czwartek, 6 maja, 2021
BEZPIECZEŃSTWOFałszywe SMSy o zadłużeniu rachunku telefonicznego

Fałszywe SMSy o zadłużeniu rachunku telefonicznego

-

Fałszywe SMSy o zadłużeniu rachunku telefonicznego

Oszuści po raz kolejny próbują wyłudzić pieniądze z kont bankowych. Tym razem masowo rozsyłają wiadomości SMS, informując o dopłacie za rachunek telefoniczny. Nie daj się nabrać! To oszustwo.

W wiadomości znajduje się link, który prowadzi do fałszywej strony internetowej. Jeżeli podasz swoje dane do logowania do bankowości, przestępca w łatwy sposób będzie mógł wyczyścić konto ze wszystkich oszczędności.

SMS wyglądał jak oszustwo

Monika od razu zorientowała się, że jest to próba wyłudzenia danych do logowania do bankowości. Napisała do CyberRescue, by potwierdzić swoje wątpliwości.

  • Ostatnio otrzymałam alert od CyberRescue, który informował o SMS z dopłatą za paczkę. Od razu skojarzyłam tą wiadomość z tamtym oszustwem – tłumaczy Monika.

Przestępcy korzystają z podobnego schematu działania. Wysyłają wiadomości SMS z linkiem do fałszywej strony i informują ofiarę o dopłacie lub zadłużeniu.

Dlaczego otrzymuję takie wiadomości?

  • Najprawdopodobniej Twój numer telefonu został sprzedany w celach marketingowych i potem trafił w niepowołane ręce. Możliwe także, że ktoś uzyskał go np. w związku z wyciekiem danych z jakiejś strony. Dodatkowo ostatnio obserwujemy wykorzystywanie numerów telefonów publicznie dostępnych, np. z ogłoszeń na OLX – tłumaczy Weronika Bartczak z CyberRescue.

Dlatego tak ważne jest, by uważać, gdzie podajemy swój numer. Należy zastanowić się, czy nie korzystać z drugiego numeru, który będzie wykorzystywany tylko do celów telemarketingowych, konkursów czy podawania go publicznie w sieci. Dzięki temu na nasz prywatny numer nie będą przychodziły fałszywe wiadomości. Jeżeli kiedykolwiek otrzymasz podejrzaną wiadomość, zgłoś się do CyberRescue. Specjaliści z chęcią przeprowadzą weryfikację takiego SMS.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Advertisment -

POLECAMY

Remote controlled drone taking off from warehouse to deliver package

SAS wskazuje 4 obszary rozwoju biznesu w 2021 roku

0
Jednym z głównych wniosków pojawiających się w podsumowaniach minionego roku jest ogromny wpływ pandemii na przyspieszenie procesów cyfrowej transformacji. COVID-19 potwierdził, że technologia jest kluczowym narzędziem w obszarze ochrony zdrowia, ekonomii, a także ekologii....
Deloitte

Deloitte: Rok 2021 przyniesie zwiększoną aktywność na rynku private equity

0
Mimo, że rynek private equity (PE) w Europie Środkowej odczuł wpływ pandemii i wywołanego nią spowolnienia, przedstawiciele funduszy wykazują dziś znacznie większy optymizm niż w pierwszej połowie 2020 r. Jak wynika z raportu firmy...
polska unia europejska

Jaka przyszłość czeka Unię Europejską i Polskę?

0
Michał Perzyński/Instytut Jagielloński: Jak Pana zdaniem będą wyglądać stosunki Unii Europejskiej ze Stanami Zjednoczonymi po zaprzysiężeniu Joe Bidena na prezydenta? Bogusław Sonik: Myślę, że przede wszystkim zmieni się jedno – będą mieli do siebie zaufanie...