czwartek, 19 czerwca, 2025

ORLEN inicjuje Konsorcjum „NEXT-CATALYSIS” – nowa era współpracy nauki i biznesu w dziedzinie katalizy

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Grupa ORLEN buduje sojusz nauki z biznesem, poprzez Konsorcjum Przemysłowo-Naukowe w dziedzinie katalizy „NEXT-CATALYSIS”. Inicjatywa ma na celu nawiązanie i zacieśnianie współpracy z najlepszymi ośrodkami badawczymi w Polsce w zakresie opracowywania nowych katalizatorów, a także wymiany wiedzy i doświadczeń oraz edukacji przyszłych kadr pracowników obszarów badawczo-rozwojowych. Dziś Ireneusz Fąfara, Prezes Zarządu ORLEN i prof. dr hab. inż. Marek Pawełczyk, Rektor Politechniki Śląskiej, podpisali w Gliwicach ramową umowę Konsorcjum. W najbliższym czasie podpisze ją również Uniwersytet Warszawski, trwają też rozmowy z kolejnymi partnerami naukowymi.

Powstanie Konsorcjum Przemysłowo-Naukowego w dziedzinie katalizy „NEXT-CATALYSIS” zostało zainicjowane przez ORLEN. Ma ono zapewnić intensyfikację prac nad rozwojem innowacyjnych katalizatorów, które będą mogły zostać zastosowane w procesach przemysłowych, realizowanych przez ORLEN, w tym m.in. w Zakładzie Produkcyjnym w Płocku. Kluczowym aspektem działania Konsorcjum jest wymiana wiedzy na temat najnowszych trendów w dziedzinie katalizy oraz tworzenie trwałych relacji pomiędzy światem nauki i biznesu. W ramach prowadzonych działań ORLEN będzie współpracował z partnerami naukowymi – również w obszarze edukacji przyszłych kadr naukowców i pracowników obszarów badawczo-rozwojowych (B+R – red.).

– To niezwykle ważna inicjatywa, obrazująca nasze spojrzenie na rozwój koncernu, wspierany przez badania i innowacje. Do realizacji tego kierunku potrzebujemy świata nauki z jego pasją, wiedzą i infrastrukturą. W zamian oferujemy ścieżkę do komercjalizacji nowych technologii, praktyczną wiedzę naszych ekspertów oraz możliwości badawcze i testowe własnych centrów badawczo-rozwojowych. Istotne są również próby przemysłowe na „żywym organizmie”, którym są zakłady produkcyjne Grupy ORLEN – mówił w Gliwicach Ireneusz Fąfara, Prezes Zarządu ORLEN.

Większość procesów w zakładach produkcyjnych ORLEN zachodzi z udziałem katalizatorów. Dotychczas w ramach projektów B+R uzyskano kilka rozwiązań charakteryzujących się lepszymi parametrami w stosunku do komercyjnych katalizatorów, jednak ORLEN chce podejmować kolejne wyzwania związane z opracowywaniem autorskich, nowatorskich materiałów katalitycznych. Wymaga to zaangażowania nie tylko zasobów własnych, ale też nawiązania ścisłej współpracy ze środowiskiem naukowym, które dysponuje specjalistyczną wiedzą i infrastrukturą badawczą. I właśnie w tym celu koncern zainicjował Konsorcjum Przemysłowo-Naukowe w dziedzinie katalizy „NEXT-CATALYSIS”.

– Politechnika Śląska dzisiaj formalizuje i zacieśnia współpracę z firmą ORLEN. Dla naszej Uczelni to wyjątkowy partner, z którym współpraca otwiera szereg możliwości. Rozpoczynamy od tematu katalizy, w którym mamy duże osiągnięcia i znakomitych naukowców. To pole do wspólnych prac badawczo-rozwojowych, ale także rozwoju kształcenia wysoko wykwalifikowanych kadr. Dzięki podpisanemu porozumieniu, Politechnika Śląska stanie się liderem współpracy z jedną z największych firm w Europie, także i w innych obszarach – ocenił Marek Pawełczyk, Rektor Politechniki Śląskiej.

Badania obejmujące opracowanie nowatorskich materiałów katalitycznych będą w pełni odpowiadać potrzebom technologicznym zakładów produkcyjnych ORLEN. Jednocześnie realizowane będą w ścisłej współpracy z obszarami produkcji, technologii oraz zakupów katalizatorów. Podstawowa działalność Konsorcjum zaś prowadzona będzie zgodnie ze zdefiniowanym Programem Badawczym, który oprócz potrzeb koncernu, będzie uwzględniał także projekty B+R, zaproponowane przez partnerów naukowych, zaangażowanych w inicjatywę.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Formative rusza po startupy

Fundusz Formative, który wystartował na początku kwietnia br., poinformował...

White Stone: wzrost w sektorze mieszkaniowym i co-livingowym. Zysk przekroczył 26 mln zł

Grupa White Stone Development stabilnie rośnie w segmencie mieszkaniowym...

Adgar Poland rozwija ofertę Ready Office. Elastyczne biura dostępne od ręki

Adgar Poland konsekwentnie udoskonala portfel innowacyjnych modeli najmu przestrzeni...

ORLEN z rekordowym wsparciem na inwestycje w wodór – 1,7 mld zł z KPO na programy Green H2 i Hydrogen Eagle

Grupa ORLEN otrzymała 1,7 mld zł bezzwrotnego dofinansowania z...

Zakończono montaż próbny nowego budynku Polskiej Stacji Antarktycznej

W maju zakończono montaż próbny nowego budynku głównego Polskiej...

Podobne tematy

ORLEN Paliwa zakończył rozbudowę terminalu LPG w Szczecinie. Pojemność magazynowa wzrosła dwukrotnie

Spółka ORLEN Paliwa zakończyła inwestycję w Terminalu Gazu Płynnego...

ORLEN świętuje 20 lat obecności w Czechach

Mija dwadzieścia lat, od kiedy ORLEN stał się właścicielem...

Pierwsza w Polsce baza operacyjno-serwisowa dla morskiej energetyki wiatrowej już działa w Łebie

Grupa ORLEN uruchomiła pierwszą w Polsce bazę operacyjno-serwisową (BOS)...

ORLEN porządkuje segment poszukiwawczo-wydobywczy

Koncern kontynuuje proces integracji aktywów związanych z produkcją gazu...

ORLEN wspiera polskich naukowców na Antarktydzie – cel: nowy rezerwat przyrody

ORLEN we współpracy z Instytutem Biochemii i Biofizyki Polskiej...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie