wtorek, 5 grudnia, 2023
ENERGETYKACena energii dla firm: z czego wynika i za co płaci przedsiębiorca?

Cena energii dla firm: z czego wynika i za co płaci przedsiębiorca?

-

tłumaczenia biuro tłumaczeń 123tlumacz.pl

Cena energii dla firm: z czego wynika i za co płaci przedsiębiorca?

Prowadzisz działalność gospodarczą, która zużywa duże ilości prądu? Zastanawiasz się, z czego wynika cena energii dla firm widniejąca na Twoim rachunku? Podpowiadamy, za co płaci przedsiębiorca i opisujemy poszczególne składowe ceny energii dla małych i średnich firmach.

Cena energii dla firm – dlaczego mój rachunek różni się od rachunku innego przedsiębiorcy?

Prąd pełni funkcję głównego surowca w wielu przedsiębiorstwach. Służy m.in. do zasilania urządzeń i oświetlenia pomieszczeń. W efekcie koszty jego zużycia mogą znacząco determinować wysokość dochodów uzyskiwanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Nic więc dziwnego, że cena energii dla firm budzi ożywione dyskusje wśród przedsiębiorców. Jeśli również i Ty zastanawiasz się, z czego ona wynika, nasza pogłębiona analiza rozwieje Twoje wątpliwości.

Na wstępie warto podkreślić, że jednolita cena energii dla firm nie istnieje. Gigant przemysłowy, który zużywa ogromne ilości prądu, jest rozliczany na innych zasadach, niż drobny zakład fryzjerski czy też cukiernia. Myli się jednak ten, kto myśli, że jedynie wielkość przedsiębiorstwa ma w tej kwestii coś do powiedzenia. Cena energii dla firm jest bowiem wypadkową kilkunastu czynników. Jakich?

Opłata za energię elektryczną – główny czynnik determinujący ceną prądu

Kluczowym elementem stawki widniejącej na rachunku jest opłata za zużytą energię elektryczną. Trafia ona na konto sprzedawcy prądu, który zakupił energię elektryczną od elektrowni. Co do zasady, jest ona tym większa, im więcej prądu zużywa Twoje przedsiębiorstwo. Opłata za energię elektryczną zazwyczaj zawiera w sobie dwa elementy – cenę tzw. czynnej energii elektrycznej i opłatę handlową.

Na podstawie ilości zużytej energii oraz ceny czynnej energii (zł/kWh) możesz określić, ile zapłacisz za 1 kWh energii elektrycznej zużytej w Twojej firmie. Jej wysokość nie jest jednak stała i zależy od wielu czynników. Oto jej główne składowe:

 • Cena energii konwencjonalnej

To cena energii, którą wytworzono w tzw. elektrowniach systemowych zasilanych węglem brunatnym lub kamiennym. Determinują ją różne zmienne, w tym:

 • koszty inwestycyjne,
 • koszty eksploatacji elektrowni,
 • koszty paliwa,
 • koszty użytkowania środowiska.

Obecnie cenę energii konwencjonalnej windują także koszty związane z emisją dwutlenku węgla do atmosfery. Każda elektrownia węglowa, która nie mieści się w granicach emisji określonej przez dyrektywy Unii Europejskiej, musi wykupić dodatkowe uprawnienia, tzw. EUA (European Union Allowance).

 • Opłata za certyfikaty energetyczne

Zgodnie z ustawą o odnawialnych źródłach energii, sprzedawcy prądu (ale też gazu i ciepła) są zobowiązani do zakupu określonego procentu różnych certyfikatów energetycznych (zielonych, białych, błękitnych i fioletowych), co ma wspierać rozwój energetyki odnawialnej w Polsce. Brak określonej liczby kolorowych certyfikatów sprawia, że sprzedawca musi uiścić tzw. opłatę zastępczą.

Opłaty za poszczególne certyfikaty są różne i mogą zmieniać się w czasie. Co więcej, przyznanie świadectw bywa uzależnione np. od tego, czy podmiot zainwestuje w przedsięwzięcia poprawiające jego efektywność energetyczną. Ostatecznie koszty uzyskania  certyfikatów pokrywają odbiorcy końcowi. W efekcie cena energii dla firm (ale też gospodarstw domowych) jest wyższa.

 • Podatki

To m.in. akcyza i podatek VAT. Ich wysokość jest ustalana przez państwo.

 • Koszty bilansowania energii

Występują, jeśli sprzedawca prądu musi kupić energię elektryczną na rynku bilansującym. Ma to miejsce, gdy przedsiębiorca wykorzysta inną ilość prądu, niż wcześniej zadeklarował.

 • Marża sprzedawcy 

Najprościej ujmując, jest to zarobek firmy zajmującej się handlem energią elektryczną.

Cena energii dla firm z czego wynika i za co płaci przedsiębiorca

Opłaty za dystrybucję energii – jak oddziałują na ceny energii dla firm?

