GOSPODARKADwucyfrowy wzrost płac i ożywienie konsumpcji

Dwucyfrowy wzrost płac i ożywienie konsumpcji

Dwucyfrowy wzrost płac i ożywienie konsumpcji

W tym tygodniu opublikowano styczniowe statystyki z polskiego rynku pracy. Wzrost płac w sektorze prywatnym przyspieszył r/r z 9,6% r/r w grudniu do 12,8% r/r w styczniu (szacunek rynkowy 11,0% r/r). Jest to najwyższy wzrost płac od października 2023 r. Tym samym dane powróciły do dwucyfrowych wartości, co przemawia za ożywieniem konsumpcji. Zatrudnienie w sektorze prywatnym spadło czwarty miesiąc z rzędu. Spadek pogłębił się nieznacznie w porównaniu z grudniem do -0,2% r/r. Najnowsze dane z polskiego przemysłu pokazują, że produkcja wzrosła w styczniu o 1,6% r/r (szacunki rynkowe 3,1% r/r). Polski sektor detaliczny był pozytywnym zaskoczeniem w styczniu, ponieważ sprzedaż była wyższa o 3% r/r po dwóch miesiącach spadków (szacunek rynkowy 1,3% r/r). To największy wzrost od września 2022 r.

We wstępnych szacunkach lutowego badania PMI w Niemczech i strefie euro, rozczarowały dane z sektora przetwórczego. W Niemczech spadek aktywności znacznie się pogłębił (z 45,5 pkt do 42,3 pkt), choć rynek szacował poprawę (46,1 pkt). W strefie euro również odnotowano pogorszenie sytuacji, choć nieco łagodniejsze (z 46,6 pkt do 46,1 pkt) Z kolei sektor usług zaskoczył pozytywnie (Niemcy: 48,2 pkt, szacunek 48 pkt, strefa euro: 50 pkt, szacunek 48,8 pkt).

Euro umocniło się wobec dolara i w piątek rano notowane było na poziomie 1,082 USD/EUR. Złoty umocnił się wobec euro w poniedziałek i przez resztę tygodnia utrzymywał się głównie w przedziale 4,31 – 4,33 PLN/EUR. Złoty umocnił się również wobec dolara i w ciągu tygodnia notowany był poniżej poziomu 4 PLN/USD.

Roksana Cicha, analityczka instytucji płatniczej AKCENTA

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...