PRACA I KARIERADobre relacje pracowników to dobre wyniki firmy. Jak budować zgrany zespół?

Dobre relacje pracowników to dobre wyniki firmy. Jak budować zgrany zespół?

Dobre relacje pracowników to dobre wyniki firmy. Jak budować zgrany zespół?

Jak wynika z raportu „Cała Polska tworzy idealne miejsce pracy” szczęśliwi pracownicy są o 43 proc. bardziej produktywni i o 86 proc. bardziej kreatywni[1], co przekłada się na wyniki finansowe firmy. Na ich zadowolenie wpływa wiele czynników, tj. wynagrodzenie, higiena pracy, a także dobra atmosfera i ludzie, z którymi pracują. W 2018 roku aż 31 proc. pracowników zdecydowało się zmienić pracę przez złe relacje[2]. Jak i po co budować dobrą atmosferę w zespole?

W wielu branżach nadal trudno jest pozyskać i zatrzymać kompetentnego pracownika. Coraz więcej osób aplikujących do danej firmy zwraca uwagę nie tylko na wynagrodzenie i benefity pracownicze, ale także na relacje pracodawcy z podwładnymi oraz na działania z obszaru tzw. team buildingu. Dobra atmosfera w pracy oznacza przede wszystkim przyjacielskie stosunki między pracownikami, a budowanie ich leży zarówno po stronie pracowników, jak i pracodawców. – W dobie social mediów firmy chętnie dzielą się informacjami nt. wyjść integracyjnych czy warsztatów angażujących wszystkich pracowników. Oczekiwania względem pracodawców stale rosną, a pozytywna atmosfera w pracy to element, na który zwraca uwagę coraz więcej osób poszukujących pracy. Odpowiednie podejście do obowiązków służbowych i ludzi pozwala pracodawcom na tworzenie zgranych zespołów i kreowanie pozytywnego wizerunku firmy – mówi Magdalena Czerwonka, manager ds. zarządzania zmianą w Centrum Rozrywki Hulakula. Ważnym elementem strategii team buildingu są m.in. wyjścia integracyjne, dzięki którym możliwe jest budowanie pozytywnych relacji pomiędzy pracownikami oraz pomiędzy pracownikami a pracodawcą na neutralnym gruncie, poza ścianami firmy.

Lato to dobry moment na integrację pracowników 

Wakacje to w wielu branżach tzw. „sezon ogórkowy”, co oznacza mniej obowiązków służbowych i zdecydowanie więcej wolnego czasu. Warto wykorzystać ten okres na integrację zespołu. Zazwyczaj takie imprezy kojarzą się z kilkudniowym wyjazdem organizowanym przez firmy dla odpoczynku i lepszego poznania się pracowników, w nieco mniej formalnym niż biuro otoczeniu. Jednak coraz częściej przybierają one formę spontanicznego wypadu „na miasto” celem oderwania się od obowiązków służbowych. – Gdy termometry wskazują ponad 25 stopni, praca w biurze może okazać się trudniejsza niż zazwyczaj. Większość pracowników myśli wtedy o oderwaniu się od biurka i spędzeniu czasu na zewnątrz. Warto wyjść naprzeciw ich oczekiwaniom. Do zorganizowania wakacyjnej imprezy firmowej kluczowym elementem będzie wybór odpowiedniego miejsca, w którym pracownicy będą czuli się swobodnie. Ważna jest także aktywność, która zaangażuje większość pracowników – informuje Magdalena Czerwonka. Spotkania i imprezy integracyjne bez wątpienia mogą przyczynić się do poprawy atmosfery w firmy, dlatego warto zadbać o ten obszar i regularnie je organizować.

Warsztaty, escape room czy kręgle?

Organizatorzy wyjść firmowych prześcigają się w kreatywnych pomysłach, które często okazują się niedopasowane do oczekiwań zespołu. Dobrze jest zapytać swoich pracowników o to, jak chcieliby spędzić ten czas lub skorzystać ze sprawdzonych pomysłów. – Dużym zainteresowaniem cieszą się aktywności, które wymagają współpracy i działania w grupie, a przy tym zapewniają niezapomniane przeżycia, tj escape roomy i pokoje zagadek. Niezmiennie od kilku lat popularne są wszelkiego rodzaju turnieje, np. bowlingowe lub gra w bilard. Rozgrywki wzbudzają w pracownikach chęć rywalizacji, budują relacje między różnymi działami, są także dobrą okazją do zaobserwowania zachowań zespołu w innym niż biuro otoczeniu – informuje Magdalena Czerwonka z Hulakula. – Impreza integracyjna nie może odbyć się bez dobrego jedzenia. Latem firmy chętnie wybierają integracje w plenerze, np. wspólne wyjścia na grilla. W połączeniu z muzyką na żywo grill tworzy niesamowity, wakacyjny klimat  –  dodaje.

Badanie satysfakcji pracowników – namierz źródło niezadowolenia

Przyjazna atmosfera w pracy, tuż obok wynagrodzenia, jest czynnikiem decydującym o atrakcyjności pracodawcy[3]. Należy jednak pamiętać, że imprezy i wyjścia integracyjne, które przyczyniają się do jej budowania, nie są gwarantem stuprocentowego zadowolenia z pracy. – Satysfakcja i zaangażowanie w obowiązki służbowe pracowników, a także ich pozytywny stosunek do pracodawcy to efekt złożonych procesów zachodzących wewnątrz organizacji. W trosce o wysokie morale zatrudnionych, działy HR powinny regularnie przeprowadzać badania zadowolenia i zaangażowania – komentuje Czerwonka. – Cykliczne analizy dają pracodawcom możliwość poznania szczerej i wiarygodnej opinii pracowników. Dostarczają bardzo użytecznej wiedzy, na której podstawie specjaliści mogą wyeliminować czynnik powodujący niezadowolenie z pracy. Odpowiadanie na potrzeby zatrudnionych niesie za sobą ogromne korzyści, nie tylko personalne lecz także finansowe – dodaje.

Umacniający się rynek pracownika, stawia przed pracodawcami duże wyzwania. Atrakcyjne wynagrodzenie już nie wystarczy, aby pozyskać dobrych pracowników. Tylko kompleksowe podejście do relacji z podwładnym, wysłuchiwanie jego potrzeb oraz otwartość na zmiany daje szanse na zatrudnienie i zatrzymanie utalentowanych specjalistów w strukturze swojej organizacji.

[1] Raport „Cała Polska tworzy idealne miejsce pracy”; EY oraz Employer Branding Institute

[2] „Raport płacowy Hays 2019”

[3] Employer Brand Research 2019, Raport krajowy, Randstad
Ilona Rutkowska

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...