WALUTYEBC pozostawia stopy bez zmian zgodnie z oczekiwaniami

EBC pozostawia stopy bez zmian zgodnie z oczekiwaniami

EBC pozostawia stopy bez zmian zgodnie z oczekiwaniami

Polski kalendarz makroekonomiczny w minionym tygodniu był pusty. Warto odnotować zapowiedź Ministerstwa Klimatu i Środowiska, że od 1 lipca zamrożenie cen energii nie będzie kontynuowane w obecnej formie. Pomoc otrzymają konkretne grupy społeczeństwa. H. Wnorowski, członek zarządu NBP, twierdzi, że jeszcze w tym roku mogą pojawić się dyskusje na temat ewentualnej obniżki stóp. Dodał jednak, że perspektywy inflacji są nadal bardzo niepewne.

– W czwartek EBC zgodnie z oczekiwaniami pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie (główna stopa 4,5%). Przemówienie prezes EBC Ch. Lagarde było raczej neutralne, a ewentualną pierwszą obniżkę stóp uzależniła od większej pewności, że inflacja CPI będzie zmierzać w kierunku celu 2% (2,4% r/r w marcu). Lagarde zaznaczyła, że kilku członków było już przygotowanych do cięcia stóp na tym posiedzeniu.

Inflacja CPI w USA wzrosła w marcu szybciej niż szacował rynek (0,4% m/m wobec 0,3% m/m, 3,5% r/r wobec 3,4% r/r). Zgodnie z rozwojem sytuacji w ostatnich miesiącach, zaczynają się potwierdzać obawy, że wczesne i trwałe osiągnięcie celu 2% może być problematyczne.

– Euro osłabiło się w stosunku do dolara i osiągnęło poziom 1,07 USD/EUR. Na parze walutowej PLN/EUR handel odbywał się głównie w przedziale 4,25 – 4,27 (PLN jest najmocniejszy od ponad 4 lat). W stosunku do dolara złoty osłabił się do poziomu 3,98 PLN/USD w kontekście amerykańskiej inflacji CPI. – głównie w przedziale 4,25 – 4,27 PLN/EUR (PLN jest najmocniejszy od ponad 4 lat). W stosunku do dolara złoty osłabił się do poziomu 3,98 PLN/USD w kontekście amerykańskiej inflacji CPI.

AKCENTA CZ a.s.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...