INWESTYCJEFED bez podwyżki stóp, Joe Biden wygłasza orędzie. Złoto rośnie

FED bez podwyżki stóp, Joe Biden wygłasza orędzie. Złoto rośnie

FED bez podwyżki stóp, Joe Biden wygłasza orędzie. Złoto rośnie

Złoto rozpoczęło miniony tydzień na poziomie ~1 925 USD za uncję, zaś już w piątek otarło się o poziom 1 980 USD, tylko w czwartek przeskakując o niemal 30 dolarów. W tle silne niepokoje geopolityczne i FED.

Wydaje się, że początek października i cena złota na poziomie 1 820 USD to już dno lokalnego dołka. Przełamanie trendu nastąpiło w związku z inflacją w USA i oczekiwanymi ruchami FED. Dodatkowo 7 października nastąpił atak Hamasu na Izrael, który zapoczątkował kolejną wojnę na Bliskim Wschodzie. Od tego momentu cena kruszcu kontynuuje dynamiczne wzrosty i – co ważne – nie łączą się one ze spadkiem wartości dolara, co przeważnie ma miejsce. Tracą za to rynki akcyjne, co wskazuje na duży niepokój i popyt na bezpieczne aktywa.

Oliwy do ognia dolał prezydent USA Joe Biden, który w czwartek wygłosił orędzie do Amerykanów. Mówił on o konfliktach w Ukrainie i Izraelu, a także o potrzebie udzielania dalszego wsparcia dla tych państw. Położył on szczególny nacisk na sytuację bezpieczeństwa światowego sugerując, że Rosja nie zadowoli się Ukrainą – w razie przegranej Ukrainy, Rosja zaatakuje NATO, a kolejnym celem może być Polska. Przywołał słowa Putina z lipca, gdy mówił on, że zachodnie ziemie Polski są „darem od Rosji”.

Złotówkowe notowania królewskiego kruszcu również zwyżkują, osiągając najwyższy poziom w październiku (ponad 8 350 zł). Z uwagi na umocnienie się złotówki względem dolara, notowania złota w PLN nie wzrosły aż tak dynamicznie, jak w USD, gdzie osiągnęły już poziom z lipca.

FED pozostawia stopy bez zmian

Choć inflacja konsumencka w USA we wrześniu rozczarowała – drugi miesiąc z rzędu 3,7 wobec oczekiwanego spadku do 3,6 proc. – inflacja bazowa (z wyłączeniem cen paliw, żywności i energii), wyniosła 4,1 proc. względem 4,3 proc. w sierpniu.

Podczas swojego czwartkowego przemówienia, przewodniczący FED Jerome Powell, wyraził zadowolenie z takiego stanu rzeczy. Powiedział, że w świetle niepewności i ryzyka Komisja ds. Operacji Otwartego Rynku (FOMC) postępować będzie ostrożnie i jest mało prawdopodobne, aby FED dokonał kolejnej podwyżki stóp procentowych w tym roku.

Według CME FedWatch Tool prawdopodobieństwo, że stopy procentowe w listopadzie pozostaną na obecnym poziomie wynosi aż 98,3 proc. W grudniu nieco mniej, bo 79,4 proc.

Inflacja spada, ale wciąż jedna z wyższych w UE

Wrześniowy odczyt inflacji HICP (bez cen żywności, energii, paliw) publikowany przez Eurostat wyniósł 7,7 proc. Jest to spory spadek względem sierpnia, kiedy to inflacja HICP wynosiła w Polsce 9,5 proc., niemniej jednak znajdujemy się w pierwszej piątce po: Węgrach (12,2 proc.), Rumunii (9,2 proc), Słowacji (9 proc.) i Czechach (8,3 proc.). Znajdujemy się także powyżej średniej UE, która wynosi obecnie 4,3 proc.

Najbliższe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej odbędzie się w dniach 7 i 8 listopada. Zdania komentatorów względem kolejnego kroku RPP są podzielone. Przesłanki, które skłoniły Radę do podjęcia decyzji o obniżkach we wrześniu i październiku są nadal aktualne, więc logiczną konsekwencją byłaby kolejna obniżka w listopadzie. Z drugiej strony ryzyko powrotu inflacji do tendencji wzrostowej nadal istnieje i być może wskazane byłoby wstrzymanie się z kolejną decyzją.

Przed zbyt wczesnymi obniżkami stóp procentowych w Europie ostrzega Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Zdaniem ekspertów MFW mniej szkodliwym będzie przetrzymanie dłużej stóp procentowych na wyższym poziomie niż przedwczesne ich obniżenie. W swoich prognozach podają także, że inflacja w Polsce osiągnie cel inflacyjny – 2,5 proc. z odchyleniem o jeden punkt procentowy – dopiero na koniec 2027, kiedy to wyniesie ona 3,3 proc.

Michał Tekliński, dyrektor ds. rynków międzynarodowych w Grupie Goldenmark

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...