FINANSECoraz wyższe koszty organizacji pogrzebu. Wydatki na pochówek "zjadają" już zasiłek i...

Coraz wyższe koszty organizacji pogrzebu. Wydatki na pochówek „zjadają” już zasiłek i dużą część oszczędności najbliższych zmarłym

Coraz wyższe koszty organizacji pogrzebu. Wydatki na pochówek „zjadają” już zasiłek i dużą część oszczędności najbliższych zmarłym

Pomoc Państwa okazać się może więc najbardziej potrzebna dla wszystkich, którzy organizują pochówek – uważa Polska Izba Branży Pogrzebowej (PIGP), mając na uwadze rosnące koszty poszczególnych elementów usług funeralnych. Zdaniem Izby, przechowywanie i transport zwłok, ich kremacja, jak również przygotowanie grobu i ceremonii pochówku zdrożało w ciągu zaledwie ostatniego roku o średnio 20 procent. – Zwiększenie kwoty zasiłku pogrzebowego pozwoliłoby na rozwiązanie tak ważnego, społecznego problemu. Dużo dałoby też wprowadzenie znowelizowanego Prawa Pogrzebowego, które ureguluje funkcjonowanie całego systemu usług funeralnych – sygnalizuje Izba.

Korzystanie z usług wyspecjalizowanych firm pogrzebowych staje się w Polsce coraz trudniejsze. Wydatki na to, aby na należytym poziomie zmarły mógł spocząć, „zjadają” już zasiłek i dużą część oszczędności klientów firm funeralnych.

– Dzisiaj, już co druga rodzina organizująca pochówek, ma problem z zebraniem wystarczającej kwoty na zrealizowanie godnego pochówku ich bliskich. Nie widać możliwości poprawy bieżącej sytuacji, bowiem lwią część wszystkich kosztów pochówku pochłaniają cmentarze (miejsca grzebalne czy też kolumbaria urnowe), a dochodzi do tego, że w większych aglomeracjach za miejsce na urnę w takim kolumbarium zapłacić trzeba nawet 30 tysięcy złotych. W przypadku zaś miejsca do pochówku z trumną – od kilu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych – opisuje obecny wzrost kosztów usług funeralnych Robert Czyżak, prezes Polskiej Izby Branży Pogrzebowej (PIBP). Jak wskazuje, takie usługi jak przechowywanie i transport zwłok, ich kremacja, jak również przygotowanie grobu i ceremonii pochówku zdrożało w ciągu zaledwie ostatniego roku o średnio 20 procent.

Z danych PIBP wynika, że średnio tylko 1/3 kosztów organizacji pogrzebu pozostaje w firmach pogrzebowych. Pozostała zaś część to wydatki związane z opłatami na cmentarzach. – Pomoc Państwa okazać się może więc najbardziej potrzebna dla wszystkich, którzy organizują pochówek. Niewątpliwie zwiększenie kwoty zasiłku pogrzebowego pozwoliłoby na rozwiązanie tak ważnego, społecznego problemu – uważa Robert Czyżak, przypominając, że Izba sygnalizowała już wcześniej konieczność zwiększenia kwoty tego zasiłku do 8 tysięcy złotych. Według niego dużo – w obecnej sytuacji – dałoby też wprowadzenie znowelizowanego Prawa Pogrzebowego, które ureguluje funkcjonowanie całego systemu usług funeralnych

Tym bardziej, że – o co stale apeluje PIBP – usługi funeralne powinny być realizowane na należytym poziomie, z odpowiednim wyposażeniem do transportu, przechowywania czy kremacji ciał, co samo wiąże się już z określonymi kosztami, a dochodzą do tego rosnące ceny energii czy poszczególnych elementów używanego przy pochówkach sprzętu. – W przeciwnym razie pojawia się pokusa i zagrożenie przejścia usługodawców funeralnych do szarej strefy, a – co za tym idzie – ponownego zwiększenia patologii, z którymi stale walczymy m.in. biorąc udział w przygotowaniu nowelizacji Prawa Pogrzebowego – ostrzega prezes PIBP. Według niego problem, zwłaszcza ostatnio, jeszcze się nawarstwia.

Jak zauważa, koszty pochówku zaczęły drastycznie rosnąć na przestrzeni minionych lat, czego powodem była najpierw pandemia Covid 19, a potem wojna na Ukrainie.

Funeralni przedsiębiorcy znajdują się więc dziś między młotem a kowadłem, bowiem zauważalna jest też presja na hamowanie kosztów, gdyż w przeciwnym razie groziłoby to odpływem klientów właśnie do szarej strefy i skłonieniem ich do korzystania z usług najniższej jakości. – Firmy pogrzebowe starają się, aby ich usługi nie szybowały aż tak mocno w górę, ale obecna sytuacja związana ze wzrostem kosztów energii elektrycznej, gazu, paliw, leasingu i kredytów czy utrzymania pracowników wymusza na nas podnoszenie cen naszych usług – podsumowuje prezes Polskiej Izby Branży Pogrzebowej. Stąd właśnie oczekiwanie ze strony tego sektora usług, że Państwo wspomoże klientów – także podwyższając w końcu kwotę zasiłku i wprowadzając jasne i przejrzyste zasady działania przedsiębiorstw funeralnych w obecnych czasach, co znajduje się już w projekcie nowelizacji ustaw składających się na Prawo Pogrzebowe.

Obecna kwota zasiłku to od wielu lat 4 tysiące złotych.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

polski ład

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców: co dalej?

0
Przedsiębiorcy oczekują konkretów w sprawie opłacania tzw. składki zdrowotnej (po wielu latach polemik, obecnie coraz więcej jest stanowisk, że jest to po prostu podatek, a nie składka). Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców...