poniedziałek, 4 grudnia, 2023
FINANSEBANKOWOŚĆGlapiński: Inflacja nie jest wynikiem polityki NBP, ale błędnych prognoz i oczekiwań...

Glapiński: Inflacja nie jest wynikiem polityki NBP, ale błędnych prognoz i oczekiwań ekonomistów

-

tłumaczenia biuro tłumaczeń 123tlumacz.pl

Glapiński: Inflacja nie jest wynikiem polityki NBP, ale błędnych prognoz i oczekiwań ekonomistów

Prezes Narodowego Banku Polskiego, Adam Glapiński, podczas konferencji po listopadowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej, skupił się na kwestii inflacji i roli NBP w obecnej sytuacji gospodarczej Polski. Krytykował ekonomistów, którzy prognozowali bardzo wysoką inflację (30-50%), twierdząc, że takie przewidywania nie tylko były błędne, ale także przyczyniły się do wzrostu oczekiwań inflacyjnych w społeczeństwie. Według Glapińskiego, zachowania konsumentów i przedsiębiorców, oczekujących wyższych cen, przyczyniły się do wzrostu inflacji poprzez zwiększanie marż na produkty.

Prezes NBP podkreślił również, że wysoka inflacja w Polsce nie była wynikiem polityki NBP czy rządu, lecz zewnętrznych szoków takich jak pandemia COVID-19 i agresja Rosji. Wskazał na zjawisko wzrostu konsumpcji po pandemii i szok energetyczny jako główne przyczyny problemów inflacyjnych.

W kontekście decyzji Rady Polityki Pieniężnej, Glapiński odniósł się do braku obniżki stóp procentowych, tłumacząc to niepewnościami związanymi z przyszłą polityką rządu, podatkami, ceną energii i dynamiką płac w sektorze publicznym.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

Deloitte: Kryzys nie dotknął dóbr luksusowych – branża z ponad 15 proc. wzrostem przychodów...

0
Pomimo niepewności gospodarczej firmy z sektora dóbr luksusowych mogą cieszyć się niesłabnącym zainteresowaniem zamożnych klientów. Jak wynika z ósmej edycji raportu Global Fashion & Luxury Private Equity and Investors Survey 2023 firmy doradczej Deloitte,...