wtorek, 22 września, 2020
BEZPIECZEŃSTWO Hakerzy Hamasu próbowali podsłuchać wojsko Izraela. Polscy żołnierze i pracownicy Resortu Obrony...

Hakerzy Hamasu próbowali podsłuchać wojsko Izraela. Polscy żołnierze i pracownicy Resortu Obrony też mogą być narażeni

-

Hakerzy Hamasu próbowali podsłuchać wojsko Izraela. Polscy żołnierze i pracownicy Resortu Obrony też mogą być narażeni

Hakerzy nie ustają w pomysłach. Tym razem ofiarą cyberbojówki Hamasu, padli żołnierze armii Izraela. Żołnierze otrzymywali liczne wiadomości na swoje telefony komórkowe, a korespondencja wysyłana była z fikcyjnych kont, należących do młodych, atrakcyjnych kobiet, popularnych w mediach społecznościowych. W rzeczywistości adresy należały do hakerów palestyńskiej organizacji polityczno-militarnej.

W podobny sposób – za pomocą scamu, czy innych odmian socjotechnik – mogą być atakowani żołnierze, politycy oraz cywile na całym świecie, ostrzegają specjaliści cyberbezpieczeństwa z Check Point.

O skali zagrożenia świadczy komunikat wysłany przez Służba Kontrwywiadu Wojskowego (SKW) pod koniec zeszłego roku (XI 2019), który ostrzega żołnierzy, pracowników wojska i urzędników MON przed używaniem popularnych komunikatorów. Z informacji ujawnionych przez portal tvn24.pl* wynika, że Wojskowy kontrwywiad wyraża obawy o wykorzystywanie komunikatorów internetowych (np. WhatsApp, Viber) przez kadrę i pracowników w Resorcie Obrony Narodowej w celach służbowych, gdyż nie zapewniają one bezpieczeństwa korespondencji. W ostrzeżeniu SKW dodaje, że dane o użytkownikach komunikatorów i treści rozmów przechowywane są na serwerach usługodawcy (zazwyczaj zagranicznego) co sprawia, że poufność zapewniana przez producentów jest pozorna.

Fakt wykorzystywania komunikatorów przez polityków oraz przedstawicieli służb wojskowych było głośno w 2019 roku. Teraz polski kontrwywiad prosi o zastosowanie się do zaleceń i służbowego wykorzystania.

W Izraelu wojskowe służby bezpieczeństwa odpowiednio wcześnie wykryły oszustwo Hamasu i uniemożliwiły dotarcie islamskiej grupie bojowników do poufnych i tajnych materiałów. Była to już trzecia próba wrogiego przejęcia informacji z kilkudziesięciu telefonów należących do wojskowych.

Oceniamy, że nie doszło do znaczącego naruszenia informacji – powiedział agencji Bloomberg rzecznik izraelskiego wojska ppłk Jonathan Conricus.

Obawy polskich służb są uzasadnione, biorąc pod uwagę analizy izraelskich specjalistów bezpieczeństwa, którzy ujawnili, że Hamas korzystał z wielu platform mediów społecznościowych, w tym WhatsApp, Facebook, Instagram i Telegram, aby nawiązać kontakt z niczego niepodejrzewającymi żołnierzami. Udając w mediach społecznościowych młode kobiety, grupa nawiązywała znajomości z żołnierzami, wysyłając im zdjęcia, SMS-y i wiadomości głosowe. „Kobiety” wysłały żołnierzom linki, aby przekonać ich do pobrania aplikacji podobnej do Snapchata, służącej wymianie zdjęć, które mogą szybko zniknąć. W rzeczywistości były to linki do trzech szkodliwych programów – Catch & See, ZatuApp i GrixyApp – które pozwalały Hamasowi uzyskać dostęp do telefonów żołnierzy.

Sukces tego typu mobilnych kampanii internetowych wynika z dwóch głównych czynników: Po pierwsze, rosnącej zależność od nas wszystkich od telefonów komórkowych i zainstalowanych na nich aplikacji; po drugie z braku świadomości na temat tego, jak łatwo można używać telefonów komórkowych jako wektorów ataków. Obecnie wszystkie znane złośliwe programy są przystosowane do telefonów komórkowych – mówi Jonathan Shimonovich szef działu Mobile Cyber Research w Check Point Software Technologie.

Rzecznik izraelskiego wojska nie chciał ujawnić ilu żołnierzy było celem hakerów. Poinformował jednak, że dziesiątki z nich pobrały złośliwe oprogramowanie, jednak żołnierze stosunkowo wcześnie zgłosili podejrzane aktywności, umożliwiając armii i służbie bezpieczeństwa wewnętrznego – Shin Bet – monitorowanie telefonów i ochronę danych wrażliwych.

*źródło: https://tvn24.pl/polska/wojskowy-kontrwywiad-ostrzega-zolnierzy-pracownikow-wojska-i-urzednikow-mon-przed-uzywaniem-komunikatorow-ra985351-2294554

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

POLECAMY

forex

Wpływ epidemii Covid-19 na gospodarkę – komentarz Grzegorza Maliszewskiego

0
W tym tygodniu publikowane będą kolejne dane z gospodarek rozwiniętych, wskazujących na skalę załamania koniunktury w następstwie epidemii koronawirusa. W tym kontekście istotne będą wskaźniki koniunktury w USA i strefie euro. Oczekiwać można dalszego...
2

W II kwartale globalny PKB może spaść nawet o 15 proc. w ujęciu rocznym....

0
W marcu wskaźnik PMI – łącznie dla przemysłu i usług – w strefie euro odnotował rekordowy spadek do 31,4 pkt, podczas gdy jeszcze w lutym wyniósł 51,6 pkt. Dane te obrazują nastroje osób odpowiedzialnych za zakupy w firmach, co...
rozwoj

Tarcza Antykryzysowa: przykłady działań polityki podatkowej w innych państwach

0
Doświadczenia z kryzysu z 2008 roku pokazały, że instrumenty podatkowe mają istotną rolę w łagodzeniu skutków spowolnienia gospodarczego. Aktualne działania innych państw pozwalają stwierdzić, że polityka podatkowa ma i będzie mieć istotne znaczenie w...