BIZNESCzynsze w Szczecinie w 2022 roku wzrosły o 18%. Eksperci: rosną koszty...

Czynsze w Szczecinie w 2022 roku wzrosły o 18%. Eksperci: rosną koszty wszystkiego

Czynsze w Szczecinie w 2022 roku wzrosły o 18%. Eksperci: rosną koszty wszystkiego

18% to dużo i na pewno jest to odczuwalne dla portfeli mieszkańców, ale w porównaniu z innymi miastami w Polsce, jest to wynik poniżej średniej. Czynsze w Krakowie wzrosły o 33%, Wrocławiu 32%, a w Warszawie o 30%. Dla porównania wolniej rosną mieszkaniowe zobowiązania np. mieszkańców Katowic, Białegostoku czy Częstochowy. – Wzrosty czynszów, zarówno tych płaconych do spółdzielni czy tych płaconych właścicielowi mieszkania na wynajem w 2022 roku rosły w tempie bezprecedensowym i ta galopada zakończyła się dopiero w ostatnim kwartale roku – mówi Mirosław Król, ekspert rynku nieruchomości. – Głównym czynnikiem napędzającym wzrosty jest fakt, że mieszkanie stało się towarem deficytowym. Problem z kredytami hipotecznymi i wojna w Ukrainie spowodowały, że były momenty, gdy na rynku naprawdę nie było czego wynajmować – dodaje ekspert.

  • Według badań Eurostatu czynsze w Polsce rosną niemal najszybciej w Europie
  • W Szczecinie wzrost to ok. 18%, dla porównania w Krakowie, Warszawie i Wrocławiu jest to wartość powyżej 30%
  • Niektóre spółdzielnie mieszkaniowe w ciągu 3 lat podniosły czynsze nawet o 50%
  • Powody wzrostu czynszów to rosnące koszty utrzymania m.in. administracji budynków, utrudniony dostęp do kredytów i wojna w Ukrainie

Czynników generujących wzrosty czynszów jest jednak więcej. Ogólnoeuropejska inflacja sprawia, że wartości czynszów w każdym mieście w Polsce w zestawieniu rok do roku były zdecydowanie wyższe. Spółdzielnie mieszkaniowe podnosiły czynsze, bo koszty administracji lokalu (sprzątanie klatek, koszty pracownicze, koszty energii, koszty remontów) rosły bardzo szybko, a wynajmujący na rynku komercyjnym podnosili czynsze, bo im zwiększano obciążenia, a jednocześnie widzieli, jak mocno rozgrzany jest rynek nieruchomości.

– 18% wzrost czynszów w Szczecinie nie jest zaskakujący. Można powiedzieć, że nasze miasto znajduje się w okolicach średniej ogólnopolskiej. Ceny nie rosną u nas tak szybko jak w Warszawie czy w Krakowie, ale jednocześnie możemy trochę zazdrościć mieszkańcom mniejszych miast. Mam nadzieje, że w roku 2023 nie będziemy mieli skokowych zmian. Spotykamy się już bowiem z sytuacjami, że np. single rezygnują z wynajmów mieszkań samodzielnie i szukają sobie współlokatorów, bo nie stać ich na opłacanie podwyższonych zobowiązań. Podobnie jest ze studentami – mówi Mirosław Król, ekspert rynku nieruchomości.

– Warto dodać, że od 2020 roku niektóre spółdzielnie mieszkaniowe podnoszą czynsze nawet kilka razy w roku. Spotkałem się z sytuacją, że w ciągu trzech lat czynsz wzrósł z 600 do 1000 złotych obecnie. Na pewno budżet domowy osób mieszkających w pojedynkę jest mocno dotknięty przez takie skoki, zresztą budżet młodych rodzin również może być przez takie wzrosty mocno obciążony – mówi Mirosław Król.

Statystyki przytoczone w tekście są efektem analizy badań Eurostatu. Wynika z nich, że czynsze w Polsce w 2022 roku rosły niemalże najszybciej w Europie. Najmocniej w dużych miastach takich jak: Wrocław, Kraków i Warszawa.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...