sobota, 10 kwietnia, 2021
INWESTYCJEBrylant a diament – czym się różnią?

Brylant a diament – czym się różnią?

-

Brylant a diament – czym się różnią?

Diament – symbol bogactwa, najlepszy przyjaciel kobiety, najcenniejszy naturalny surowiec. Czym tak naprawdę jest diament i czym różni się od stosowanych w jubilerstwie brylantów? Sprawdź nasz poradnik i dowiedz się najważniejszych rzeczy o tych drogocennych kamieniach.

Diament czy brylanty – najważniejsze różnice

Zdarza się, że w języku potocznym pojęcia diament i brylant używane są zamiennie. Nie jest to jednak do końca poprawne. Co prawda chodzi o ten sam minerał, jednak diamenty i brylanty zasadniczo różnią się swoją formą. Diament to minerał wydobywany z ziemi w, nazwijmy to, surowej postaci. Ma matowoszary kolor i nie przypomina pięknie błyszczących kamieni, które możemy podziwiać w gablotach sklepów jubilerskich. Diamenty to w rzeczywistości jedna z form węgla. Powstają one wyłącznie w bardzo specyficznych warunkach, w głębokich warstwach ziemi. A proces ich formowania trwa nawet miliony lat. Jest to także najtwardszy minerał występujący w przyrodzie.

Natomiast brylant to, mówiąc najprościej, oszlifowany diament. Szlifowanie diamentów sprawia, że z matowej bryły powstają piękne, mieniące się kamienie stosowane w jubilerstwie. Jest to proces wymagający dużej wiedzy i precyzji. Co ciekawe, w trakcie szlifowania diament traci zwykle około 50% swojej masy. I to właśnie cały proces obróbki decyduje o tym czym się różni diament od brylantu. Poprawne więc będzie określenie „pierścionek z brylantem”, a nie „pierścionek z diamentem”.

Ile kosztuje diament? Zasada 4C

Wycena diamentów opiera się o tak zwaną zasadę 4C (od angielskich słów carat weight, clarity, colour i cut). Obejmuje ona cztery podstawowe parametry diamentu: karat (czyli masę kamienia), kolor, czystość i szlif. Warto zauważyć, że ostatnie kryterium dotyczy wyłącznie oszlifowanych diamentów, czyli brylantów.

  • Karat – to pierwszy i chyba najważniejszy czynnik przy wyznaczaniu ceny diamentu. Masa tego kamienia określana jest w karatach. 1 karat (1 ct) odpowiada wadze 0,2 grama. Dodatkowo każdy karat dzieli się na 100 punktów.
  • Kolor – o cenie diamentu i tworzonych z niego brylantów decyduje też jego barwa. Najdroższe są diamenty o barwie białej. Im bielszy diament tym wyższa będzie jego cena. Wyjątkiem są tu tak zwane diamenty fantazyjne o bardzo rzadkich barwach: zielone, niebieskie czy różowe. Za diamenty fantazyjne uważa się wyłącznie te, które osiągnęły swój kolor w naturalnym procesie, w przeciwieństwie do sztucznie barwionych diamentów syntetycznych. Barwę diamentów określa się według skali od D do Z. Najdroższe są diamenty o barwie D – praktycznie bezbarwne. Do najtańszych kamieni należą te o barwie od K do Z, posiadające dosyć wyraźne zabarwienie żółte, szare lub brązowe.
  • Czystość – każdy diament posiada własną, niepowtarzalną strukturę. Znacząco wpływa ona na to, ile kosztuje 1 karat diamentu. Zwykle składają się na nią wewnętrzne inkluzje, zwane fachowo „wrostkami” oraz znamiona na zewnętrznej warstwie kamienia zwane „skazami”. Oczywiście im więcej wrostek i skaz tym mniejsza czystość diamentu i jego cena. Analogicznie najdroższe będą kamienie całkowicie pozbawione wewnętrznych i zewnętrznych znamion.
  • Szlif – jest tym co zmienia surowy diament w brylant. Za najbardziej klasyczny i najpiękniejszy uchodzi szlif okrągły, zwany również po prostu brylantowym. Tak oszlifowany diament powinien mieć co najmniej 57 ścianek, tak zwanych faset. Taki kształt i proporcje pozwalają na osiągnięcie niezwykłego efektu optycznego. Inne popularne szlify brylantów to owal, szmaragd, łezka, markiza czy princess. Niepoprawnie wykonany szlif może wpływać na niekorzystny wygląd kamienia i obniżyć jego cenę.

