie