poniedziałek, 14 kwietnia, 2025

Cyberataki na sektor medyczny w Polsce wzrosły 2,5-krotnie – alarmujące statystyki

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online
  • W ciągu ostatniego roku Polska zanotowała ponad 2,5-krotny wzrost liczby cyberataków na sektor medyczny. Podczas gdy w 2023 roku odnotowano 405 incydentów, w 2024 roku było ich aż 1028.
  • Eksperci szacują, że w ciągu ostatniego roku ponad 80% firm z sektora ochrony zdrowia doświadczyło ataku cybernetycznego. Według ekspertów firmy Check Point największe zagrożenia dla sektora to kradzież danych i szantaż dla okupu oraz ataki na łańcuch dostaw technologii.
  • Ataki na sprzęt i urządzenia IoMT (Internet of Medical Things) wzrosły w ciągu ostatniego roku o ponad 170%, a na oprogramowanie o 109%, co zwiększa ryzyko luk bezpieczeństwa.

W ciągu ostatniego roku Polska zanotowała ponad 2,5-krotny wzrost liczby cyberataków na sektor medyczny. Podczas gdy w 2023 roku odnotowano 405 incydentów, w 2024 roku było ich aż 1028. W 2024 roku odnotowano więcej cyberataków na służbę zdrowia niż łącznie w ciągu trzech poprzednich lat – wynika z informacji Centrum E-Zdrowia (CEZ)*. Według badań firmy Check Point Research, światowy sektor ochrony zdrowia jest atakowany 2400 razy w tygodniu a w 2024 roku branża zanotowała 47% wzrost liczby ataków. Niestety w Polsce ponad 72% placówek nie posiada zespołów ds. cyberbezpieczeństwa.

W 2024 roku ochrona zdrowia stała się drugą najbardziej atakowaną branżą na świecie, wynika z raportu Check Point State of Cyber Security 2025, który wskazuje na konieczność pilnego wdrożenia środków cyberbezpieczeństwa w celu ochrony wrażliwych danych pacjentów oraz zapewnienia integralności urządzeń medycznych.  Eksperci szacują, że w ciągu ostatniego roku ponad 80% firm z sektora ochrony zdrowia doświadczyło ataku cybernetycznego. Według ekspertów firmy Check Point największe zagrożenia dla sektora to kradzież danych i szantaż dla okupu oraz ataki na łańcuch dostaw technologii. Ataki na sprzęt i urządzenia IoMT (Internet of Medical Things) wzrosły w ciągu ostatniego roku o ponad 170%, a na oprogramowanie o 109%, co zwiększa ryzyko luk bezpieczeństwa.

Eksperci są zgodni – integracja urządzeń Internetu Medycznych Rzeczy (IoMT) zrewolucjonizowała i poprawiła opiekę nad pacjentem, ale stanowi również wyzwanie w zakresie cyberbezpieczeństwa. Jak podkreślają, urządzenia IoMT często nie mają wbudowanych funkcji zabezpieczeń, co sprawia, że są podatne na cyberataki. Naruszenie bezpieczeństwa może prowadzić do kradzieży danych, zagrożenia bezpieczeństwa pacjentów i zakłócenia pracy.

– Cyfryzacja przynosi rewolucję w ochronie zdrowia, umożliwiając lepszą obsługę pacjentów dzięki innowacjom takim jak elektroniczne bazy danych i teczki zdrowotne pacjentów, telemedycyna i diagnostyka oparta na sztucznej inteligencji. Jednak cyberataki mogą opóźniać procedury medyczne, powodować zatory w izbach przyjęć oraz zakłócać usługi niezbędne do życia, co w skrajnych przypadkach może mieć bezpośredni wpływ na życie pacjentów – podkreśla Wojciech Głażewski, Dyrektor Zarządzający Check Point Polska.

Komisja Europejska podjęła kroki w kierunku działań na poziomie UE w celu ochrony sektora ochrony zdrowia

W opinii ekspertów, sektor ochrony zdrowia jest jednym z najbardziej atakowanych z uwagi na jego dynamiczny rozwój, zależność od technologii i wrażliwość przechowywanych informacji. Zgodnie z danymi Europejskiej Agencji ds. Cyberbezpieczeństwa – ENISA – prawie 54% ataków wymierzonych w sektor ochrony zdrowia między styczniem 2021 a marcem 2023 stanowiły ataki typu ransomware (dla okupu), przy czym szpitale były celem w 42% przypadków. Badanie Eurobarometru 2024 wskazuje, że jedynie 25% firm z sektora ochrony zdrowia, edukacji i opieki społecznej zapewniło szkolenia lub działania podnoszące świadomość z zakresu cyberbezpieczeństwa w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Instytucje ochrony zdrowia są generalnie mniej zaawansowane pod względem cyberbezpieczeństwa niż inne branże, a zarządy często priorytetowo traktują inwestycje w narzędzia medyczne kosztem systemów IT i ochrony cybernetycznej. Ponadto, zatrudnienie specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa stanowi wyzwanie dla branży, ponieważ sektor prywatny oferuje zazwyczaj bardziej atrakcyjne możliwości.