Brylant a diament – co droższe?

Jeśli zastanawiasz się co jest droższe? Diamenty czy brylanty? Odpowiedź jest bardzo prosta. Brylant jest finalnym produktem tworzonym z diamentu. Po pierwsze wymaga on precyzyjnego szlifu. Po drugie w procesie obróbki diament traci dużą część swojej masy. Często do stworzenia 1 karatowego brylantu potrzebny jest aż 2 karatowy diament. Z tych powodów brylant zawsze będzie droższy od diamentu o tej samej masie. Wyjątkiem może być brylant o źle wykonanym szlifie, który znacząco zaniża jego cenę.

Jak zarobić na kamieniach szlachetnych? Skup diamentów

Diamenty uważane są za najdroższą występującą naturalnie w przyrodzie substancję. Mimo że diamenty cenione były od wieków, to prawdziwa gorączka związana z tymi kamieniami rozpoczęła się w XIX wieku. Dziś obrót diamentami to wielomilionowy biznes, który stwarza możliwości zarobku. A popularność tak zwanych diamentów inwestycyjnych daje możliwość zarobku nawet przeciętnym konsumentom. Jeśli chcemy kupić diamenty czy brylanty jako inwestycję, zdecydowanie powinniśmy skorzystać ze sprawdzonych i rzetelnych źródeł oferujących certyfikowane kamienie. Podobnie jak w przypadku metali szlachetnych, wyjątkowo okazyjne ceny, obniżki czy niewiadome pochodzenie kamieni powinno być dla nas poważnym znakiem ostrzegawczym. W przypadku sprzedaży diamentów możemy szukać odbiorcy na własną rękę. Dużo wygodniejszym i zdecydowanie szybszym rozwiązaniem będzie jednak skup diamentów. Takie firmy skupują przeważnie wszystkie diamenty i brylanty, niezależnie od ich barwy, czystości i szlifu. W przypadku skupu kamieni szlachetnych Mennicy Skarbowej wystarczy wypełnić krótki formularz, aby skontaktował się z nami jej pracownik i omówił wszystkie szczegóły transakcji. A więcej informacji o działaniu Mennicy Skarbowej możecie znaleźć na stronie skup.zlota.pl.

Oczywiście należy mieć na uwadze, że jak każda inwestycja, również inwestowanie w diamenty obarczone jest ryzykiem. Przy każdej transakcji zakupu czy sprzedaży drogich kamieni powinniśmy kierować się przede wszystkim ostrożnością i zdrowym rozsądkiem.

 

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Advertisment -

POLECAMY

Remote controlled drone taking off from warehouse to deliver package

SAS wskazuje 4 obszary rozwoju biznesu w 2021 roku

0
Jednym z głównych wniosków pojawiających się w podsumowaniach minionego roku jest ogromny wpływ pandemii na przyspieszenie procesów cyfrowej transformacji. COVID-19 potwierdził, że technologia jest kluczowym narzędziem w obszarze ochrony zdrowia, ekonomii, a także ekologii....
Deloitte

Deloitte: Rok 2021 przyniesie zwiększoną aktywność na rynku private equity

0
Mimo, że rynek private equity (PE) w Europie Środkowej odczuł wpływ pandemii i wywołanego nią spowolnienia, przedstawiciele funduszy wykazują dziś znacznie większy optymizm niż w pierwszej połowie 2020 r. Jak wynika z raportu firmy...
polska unia europejska

Jaka przyszłość czeka Unię Europejską i Polskę?

0
Michał Perzyński/Instytut Jagielloński: Jak Pana zdaniem będą wyglądać stosunki Unii Europejskiej ze Stanami Zjednoczonymi po zaprzysiężeniu Joe Bidena na prezydenta? Bogusław Sonik: Myślę, że przede wszystkim zmieni się jedno – będą mieli do siebie zaufanie...