wtorek, 26 września, 2023
ENERGETYKACeny energii mogą nadal rosnąć

Ceny energii mogą nadal rosnąć

-

tłumaczenia biuro tłumaczeń 123tlumacz.pl

Ceny energii mogą nadal rosnąć

Już dziś należy się przygotowywać na kolejny sezon zimowy. Cały czas należy gromadzić zapasy surowców strategicznych – napełniać magazyny gazu, gromadzić węgiel, którego została w Polsce nadwyżka ze względu na ciepłą zimę. Jednak analizy stowarzyszenia operatorów przesyłowych gazu sugerują, że połączony efekt kilku czynników może dać kryzys dostaw. Taka sytuacja może wydarzyć się w przypadku bardzo srogiej zimy, problemów z dystrybucją węgla oraz ograniczeń w energetyce jądrowej we Francji – która musiała zmniejszyć podaż o jedną trzecią przez korozję reaktorów. Do tego zmniejszą się dostawy gazu z Rosji przez Ukrainę i Turcję. To wszystko razem może dać nowy kryzys energetyczny – rozumiany jako kolejny szczyt cen.

– Więc nie otwieramy jeszcze szampana. Daliśmy sobie radę w sezonie grzewczym 2022-23 – ale za chwilę następny i to będzie kolejny egzamin z naszej gotowości. Dlatego politycy pokłócili się już o to, czy kryzys energetyczny nastąpił, czy nie – powiedział serwisowi eNewsroom.pl Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert. – Patrząc na suche dane, jeszcze nie jesteśmy po kryzysie. Ten kryzys wciąż trwa. Obrót energią i surowcami na rynku zachodnim jest przedmiotem gry giełdowej – a więc także do pewnego stopnia spekulacji. Być może warto zastanowić się nad default – czyli podatkiem zalecanym przez Komisję Europejską i Międzynarodową Agencję Energii w celu ograniczenia nadmiarowych przychodów koncernów, które zarabiają na kryzysie energetycznym. To jest wielka dyskusja, która w Polsce nie zakończyła się konkluzją z tego względu, że interesy obywateli zderzyły się z interesami koncernów, interesami polityków. No i mamy pat – podsumowuje Jakóbik.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

Deloitte: Kryzys nie dotknął dóbr luksusowych – branża z ponad 15 proc. wzrostem przychodów...

0
Pomimo niepewności gospodarczej firmy z sektora dóbr luksusowych mogą cieszyć się niesłabnącym zainteresowaniem zamożnych klientów. Jak wynika z ósmej edycji raportu Global Fashion & Luxury Private Equity and Investors Survey 2023 firmy doradczej Deloitte,...