Kolejną grupą opłat, które znacząco wpływają na wysokość ceny energii dla firm, są opłaty za dystrybucję prądu. Obejmują one różne koszty związane z transportem energii elektrycznej za pośrednictwem sieci przesyłowych i dystrybucyjnych. W skład standardowej opłaty za dystrybucję prądu wchodzi:

 • stawka jakościowa – to opłata związana z utrzymaniem odpowiednich parametrów energii. Jej wysokość jest ustalana przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA i naliczana w zależności od wielkości zużycia prądu,
 • zmienny i stały składnik stawki sieciowej – obejmuje koszty dystrybucji prądu i utrzymania sieci elektroenergetycznej. Zależy od ilości pobranej energii elektrycznej i strat z tym związanych, charakteru poboru oraz zapotrzebowania na moc,
 • opłata przejściowa – zawiera koszty likwidacji kontraktów długoterminowych. Wyznacza ją Prezes Urzędu Regulacji Energetyki,
 • opłata abonamentowa – obejmuje koszty obsługi klienta, np. związane z odczytem i kontrolą układu pomiarowego.

Cena energii dla firmy może dodatkowo wzrosnąć w zależności od zapisów umowy podpisanej e sprzedawcą. Może on zażądać m.in. dodatkowej opłaty za przekroczenie mocy umownej, jeśli przedsiębiorstwo pobierze więcej mocy, niż zadeklarowało. Bywa, że na rachunku pojawia się również kara za przekroczenie poboru energii biernej. Jest ona formą rekompensaty dla producenta za straty mocy w sieci przesyłowej, które wynikają z przekroczenia.

Cena energii dla firm a taryfa? Jakie grupy taryfowe są dostępne dla przedsiębiorców?

Cena energii dla firmy zależy również od tego, z jakiej grupy taryfowej korzysta przedsiębiorstwo. W przypadku firm dostępne są cztery typy taryf (czwarta – G – jest zarezerwowana dla gospodarstw domowych i budynków zamieszkania zbiorowego, takich jak: domy studenckie, internaty, hospicja):

 • taryfa A – jest przeznaczona dla największych odbiorców prądu, takich jak: stocznie, huty, duże fabryki i kopalnie,
 • taryfa B – to grupa dla większych przedsiębiorstw, takich jak: zakłady przemysłowe, centra handlowe, stacje paliw i szpitale,
 • taryfa C – jest zarezerwowana dla małych i średnich firm, takich jak warsztat samochodowy, zakład fryzjerski, bank, sklep czy też przychodnia,
 • taryfa R – to grupa taryfowa, którą stosuje się w tymczasowych miejscach poboru energii, np. na planie filmowym.

Zwykle stawki za prąd dla taryf dla przedsiębiorców są wyższe niż dla gospodarstw domowych. Nie podlegają bowiem regulacji przez Urząd Regulacji Energetyki (URE). Są więc ustalane przez spółki zajmujące się obrotem energią elektryczną. W ich skład wchodzi m.in. opłata za moc umowną. Moc umowną określa sam przedsiębiorca. Robi to na podstawie zapotrzebowania urządzeń wykorzystywanych w firmie.

Jak możesz uchronić się przed rosnącymi cenami energii dla firm?

Cena energii dla firm jest uzależniona od wielu czynników, na które jako przedsiębiorca nie masz wpływu. Możesz natomiast ograniczać zużycie prądu wszędzie tam, gdzie to możliwe. Przypominaj pracownikom o gaszeniu świateł w pomieszczeniach, w których nie przebywają, i wyłączaniu urządzeń, których nie używają. To proste kroki, które – gdy wejdą w nawyk – pozwolą obniżyć miesięczne zobowiązania.

Innym skutecznym sposobem na obniżkę rachunków za prąd jest inwestycja w fotowoltaikę dla firm. To, ile zaoszczędzisz, zależy m.in. od specyfiki prowadzonej działalności i zapotrzebowania na energię elektryczną. W przypadku małych i średnich przedsiębiorstw specjaliści mówią o oszczędnościach rzędu kilku, a nawet kilkunastu tysięcy rocznie.

Pamiętaj, tylko odpowiednio dopasowana instalacja fotowoltaiczna zda egzamin i będzie źródłem oszczędności. Żeby zwiększyć autokonsumpcję, a tym samym opłacalność inwestycji, możesz zamontować w swojej firmie ładowarki elektryczne dla pojazdów o napędzie hybrydowym lub elektrycznym. Inną polecaną opcją jest inwestycja w magazyn energii. Pozwala on wykorzystać nadmiar wyprodukowanego prądu w godzinach, kiedy instalacja fotowoltaiczna jest mniej wydajna lub nie pracuje.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

Deloitte: Kryzys nie dotknął dóbr luksusowych – branża z ponad 15 proc. wzrostem przychodów...

0
Pomimo niepewności gospodarczej firmy z sektora dóbr luksusowych mogą cieszyć się niesłabnącym zainteresowaniem zamożnych klientów. Jak wynika z ósmej edycji raportu Global Fashion & Luxury Private Equity and Investors Survey 2023 firmy doradczej Deloitte,...