czwartek, 28 października, 2021
ADMINISTRACJAISZTAR - co to jest i jak z niego korzystać?

ISZTAR – co to jest i jak z niego korzystać?

-

ISZTAR – co to jest i jak z niego korzystać?

Import towarów z Chin jest możliwy po spełnieniu wielu formalności, takich jak wypełnienie szeregu dokumentów, które pozwalają na legalny przewóz produktów, jak również obowiązków związanych z cłem. Warto zatem uprościć sobie pracę w najszerszym możliwym zakresie. Zainteresowany? Poznaj system ISZTAR. 

Czym jest ISZTAR?

ISZTAR to inaczej Informacyjny System Zintegrowanej Taryfy Celnej. Prowadzi go Służba Celna w Polsce. W systemie znaleźć można wiele cennych informacji, chociażby jaka stawka celna obowiązuje w odniesieniu do danego towaru. Ponadto system ISZTAR pomoże Ci sklasyfikować importowane towary oraz usystematyzować informacje związane z nomenklaturą, ograniczeniami w przewozie transgranicznym czy stawkami podatku VAT lub akcyzy. Z łatwością sprawdzisz zatem, czy towar, który chcesz importować podlega ocleniu, a jeżeli tak, to według jakiej stawki. Ustalisz także, jaka jest podstawa wymiaru cła oraz czy możesz skorzystać z pewnych zwolnień czy zniżek.

Warto wskazać także, że ISZTAR jest zintegrowany z TARIC, czyli Zintegrowaną Taryfą Wspólnot Europejskich. Drugi z powyżej wskazanych systemów prowadzi Dyrekcja Generalna Podatków i Unii Celnej. Publikowane są w nim dane związane z taryfami celnymi w państwach członkowskich Unii Europejskiej.

Jak korzystać z systemu ISZTAR?

Korzystanie z systemu ISZTAR jest dość proste. Ma on kilka funkcji. Wśród najbardziej przydatnych można wskazać opcję przeglądarki taryfowej, która umożliwia wyszukanie danego produktu po kodzie kraju pochodzenia lub przeznaczenia albo po kodzie związanym z nomenklaturą produktu. Produkty możesz znaleźć także dzięki drzewu nomenklatury – w sytuacji, kiedy nie znasz kodu HS danego towaru. Drzewo przewiduje aż 21 sekcji, które są dość szczegółowe, zatem z łatwością odnajdziesz interesujący Cię produkt. Co więcej, w przeglądarce taryfowej, jak również w drzewie nomenklatury, znajdziesz dodatkowe uwagi prawne oraz informacje, chociażby dotyczące stawek celnych.

Ponadto produkt możesz odnaleźć także dzięki opcji wyszukiwania tekstowego lub wyszukiwania obszary geograficznego. W przypadku pierwszej funkcji należy podać wyrażenie zawarte w danej kategorii. Z kolei w przypadku drugiej funkcji, towar może być wyszukany poprzez wpisanie nazwy kraju, kodu kraju albo kodu grupy krajów. W tych sekcjach również możliwe jest sprawdzenie wstępnych informacji, weryfikacja wymaganych dokumentów czy sprawdzenie dodatkowych kodów.

Warto zwrócić także uwagę na funkcję daty symulacji. Może ona okazać się bardzo pożyteczna w przypadku importu, bowiem pozwala na manipulowanie datami. W sytuacji, kiedy będziesz chciał rozliczyć zaległy import towarów, wystarczy, że zmienisz datę na przeszłą, podając konkretny dzień, a system wskaże Ci, jaki obowiązywał wówczas stan prawny. Aby powrócić do daty teraźniejszej, wystarczy kliknąć jeden przycisk – „Ustaw datę bieżącą”.

System ISZTAR – czy warto?

Zdecydowanie tak. W przypadku importu towarów z Chin system będzie stanowił olbrzymie ułatwienie – pozwoli określić kody nomenklatury, dzięki czemu uprości niezbędne formalności. Warto także podkreślić, że system jest dość prosty w obsłudze i intuicyjny. Bazy danych są natomiast na bieżąco aktualizowane, dlatego nie musisz obawiać się, że uzyskasz informacje nieodpowiadające obecnemu stanowi prawnemu.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Advertisment -

POLECAMY

polska raport

Ponad 40% badanych chce wyższych podatków dla zagranicznych firm działających w Polsce

0
Blisko połowa Polaków uważa, że zagraniczne firmy, prowadzące działalność gospodarczą w Polsce, powinny płacić u nas wyższe podatki niż podmioty mające wyłącznie krajowy kapitał. Ale niemal co trzecia osoba jest przeciwnego zdania. Za zmianami...
ministerstwo finansów

Zasady ustalania rezydencji podatkowej na podstawie objaśnień MF z 29 kwietnia 2021 r.

0
W dniu 29 kwietnia 2021 r. zostały wydane objaśnienia podatkowe dotyczące rezydencji podatkowej oraz zakresu obowiązku podatkowego osób fizycznych w Polsce. Objaśnienia nie mają charakteru aktów powszechnie obowiązującego prawa, niemniej stanowią instrukcję postępowania dla...
Remote controlled drone taking off from warehouse to deliver package

SAS wskazuje 4 obszary rozwoju biznesu w 2021 roku

0
Jednym z głównych wniosków pojawiających się w podsumowaniach minionego roku jest ogromny wpływ pandemii na przyspieszenie procesów cyfrowej transformacji. COVID-19 potwierdził, że technologia jest kluczowym narzędziem w obszarze ochrony zdrowia, ekonomii, a także ekologii....