czwartek, 28 października, 2021
INNOWACJEOpen RAN przyniesie przełom na rynku budowy sieci mobilnych

Open RAN przyniesie przełom na rynku budowy sieci mobilnych

-

Open RAN przyniesie przełom na rynku budowy sieci mobilnych

Sposób budowy sieci telekomunikacyjnych zmienia się. Jesteśmy świadkami odejścia od modelu opartego o wąskie grono największych dostawców sprzętu na rzecz bardziej otwartych rozwiązań i większej konkurencji. Trudność polega na wyszukaniu wybitnych przedsiębiorstw pragnących na ten rynek wejść – ocenił Wojciech Burkot, Partner w funduszu Bitspiration Booster VC, która zainwestował w IS-Wireless, firmę i technologię opartą na modelu otwartym – Open RAN.

Zdaniem Wojciecha Burkota mówiąc o znaczeniu otwartego modelu w budowie sieci 5G, trzeba zwrócić uwagę na ogrom nadziei, jaką można w nim pokładać z punktu widzenia przedsiębiorców i użytkowników. Jak wyjaśnia, w dotychczasowym, tradycyjnym modelu możliwość posiadania sieci telekomunikacyjnej dyktowało kilku największych dostawców, którzy oferowali nieelastyczne rozwiązania o znacznych kosztach, skutecznie zamykając ten sektor na mniejsze podmioty. – Natomiast Open RAN obniża próg wejścia na bardzo hermetyczny do tej pory rynek. Oddzielenie warstwy sprzętowej od oprogramowania daje szansę mniejszym przedsiębiorstwom wykluczonym do tej pory z rynku usług telekomunikacyjnych, aby z powodzeniem wzrastać i dostarczać oprogramowanie telco. W modelu otwartym mają one okazję swobodnie kreować sieci, oferując rozwiązania dostosowane do potrzeb swoich klientów. Ci z kolei są coraz bardziej zainteresowani możliwościami prywatnych sieci. W efekcie rynek staje się bardziej różnorodny i rozkwita, a wraz z rosnącą konkurencją, ceny idą w dół – podkreślił Burkot podczas konferencji #5GMadeTogether poświęconej budowie sieci piątej generacji zorganizowanej przez polską firmę IS-Wireless.

W jego opinii na tej rewolucji technologicznej w modelu budowania sieci telekomunikacyjnych zyskają też sami użytkownicy. – Open RAN dając szansę na swobodę dostosowania sieci do potrzeb konkretnych przedsiębiorstw, umożliwi im z kolei kreowanie usług i rozwiązań dla ich własnych klientów, które nie powstałaby przy zachowaniu architektury tradycyjnego modelu budowy sieci i monopolu gigantów – przekonywał.

Okazja dla inwestorów

Wojciech Burkot ocenił, że z punktu widzenia funduszu Venture Capital strategia inwestycyjna powinna być budowana z myślą o jak największej liczbie podjętych prób inwestowania. – Warto dzielić zasoby i starać się maksymalizować liczbę inwestycji. Wydawać się może, że powodzeniem i zwrotem z inwestycji we wschodzące przedsiębiorstwa rządzi tylko ślepy los. Niektóre projekty w sektorze 5G są jednak niemalże skazane na sukces – zaznaczył.

Partner w Bitspiration Booster przypomniał, że historia zna już przypadki, w których przełomowe technologie zaburzały krajobraz modeli biznesowych, dając niemalże niesprawiedliwą przewagę biznesową. – Kiedy z początkiem lat 80. firmy telekomunikacyjne szacowały rozmiar ich sektora rynku w latach dwutysięcznych, AT&T przewidywało, że w 2000 r. na świecie działać będzie 700 000 telefonów komórkowych. Analogiczne szacunki Motoroli mówiły o 270 000 urządzeń. W samych Stanach Zjednoczonych w 2000 r. na rynku znalazło się ponad sto milionów komórek – zauważył. Według niego znajdujemy się dziś w bardzo podobnej sytuacji, a fundusze VC decydując się na inwestycję w technologię Open RAN, mają szansę na ogromny zysk dzięki nadchodzącej rewolucji rynku. – Jesteśmy obecnie w podobnym położeniu z jednym wyjątkiem: nikt nie stara się przewidywać, jak będzie wyglądać rynek np. w 2034 r. To niewykonalne ze względu na nadejście nowych usług dzięki Open RAN – dodał.

Przedstawiciel Bitspiration Booster upatruje w otwartym modelu budowy 5G rewolucji przypominającej wejście na rynek smartfonów wraz ze wdrażaniem 3G. – Jako fundusz VC musimy uważnie przyglądać się temu rozwiązaniu i wyszukiwać w otwartym modelu okazji na udane inwestycje. To, co jednak naprawdę interesuje fundusze VC, to szansa tej technologii na prawdziwy przełom w gospodarce i zerwanie z dotychczasowym paradygmatem. Open RAN doprowadzi do wejścia na rynek nowych przedsiębiorstw, a w efekcie nowych usług, których dziś nie możemy sobie nawet wyobrazić – podkreślił.

IS-Wireless inwestycją Bitspiration Booster

Fundusz Bitspiration Booster VC inwestuje w przedsięwzięcia wysokich technologii. Jest inwestorem IS-Wireless, firmie która specjalizuje się w dostarczaniu rozwiązań sieciowych. Spółka w kwietniu zapowiedziała, że w drugiej połowie roku uruchomi pierwszą sieć piątej generacji opartej o polską technologię. IS-Wireless będzie też wdrażać polskie rozwiązanie na całym świecie. Strategiczny cel firmy to przejęcie w ciągu najbliższych trzech lat nawet 5 proc. całego globalnego rynku Open RAN. IS-Wireless pod koniec maja zainicjowało również międzynarodowy projekt #5GMadeTogether, którego celem jest współpraca na rzecz budowy sieci piątej generacji w modelu otwartym.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Advertisment -

POLECAMY

polska raport

Ponad 40% badanych chce wyższych podatków dla zagranicznych firm działających w Polsce

0
Blisko połowa Polaków uważa, że zagraniczne firmy, prowadzące działalność gospodarczą w Polsce, powinny płacić u nas wyższe podatki niż podmioty mające wyłącznie krajowy kapitał. Ale niemal co trzecia osoba jest przeciwnego zdania. Za zmianami...
ministerstwo finansów

Zasady ustalania rezydencji podatkowej na podstawie objaśnień MF z 29 kwietnia 2021 r.

0
W dniu 29 kwietnia 2021 r. zostały wydane objaśnienia podatkowe dotyczące rezydencji podatkowej oraz zakresu obowiązku podatkowego osób fizycznych w Polsce. Objaśnienia nie mają charakteru aktów powszechnie obowiązującego prawa, niemniej stanowią instrukcję postępowania dla...
Remote controlled drone taking off from warehouse to deliver package

SAS wskazuje 4 obszary rozwoju biznesu w 2021 roku

0
Jednym z głównych wniosków pojawiających się w podsumowaniach minionego roku jest ogromny wpływ pandemii na przyspieszenie procesów cyfrowej transformacji. COVID-19 potwierdził, że technologia jest kluczowym narzędziem w obszarze ochrony zdrowia, ekonomii, a także ekologii....