środa, 12 maja, 2021
BEZPIECZEŃSTWOGroźny trojan gnębi polskie przedsiębiorstwa. Wygenerował miliony Euro strat!

Groźny trojan gnębi polskie przedsiębiorstwa. Wygenerował miliony Euro strat!

-

Groźny trojan gnębi polskie przedsiębiorstwa. Wygenerował miliony Euro strat!

Dridex – tak nazywa się nowe, czołowe zagrożenie w sieci, którego ofiarami są głównie użytkownicy bankowości elektronicznej – donosi firma Check Point Software Technologies. Trojan bankowy jest szczególnie aktywny w Polsce, infekującą blisko 17% polskich firm i organizacji. Do tej pory Dridex na całym świecie spowodował straty przekraczające dziesiątki milionów Euro!

Choć Dridex znany jest od 2011 roku, dopiero w marcu 2020 roku po raz pierwszy znalazł się na liście najczęściej wykorzystywanych szkodliwych programów. Dridex to zaawansowana odmiana złośliwego oprogramowania bankowego atakującego platformę Windows i wykradającego dane uwierzytelniające oraz osobowe w celu potencjalnego uzyskania dostępu do istotnych informacji finansowych. Jak wskazuje Check Point, w ostatnim dziesięcioleciu to szkodliwe oprogramowanie było systematycznie aktualizowane i rozwijane.

Zdaniem ekspertów wzrost powszechności Drideksa jest spowodowany ostatnimi kampaniami spamowymi zawierającymi złośliwy załącznik Excel, który pobiera trojana na komputer ofiary. Obecnie, opierając się na danych z marca 2020, Dridex uznany został przez Check Point za trzecią najczęściej wykorzystywaną rodzinę malware na świecie wpływającą na ponad 3,3% organizacji na świecie. Na pierwszym miejscu wciąż pozostaje cryptominer XMRig, wpływający na 5% organizacji, drugi jest Jsecoin wykryty w około 4% światowych firm.

Dridex jest szczególnie lukratywnym rodzajem złośliwego oprogramowania dla cyberprzestępców, ponieważ z jednej strony potrafi wykraść dane uwierzytelniające, w tym bankowe, z drugiej może pobierać i uruchamiać dodatkowe moduły zdalnego sterowania – mówi Wojciech Głażewski, dyrektor polskiego oddziału firmy Check Point.

Szczególnie niepokojący jest wzrost jego popularności w Polsce. Z danych Check Pointa wynika, że jedno z największych ognisk infekcyjnych trojana Dridex znajduje się właśnie w naszym kraju, gdzie wykryto go w przeszło 16,7% organizacji!

Z naszych danych wynika, że Dridex jest prawdziwą plagą w polskich sieciach firmowych. O powadze zagrożenia świadczą szacowane straty mogące sięgać dziesiątek, jeśli nie setek milionów Euro. – dodaje Głażewski.

W związku z tak powszechnym występowaniem poważnego zagrożenia, eksperci cyberbezpieczeństwa przypominają, że organizacje muszą edukować pracowników w zakresie identyfikowania złośliwego spamu i wdrażania środków bezpieczeństwa, które pomogą chronić ich zespoły i sieci przed tego typu niebezpieczeństwami.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Advertisment -

POLECAMY

Remote controlled drone taking off from warehouse to deliver package

SAS wskazuje 4 obszary rozwoju biznesu w 2021 roku

0
Jednym z głównych wniosków pojawiających się w podsumowaniach minionego roku jest ogromny wpływ pandemii na przyspieszenie procesów cyfrowej transformacji. COVID-19 potwierdził, że technologia jest kluczowym narzędziem w obszarze ochrony zdrowia, ekonomii, a także ekologii....
Deloitte

Deloitte: Rok 2021 przyniesie zwiększoną aktywność na rynku private equity

0
Mimo, że rynek private equity (PE) w Europie Środkowej odczuł wpływ pandemii i wywołanego nią spowolnienia, przedstawiciele funduszy wykazują dziś znacznie większy optymizm niż w pierwszej połowie 2020 r. Jak wynika z raportu firmy...
polska unia europejska

Jaka przyszłość czeka Unię Europejską i Polskę?

0
Michał Perzyński/Instytut Jagielloński: Jak Pana zdaniem będą wyglądać stosunki Unii Europejskiej ze Stanami Zjednoczonymi po zaprzysiężeniu Joe Bidena na prezydenta? Bogusław Sonik: Myślę, że przede wszystkim zmieni się jedno – będą mieli do siebie zaufanie...