poniedziałek, 25 października, 2021
BEZPIECZEŃSTWOIrańscy hakerzy zaatakowali zagraniczne firmy: 17% celów to organizacje amerykańskie

Irańscy hakerzy zaatakowali zagraniczne firmy: 17% celów to organizacje amerykańskie

-

Irańscy hakerzy zaatakowali zagraniczne firmy: 17% celów to organizacje amerykańskie

Irańscy hakerzy zintensyfikowali działania i rozpoczęli aktywne ataki na zagraniczne firmy. Według najnowszych danych firmy Check Point co tydzień co najmniej 35 dużych, międzynarodowych organizacji staje się celem irańskich grup APT.

  • 17% tych ataków było skierowanych przeciwko celom w USA
  • 19% tych ataków było skierowanych przeciwko celom w Turcji
  • 7% tych ataków było skierowanych przeciwko celom w Izraelu

Od czasu ostatniego piątkowego wydarzenia, w którym USA wysłały pociski do Iraku, zespoły wywiadowcze i reagowania na incydenty firmy Check Point Software Technologies rozpoczęły dokładny monitoring przestrzeni cybernetycznej i ilości ataków APT (zaawansowanych uporczywie ukierunkowanych) w regionie Iranu i Iraku.

Na podstawie pozyskanych danych Check Point ocenia, że około 35 organizacji tygodniowo doświadczało prób cyberataków, które można przypisać konkretnie irańskim grupom APT. 17% spośród tych ataków było skierowanych przeciwko celom amerykańskim. 19% tych prób ataków było skierowanych przeciwko celom tureckim, a 7% tych prób było skierowanych przeciwko celom izraelskim. Wśród atakowanych firm nie znalazły się cele w Polsce.

Takie wnioski płyną z raportów wygenerowanych z systemu ThreatCloud należącego do Check Pointa. Firma ta wykorzystuje technologię, która śledzi, w jaki sposób i gdzie mają miejsce cyberataki w czasie rzeczywistym, i która posiada swoje bazy w 180 krajach i ponad 100 000 organizacjach na całym świecie.

– Liczby te są dość podobne do tych sprzed amerykańskiego ataku. Chociaż relatywnie nie ma zmian w liczbie ataków irańskich grup APT, widzimy więcej niezależnych ataków przeprowadzanych przez prywatnych hakerów, którzy nie są powiązani ze znanym lub oficjalnym podmiotami irańskimi. Ataki te zwykle powodują uszkodzenie publicznych witryn internetowych, a ich celem jest wywołanie paniki bardziej niż realnej szkody – podkreśla Lotem Finkelstein, szef grupy wywiadu cybernetycznego Check Point.

Okazuje się, że 1/4 globalnych celów Irańskich hakerów była celami rządowymi, kolejna jedna czwarta była przeciwko sektorowi finansowemu (bankom, VC itp.), a około jedna dziesiąta była skierowana przeciwko celom produkcyjnym.

Które państwa były celem ataków Irańskich hakerów?Które państwa były celem ataków Irańskich hakerów

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Advertisment -

POLECAMY

polska raport

Ponad 40% badanych chce wyższych podatków dla zagranicznych firm działających w Polsce

0
Blisko połowa Polaków uważa, że zagraniczne firmy, prowadzące działalność gospodarczą w Polsce, powinny płacić u nas wyższe podatki niż podmioty mające wyłącznie krajowy kapitał. Ale niemal co trzecia osoba jest przeciwnego zdania. Za zmianami...
ministerstwo finansów

Zasady ustalania rezydencji podatkowej na podstawie objaśnień MF z 29 kwietnia 2021 r.

0
W dniu 29 kwietnia 2021 r. zostały wydane objaśnienia podatkowe dotyczące rezydencji podatkowej oraz zakresu obowiązku podatkowego osób fizycznych w Polsce. Objaśnienia nie mają charakteru aktów powszechnie obowiązującego prawa, niemniej stanowią instrukcję postępowania dla...
Remote controlled drone taking off from warehouse to deliver package

SAS wskazuje 4 obszary rozwoju biznesu w 2021 roku

0
Jednym z głównych wniosków pojawiających się w podsumowaniach minionego roku jest ogromny wpływ pandemii na przyspieszenie procesów cyfrowej transformacji. COVID-19 potwierdził, że technologia jest kluczowym narzędziem w obszarze ochrony zdrowia, ekonomii, a także ekologii....