niedziela, 11 kwietnia, 2021
ENERGETYKADostawcy prądu - czy jest możliwe zaoszczędzenie na zmianie dostawcy?

Dostawcy prądu – czy jest możliwe zaoszczędzenie na zmianie dostawcy?

-

Dostawcy prądu – czy jest możliwe zaoszczędzenie na zmianie dostawcy?

Czym jest dostawa prądu i kim jest dostawca energii elektrycznej? Dostawa prądu jest niczym innym, jak fizycznym dostarczeniem energii elektrycznej do odbiorcy końcowego. Odbiorcą jest zarówno gospodarstwo domowe jak i firma. Natomiast dostawcy prądu to firmy, które zajmują się dostawą prądu i posiadają infrastrukturę energetyczną na swoim obszarze.

Czym różni się sprzedaż od dostawy prądu?

Sprzedawca prądu jedynie sprzedaje prąd, ale nie dostarcza go fizycznie – prąd jest dostarczany za pomocą sieci elektroenergetycznej do odbiorcy końcowego.

Możesz skontaktować się z dostawcą prądu na przykład w razie awarii, w przypadku, gdy chcesz zmienić licznik energii elektrycznej, przyłączyć nieruchomość do prądu, zmienić taryfę energii elektrycznej czy dowiedzieć się więcej na temat opłat dystrybucyjnych.

W jaki sposób mogę zmienić dostawcę prądu?

Dostawcy prądu są przypisani do poszczególnych miejscowości (do każdego punktu poboru energii elektrycznej), więc nie możesz ich zmieniać. Obecnie w Polsce występuje kilku dostawców – Enea, Energa, PGE, RWE oraz Tauron.

Jeśli jednak płacisz zbyt wysokie rachunki za prąd i chciałbyś je obniżyć, możesz rozważyć zmianę sprzedawcy. W przypadku firm, możliwa jest oszczędność nawet 30% rocznie.

Jak oszczędzić prąd, dzięki zmianie sprzedawcy?

U nowych sprzedawców prądu, cena jest często niższa – podpisując umowę sprzedaży, możemy osiągnąć znaczne oszczędności. Gospodarstwa domowe są w stanie oszczędzić od kilku do kilkunastu procent rocznie, czyli nawet do kilkuset złotych (w zależności od zużycia). Korzyścią dla klienta indywidualnego jest również ułatwiony kontakt – często prościej dodzwonić się na infolinię mniejszego sprzedawcy. Do zmiany sprzedawcy prądu potrzebujesz jedynie własnego licznika energii elektrycznej.

Podobnie jak w przypadku gospodarstw domowych, wielkość oszczędności jest zależna od zużycia energii elektrycznej oraz taryfy. Natomiast wolumen jest większy – jak wspominaliśmy, przedsiębiorca może zaoszczędzić nawet 30% rocznie. Wynika to między innymi z faktu, że ceny prądu nie są regulowane ani zatwierdzane przez Urząd Regulacji Energetyki.

Jak zmienić sprzedawcę prądu?

Procedura nie jest skomplikowana. Gospodarstwo domowe powinno ustalić kilka rzeczy: czy dom (mieszkanie) jest podłączone do sieci elektroenergetycznej i czy posiada licznik energii elektrycznej, czy licznik i umowa jest przepisana na obecnego lokatora oraz czy nie jesteśmy zobowiązani terminem wypowiedzenia. Następnie możemy samemu zmienić sprzedawcę lub upoważnić sprzedawcę do dokonania zmian w naszym imieniu, udzielając mu pełnomocnictwa.

Proces zmiany sprzedawcy może trwać od dwóch tygodni do miesiąca. Jeśli chodzi o opłaty to możemy spodziewać się tzw. opłaty aktywacyjnej, która wynosi maksymalnie kilkadziesiąt złotych. Opłata ma pokryć koszty ponoszone przez sprzedawcę podczas procesu, jednak opłata nie zawsze jest pobierana.

Jak wybrać odpowiedniego sprzedawcę?

Wybierając sprzedawcę prądu, należy wziąć pod uwagę kilka czynników:

  • stawkę, która obowiązuje przez cały okres umowy, ponieważ może się okazać, że stawka ulega zmianie np. po roku
  • koszt wypowiedzenia umowy przed terminem
  • dodatkowe usługi, za które trzeba płacić.

Najprostszą metodą, dzięki której możemy zaoszczędzić w taki sposób, jest skorzystanie z porównywarki. Należy przy tym pamiętać, że nie możemy zmienić dostawcy prądu, a jedynie sprzedawcę. W porównywarce cen prądu i gazu optimalenergy.pl, porównasz oferty aż 50 sprzedawców w zaledwie 1,5 minuty.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Advertisment -

POLECAMY

Remote controlled drone taking off from warehouse to deliver package

SAS wskazuje 4 obszary rozwoju biznesu w 2021 roku

0
Jednym z głównych wniosków pojawiających się w podsumowaniach minionego roku jest ogromny wpływ pandemii na przyspieszenie procesów cyfrowej transformacji. COVID-19 potwierdził, że technologia jest kluczowym narzędziem w obszarze ochrony zdrowia, ekonomii, a także ekologii....
Deloitte

Deloitte: Rok 2021 przyniesie zwiększoną aktywność na rynku private equity

0
Mimo, że rynek private equity (PE) w Europie Środkowej odczuł wpływ pandemii i wywołanego nią spowolnienia, przedstawiciele funduszy wykazują dziś znacznie większy optymizm niż w pierwszej połowie 2020 r. Jak wynika z raportu firmy...
polska unia europejska

Jaka przyszłość czeka Unię Europejską i Polskę?

0
Michał Perzyński/Instytut Jagielloński: Jak Pana zdaniem będą wyglądać stosunki Unii Europejskiej ze Stanami Zjednoczonymi po zaprzysiężeniu Joe Bidena na prezydenta? Bogusław Sonik: Myślę, że przede wszystkim zmieni się jedno – będą mieli do siebie zaufanie...