PRACA I KARIERACo drugi zatrudniony w branży IT szuka nowej pracy - jaki jest...

Co drugi zatrudniony w branży IT szuka nowej pracy – jaki jest rynek?

Co drugi zatrudniony w branży IT szuka nowej pracy – jaki jest rynek?

56 proc. polskich specjalistów IT szuka nowego pracodawcy – wynika z badania przeprowadzonego przez Just Join IT wśród blisko 1300 osób z branży technologicznej. Ich głównymi motywacjami jest rozwój zawodowy i chęć zdobycia lepszego wynagrodzenia. Jednocześnie badani uważają, że w ubiegłym roku rynek pracy był znacznie trudniejszy niż wcześniej. 60 proc. tych, którzy nie zmienili pracy, wskazuje m.in. na lęk przed niestabilnością zatrudnienia, a 45 proc. uległo syndromowi oszusta.

Just Join IT – największy portal pracy dla branży technologicznej – przeprowadził badanie, w którym sprawdził otwartość specjalistów IT na zmianę pracy oraz główne motywacje i przeszkody na drodze do znalezienia nowego pracodawcy. W ankiecie pytano również o ocenę ubiegłego roku z perspektywy kandydatów.

Rynek pracy IT w 2023: mniej ofert od rekruterów i dużo niepewności

Z opublikowanego w styczniu 2024 r. raportu Just Join IT i Experis „Co z tym eldorado” wynika, że rynek pracy IT w 2023 r. nie był łaskawy dla kandydatów: liczba ofert pracy zmniejszyła się o 26 proc. względem 2022 r., przy jednoczesnym wzroście liczby aplikacji o 54 proc. W najnowszym badaniu na grupie blisko 1300 osób, prawie 60 proc. ankietowanych potwierdziło, że w 2023 r. było trudniej znaleźć nową pracę w IT, a połowa zadeklarowała, że otrzymywała mniej ofert od rekruterów. Co dziesiąta osoba musiała wysłać ponad 100 CV, aby otrzymać nową pracę.

Mimo trudniejszego rynku, 73 proc. pracowników branży IT szukało nowej pracy w 2023 roku. Aż 80 proc. osób, którym się to nie udało, nadal chce zmienić pracodawcę. Jakie są ich motywacje? Dla 43 proc. badanych kluczowym powodem zmiany pracy jest brak rozwoju zawodowego. Tyle samo zadeklarowało, że chce zmienić pracę dla lepszego wynagrodzenia.

Rok 2024 nadal będzie stanowił wyzwanie dla kandydatów szukających nowej pracy w branży IT. Pośród tak dużej konkurencji na rynku, wyzwaniem dla działów HR będzie dostosowanie strategii rekrutacyjnej, aby skutecznie przyciągać i zatrzymywać najbardziej wartościowych pracowników. Natomiast zadaniem kandydatów będzie z pewnością umiejętne wyróżnienie się na tle pozostałych. Duże znaczenie nadal odgrywać będzie up- i reskilling umiejętności – komentuje Justyna Krzewska, HR Generalist w Just Join IT, RocketJobs.pl i Hello HR.

4 na 10 specjalistów IT nie czuje satysfakcji z pracy, ale wielu obawia się zmian

Choć odsetek chcących zmienić pracę w branży IT jest wciąż duży, wynosząc aktualnie 56 proc., wiele osób nie decyduje się na zmianę, przez co pozostają nieszczęśliwi w obecnym miejscu. Co sprawia, że jest im trudno? Ponad 60 proc. ankietowanych wskazuje na lęk przed niestabilnością pracy, 45 proc. uważa, że rynek jest wciąż trudny. Towarzyszy im także lęk przed nieznanym (36,7 proc. odpowiedzi).

Co istotne, niemal co drugi badany deklaruje, że obawia się porażki, wskazując na tzw. syndrom oszusta. Według EURES[1], biura pośrednictwa pracy zarządzanego przez Europejski Urząd ds. Pracy, jest to poczucie nieadekwatności, którego doświadcza wiele osób, nawet gdy odnosi sukcesy w swojej dziedzinie. Sprawia on, że ludzie mają poczucie, że nie zasługują na odniesiony sukces i nie są tak utalentowani jak inni. Co zrobić, żeby się mu nie poddać?

Syndrom oszusta jest jak głos w naszej głowie, który zamiast dopingować i wspierać – nieustannie krytykuje. Bywamy dla siebie bardzo surowi. Jeśli tym, co ostatecznie blokuje nas w rozwoju, jest poczucie, że nie zasługujemy na sukces – to alarmujący sygnał. To ważne, aby pracować nad docenianiem swoich osiągnięć i budować świadomość własnych umiejętności. Warto wejść w dialog z wewnętrznym krytykiem i zapytać: „a co, jeśli będzie dokładnie tak, jak chcę”mówi Kinga Soska-Zwierzyńska z MindWell.

Just Join IT w ramach kampanii „Misja Zmiana”, prowadzonej z rocketjobs.pl, przygotował serię materiałów pod hasłem „Misja Zmiana w IT” i wspólnym hashtagiem #misjazmianawit. Portal chce edukować na temat zmian i dodawać pracownikom branży wiary we własne możliwości. W ramach kampanii zrealizowane zostaną m.in. działania promujące rozwój kompetencji z DevMentors, grupą ekspertów, którzy działają w społeczności IT, dzieląc się swoją wiedzą podczas wystąpień na konferencjach, meetupach, otwartym kodem źródłowym oraz nagraniami w sieci. „Misja Zmiana” to także darmowy e-book „Jak pisać spoko CV”, szkolenie „Godzinka z ChatGPT” czy webinary i materiały wideo z psychologami z MindWell.

O badaniu

Badanie zostało zrealizowane w lutym 2024 r. przez Just Join IT metodą CAWI. Wzięło w nim udział 1279 osób, z których 90 proc. pracuje w branży IT, a 10 proc. aspiruje do pracy w sektorze.

[1] https://eures.europa.eu/four-golden-rules-deal-imposter-syndrome-workplace-2023-04-21_pl

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...