piątek, 23 września, 2022
BIZNESDigital workspace nadal trendem numer jeden w IT

Digital workspace nadal trendem numer jeden w IT

-

tłumaczenia biuro tłumaczeń 123tlumacz.pl

Digital workspace nadal trendem numer jeden w IT

Rozwiązania digital workspace nadal cieszą się popularnością. Powrót do biur może sprawić, że słupki sprzedaż znów osiągną rekordowe wyniki. Cały czas pozostaje jednak grupa firm i osób, które sceptycznie patrzą na wszelkie nowinki technologiczne. W ich przypadku kluczowe jest przedstawienie korzyści płynących za rozwiązań cyfrowych, które zwłaszcza w okresie pandemii okazały się niezbędne dla zachowanie ciągłości pracy zespołów.

Wciąż odczuwamy duży wzrost zainteresowania pracą zdalną i niezbędnym do niej sprzętem. Dynamika, którą obserwowaliśmy w 2020 uległa jednak znacznemu osłabieniu. Głównie z powodu nasycenia rynku sporą ilością sprzętu i usług. Paradoksem rynku w mojej opinii, będzie właśnie powrót do biura, który spowoduje kolejny wzrost słupków sprzedaży sprzętu komputerowego, licencji oprogramowania i towarzyszącym ich wdrożeń. Powodem będzie rozwijający się trend modelu pracy hybrydowej. Pojawi się potrzeba zapewnienia każdemu pracownikowi co najmniej dwóch przestrzeni do pracy – tej biurowej oraz domowej. W konsekwencji tych przemian, coraz popularniejsze będą rozwiązania typu Virtual Desktop, które umożliwią dostęp do danych i informacji w pełni zdalnie – bez konieczności posiadania konkretnego sprzętu. Dzięki temu pracownik uzyska dużo większą mobilność i niezawodność w pracy zdalnej.

Kto i w jakich obszarach korzysta najwięcej?

Im większa firma tym korzyści płynące z digital workspace są bardziej odczuwalne. Małe organizacje też chcą przechodzić na pracę cyfrową, ponieważ oznacza ona znaczną oszczędność pieniędzy przy jednoczesnym zachowaniu pełnej mobilności. Co więcej, w tak dynamicznie zmieniających się okolicznościach jak pandemia, praca online i jej zastosowanie daje możliwość szybkiej rekrutacji bez konieczności np. zwiększania powierzchni biurowej. Minimalizujemy w ten sposób dużo ryzyk, możemy zatrudnić pracowników czasowo przy zwiększonym zapotrzebowaniu i dużo elastycznie wypracowywać zysk. Małe i średnie przedsiębiorstwa już to wiedzą i podążają za tym trendem w organizację pracy na bazie digital workspace.

W oczywisty sposób praca zdalna znajduje zastosowanie głównie w pracy biurowej, administracji, księgowości, HR, finansach, sprzedaży i marketingu. Są także sektory produkcji czy pewnych części przemysłu, które również doceniają możliwość utrzymania procesów pracy zdalnej np. w kontekście obowiązkowej kwarantanny. Większość systemów do zarządzania produkcją może mieć pewne procesy zautomatyzowane, a dostęp do nich mogą mieć operatorzy w sposób całkowicie zdalny.

Jednym z kluczowych obszarów, który przechodzi obecnie rewolucję cyfrową u naszych klientów jest HR. Procesy związane z automatyzacją wniosków urlopowych czy np. procesami rekrutacji i wdrożeń nowych pracowników to procesy, które znakomicie można przenieść do świata online.

Czy wszyscy doceniają chmurę?

Wyzwaniem dla integratorów jest dalej zmiana mentalności w biznesie, zwłaszcza tej jego części, która jest przeświadczona o konieczności pozostania przy tradycyjnej – papierowej dokumentacji. Na pewno ograniczenia z dostępnością sprzętu IT w najbliższych miesiącach będą przejściowym problemem, ale jestem przekonany, że podaż niebawem nadąży za popytem.  Edukacja to nadal jedna z najważniejszych ról integratorów. Musimy w dalszym ciągu przekonywać do odejścia od papierowej dokumentacji i przejścia w jak największym stopniu do świata cyfrowych danych. Z drugiej strony musimy raportować i reagować na oczekiwania rynku. Jak już mówiłem wiele razy – chmura jest za droga. Obniżenie jej ceny, poprawa parametrów technicznych oraz odpowiedzi na oczekiwania klientów pozwolą na jej szerszą popularyzację. Chmura jest i będzie potrzebna w firmach. To jak szybko do niej będzie migrował biznes jest głównie w rękach dostawców. Nasza rola to wywierać odpowiedni nacisk na przemodelowanie jej dostępności i ułatwienie nam pracy. Moim zdaniem cyfryzacja firm mogłaby nabrać dużo większej dynamiki, zwłaszcza w Polsce.

Piotr Kawecki, Prezes Zarządu ITBoom Sp. z o.o.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Advertisment -

POLECAMY

Historia cyberprzestępczości

0
Pojęcie „wirusa komputerowego” znane jest obecnie większości osób na świecie, włącznie z dziećmi. Zwykle kojarzy się ono z czymś destrukcyjnym dla sprzętu, danych i usług, na których wszyscy polegamy. Wirusy komputerowe, podobnie jak ich...
e-commerce

Nowe oblicze wyprzedaży, czyli co w e-commerce i nie tylko zmieni dyrektywa Omnibus

0
W czasie sezonowych wyprzedaży nie raz słyszy się o nieuczciwych praktykach sprzedawców i celowym zawyżaniu cen w okresach poprzedzających obniżki, tak aby te wyglądały na szczególnie atrakcyjne. Tegoroczne zimowe wyprzedaże to jednak ostatnie, kiedy...

Wzrost mediany maksymalnych zarobków w IT o 9,5 proc. do 18,4 tys. zł netto...

0
No Fluff Jobs – jedyny portal z ogłoszeniami IT dostępny w 6 krajach i 8 wersjach językowych – podsumowuje ubiegły rok w branży. Z przygotowanego przez firmę raportu „Rynek pracy IT w Polsce w...