wtorek, 26 września, 2023
PRAWOPrezydent podpisał nowelizację Kodeksu cywilnego, która zmieni prawo spadkowe

Prezydent podpisał nowelizację Kodeksu cywilnego, która zmieni prawo spadkowe

-

tłumaczenia biuro tłumaczeń 123tlumacz.pl

Prezydent podpisał nowelizację Kodeksu cywilnego, która zmieni prawo spadkowe

Nowelizacja Kodeksu cywilnego ma skrócić postępowania spadkowe i zwiększyć bezpieczeństwo prawne spadkobierców.

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu cywilnego, która wprowadza szereg zmian w zakresie postępowania spadkowego. Dzięki nowym przepisom postępowania spadkowe mają ulec skróceniu, a spadkobiercy mają zyskać większe bezpieczeństwo prawne.

Uporządkowanie i przyspieszenie procedur

Nowelizacja Kodeksu cywilnego wprowadza zmiany w zakresie kręgu spadkobierców. Zmniejszana jest liczba osób uprawnionych do dziedziczenia po zmarłym, co ma ułatwić i przyspieszyć postępowania spadkowe.

Nowe przesłanki niegodności dziedziczenia

Nowelizacja Kodeksu cywilnego wprowadza również nowe przesłanki niegodności dziedziczenia. Osoby, które uporczywie uchylały się od wykonywania wobec spadkodawcy obowiązku alimentacyjnego lub od sprawowania nad spadkodawcą pieczy, mogą zostać wyłączone z dziedziczenia.

Ułatwienia dla osób małoletnich i ubezwłasnowolnionych

Nowelizacja Kodeksu cywilnego wprowadza również ułatwienia dla osób małoletnich i ubezwłasnowolnionych. W wypadku tych osób termin na złożenie oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku może zostać zawieszony na czas trwania postępowania w przedmiocie zezwolenia sądu opiekuńczego. Dzięki temu osoby małoletnie i ubezwłasnowolnione nie będą już obciążane długami spadkowymi z powodu niezależnych od nich kwestii formalnych.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

Deloitte: Kryzys nie dotknął dóbr luksusowych – branża z ponad 15 proc. wzrostem przychodów...

0
Pomimo niepewności gospodarczej firmy z sektora dóbr luksusowych mogą cieszyć się niesłabnącym zainteresowaniem zamożnych klientów. Jak wynika z ósmej edycji raportu Global Fashion & Luxury Private Equity and Investors Survey 2023 firmy doradczej Deloitte,...