GOSPODARKAInflacja CPI w USA

Inflacja CPI w USA

Inflacja CPI w USA

Inflacja CPI w USA wyniosła w lipcu 3,2% r/r względem 3,0% r/r w czerwcu. Jest to pierwszy odczyt w tym roku, w którym nie obserwujemy spadku inflacji w ujęciu rocznym. Konsensus rynkowy wynosił 3,3%, więc z danych obserwujemy lekkie pozytywne zaskoczenie. W ujęciu miesięcznym zanotowaliśmy wzrost o 0,2% m/m. Inflacja bazowa z kolei wyniosła 4,7% r/r.

Dane były wyczekiwane w kontekście dalszych decyzji monetarnych, ponieważ FED uzależnia politykę monetarną od napływających danych z gospodarki. Wydaje się, że podwyżek stóp procentowych w USA już nie zobaczymy. Inflacja CPI jest już blisko celu, chociaż ta bazowa wciąż pozostaje podwyższona. Przerwa w cyklu podwyżek wydaje się na ten moment optymalnym rozwiązaniem, a o tym jak szybko zobaczymy pierwsze obniżki stóp procentowych, będą decydować kolejne napływające dane o inflacji czy zatrudnieniu.

Bartosz Wałecki, Analityk Michael / Ström Dom Maklerski

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

polski ład

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców: co dalej?

0
Przedsiębiorcy oczekują konkretów w sprawie opłacania tzw. składki zdrowotnej (po wielu latach polemik, obecnie coraz więcej jest stanowisk, że jest to po prostu podatek, a nie składka). Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców...