czwartek, 30 listopada, 2023
PRAWOChatGPT na celowniku Urzędu Ochrony Danych Osobowych

ChatGPT na celowniku Urzędu Ochrony Danych Osobowych

-

tłumaczenia biuro tłumaczeń 123tlumacz.pl

ChatGPT na celowniku Urzędu Ochrony Danych Osobowych

Problem z przetwarzaniem danych przez OpenAI? Polski UODO bierze sprawę pod lupę.

W świetle ostatnich wydarzeń, OpenAI, firma odpowiedzialna za tworzenie jednego z najbardziej zaawansowanych modeli językowych, ChatGPT, stanęła w centrum uwagi Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO). Skarga wniesiona przez jednego z użytkowników zarzuca twórcom nieprawidłowe i niezgodne z prawem przetwarzanie danych.

Kontrowersje na tle przepisów o ochronie danych

Postępowanie w tej sprawie ma duże znaczenie, nie tylko ze względu na kontrowersyjne zarzuty, ale również ze względu na fakt, że OpenAI jest firmą poza terenem Unii Europejskiej. Co więcej, ChatGPT, korzystając z generatywnej sztucznej inteligencji, stanowi nowe wyzwanie również dla specjalistów od technologii.

Jak mówi Jan Nowak, Prezes UODO, „Sprawa dotyczy naruszenia wielu przepisów o ochronie danych osobowych. Zwrócimy się do OpenAI o odpowiedź na wiele pytań, by móc dogłębnie rozpatrzyć wszystkie zarzuty”. Dodaje także, że wątpliwości co do działania ChatGPT nie są nowością i że Europejska Rada Ochrony Danych Osobowych utworzyła specjalną grupę do spraw OpenAI.

Główne zarzuty

Jednym z głównych zarzutów jest to, że OpenAI nie zrealizowało obowiązku informacyjnego w stosunku do skarżącego. Co więcej, skarżący nie mógł dowiedzieć się, jakie informacje o nim są przetwarzane przez ChatGPT. Kolejne niejasności dotyczą odpowiedzi, jakie otrzymał od OpenAI. Zdaniem skarżącego, odpowiedzi były nieprecyzyjne i wprowadzające w błąd.

Technologia przyszłości, ale z przestrzeganiem praw

Jakub Groszkowski, Zastępca Prezesa UODO, podkreśla wagę sztucznej inteligencji w dzisiejszym świecie. „Nie ma wątpliwości, że technologia ta jest przełomowa”, mówi. Jednak dodaje, że wszelki postęp w dziedzinie technologii musi iść w parze z poszanowaniem praw obywateli.

Urząd zamierza dokładnie zbadać wszystkie zarzuty i wyjaśnić wszelkie wątpliwości dotyczące podejścia OpenAI do przepisów ochrony danych w UE.

Podsumowanie

Skarga dotycząca ChatGPT wywołuje wiele kontrowersji w dziedzinie ochrony danych osobowych. Wydaje się, że to ważny test dla tego, jak technologie przyszłości będą harmonizować z obowiązującymi przepisami prawnymi. Czas pokaże, jakie kroki podjął UODO i jakie będą skutki dla OpenAI oraz dla przyszłości sztucznej inteligencji.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

Deloitte: Kryzys nie dotknął dóbr luksusowych – branża z ponad 15 proc. wzrostem przychodów...

0
Pomimo niepewności gospodarczej firmy z sektora dóbr luksusowych mogą cieszyć się niesłabnącym zainteresowaniem zamożnych klientów. Jak wynika z ósmej edycji raportu Global Fashion & Luxury Private Equity and Investors Survey 2023 firmy doradczej Deloitte,...