W związku z tym Komisja Europejska podjęła kroki w celu zapewnienia ochrony sektora ochrony zdrowia w UE, w tym utworzenie dedykowanego centrum w ramach agencji cyberbezpieczeństwa ENISA, które ma na celu ochronę organizacji zdrowotnych przed zagrożeniami cybernetycznymi. Zgodnie z danymi Komisarza ds. Zdrowia Oliviera Varhelyiego, połowa szpitali w Europie padła w ostatnim roku ofiarą cyberataku. W rozwiązaniu zagrożenia ma pomóc powołane Centrum Wsparcia Cyberbezpieczeństwa w ramach Europejskiej Agencji ds. Cyberbezpieczeństwa (ENISA), które zapewni organizacjom wsparcie w zakresie podstawowego cyberbezpieczeństwa. Będzie również tworzyć zasoby edukacyjne z zakresu cyberbezpieczeństwa dla pracowników ochrony zdrowia i do 2026 roku opracuje ogólnounijną usługę ostrzegania o zagrożeniach. Plan działania przewiduje także utworzenie specjalnej służby reagowania na incydenty zdrowotne w ramach rezerwy Cyber Solidarity Act (CSA).

Szpitale i instytucje medyczne zostały uznane również za sektor o wysokim ryzyku na mocy Dyrektywy NIS2. Ramy bezpieczeństwa NIS2 współpracują z ustawą o Cyberodporności, pierwszym unijnym aktem prawnym nakładającym obowiązkowe wymagania dotyczące cyberbezpieczeństwa dla produktów zawierających elementy cyfrowe, który wszedł w życie 10 grudnia 2024 roku. Komisja wprowadziła także Mechanizm Nagłych Wypadków Cybernetycznych w ramach ustawy o Cyber Solidarity, który wzmacnia skoordynowane działania państw UE w celu wykrywania, przygotowywania i skutecznego reagowania na rosnące zagrożenia i incydenty cybernetyczne.

Koszty cyberataków w ochronie zdrowia

Wzrost liczby cyberataków na sektor medyczny prowadzi do znacznych strat finansowych i zakłóceń w opiece nad pacjentami. Jak wynika z analiz firmy Trustwave, pojedynczy plik danych medycznych może być wart na czarnym rynku nawet 250 dolarów. Dane medyczne są cenne dla cyberprzestępców, ponieważ informacje o zdrowiu, diagnozach i leczeniu mogą zostać wykorzystane do oszustw ubezpieczeniowych, kradzieży tożsamości lub szantażu. Średni koszt naruszenia bezpieczeństwa instytucji medycznej w 2024 roku wyniósł 9,8 miliona dolarów – wynika z raportu IBM i Ponemon.

Niedawne badanie przeprowadzone wśród 1 309 specjalistów IT i bezpieczeństwa w sektorze ochrony zdrowia przez firmę Netwrix ujawniło, że 84% z nich wykryło cyberatak lub włamanie w ciągu ostatnich 12 miesięcy, a najbardziej powszechnymi typami ataków były przejęcie konta i phishing.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Cyberportret polskiego biznesu: niezrozumienie zasad i procedur, słaba komunikacja, rosnące zagrożenia

Polska jest drugim najczęściej atakowanym przez cyberprzestępców krajem,...

Cyberprzestępcy zmieniają taktykę. Firmy na celowniku nowej fali ataków

Cyberprzestępcy odchodzą od tradycyjnych metod, takich jak szyfrowanie danych...

AI na usługach hakerów: rosnące zagrożenie dla firm i konsumentów

Według danych Proxyrack, globalne straty wynikające z cyberprzestępczości mogą...

Jak działają cyberprzestępcy w 2025 roku? Nowy raport Sophos ujawnia szczegóły

Według raportu Sophos Active Adversary 2025, w ponad połowie...

Uwaga na fałszywe e-maile z urzędów skarbowych. Cyberprzestępcy atakują podatników

Trwa gorący okres rozliczeń podatkowych. Okazuje się, że nie...

Podobne tematy

Uwaga na fałszywe e-maile z urzędów skarbowych. Cyberprzestępcy atakują podatników

Trwa gorący okres rozliczeń podatkowych. Okazuje się, że nie...

Przestępcy podszywają się pod Decathlon i kradną dane

W ostatnim czasie obserwujemy wzrost liczby oszustw internetowych, które...

Nowe zagrożenia cybernetyczne: AsyncRAT i wzrost ataków na platformy mobilne

Edukacja, badania, telekomunikacja i administracja należą do najczęściej atakowanych...

Rośnie skala cyberataków na polskie szpitale. Krakowski szpital MSWiA kolejną ofiarą

Szpital MSWiA w Krakowie celem cyberataku. Rośnie skala ataków...

Graeme Stewart o ryzykach AI: Stronniczość, błędy i brak regulacji

W ostatnich tygodniach świat technologii ponownie zdominowała rozmowa na...

Check Point Software i Wiz podpisały umowę o współpracy

Check Point Software Technologies podpisał umowę strategicznego partnerstwa z...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie