środa, 17 sierpnia, 2022
WALUTYJak inwestować w waluty, by na nich zarabiać?

Jak inwestować w waluty, by na nich zarabiać?

-

tłumaczenia biuro tłumaczeń 123tlumacz.pl

Jak inwestować w waluty, by na nich zarabiać?

Rynek walutowy w odróżnieniu od innych produktów finansowych nie wymaga żadnych specjalnych uprawnień, czy dodatkowych pośredników, jak to jest, chociażby w przypadku inwestowania w papiery wartościowe, czy cenne dzieła sztuki. Jak zarabiać na walutach? Tak jak na każdej innej transakcji handlowej – kupić tanio, żeby potem drogo sprzedać.

Jest oczywiście kilka kluczowych spraw, o których należy pamiętać, jeśli chcemy nauczyć się jak handlować walutami. Z tym problemem

Początki na rynku walutowym nie wymagają przyswojenia specjalistycznej wiedzy, ale jak w każdym innym biznesie, inwestowanie we własny rozwój zwróci się z nawiązką. Tak więc do rzeczy.

Jak inwestować w waluty, żeby zmaksymalizować swój zysk?

Każdy inwestor zanim zacznie działać, zadaje sobie pytanie: ile mogę na tym zarobić? W przypadku obrotu walutami, gdzie marża na pojedynczej jednostce walutowej jest bardzo mała (zazwyczaj jest to kilkanaście pipsów , czyli wartości będących trzecim i czwartym zerem po przecinku.), nasz zysk determinuje wysokość transakcji (w fachowej terminologii określa się to wolumenem). Im więcej jednostek waluty sprzedajemy, tym większy nasz zysk. Oczywiście wiąże się to z również z większym ryzykiem. Dlatego przy dużych wolumenach warto transakcję podzielić na kilka mniejszych części – dywersyfikujemy w ten sposób ryzyko i maksymalizujemy szansę na większy zysk.

Jak określić, czy to dobry moment na inwestycję w daną walutę?

Rynek walutowy jest bardzo zmienny. Kursy walut zmieniają się co kilka sekund. Codziennie gdzieś na świecie dzieje się coś, co ma wpływ na ich notowania. Zanim zdecydujemy się na zakup danej waluty, warto określić, czy to na pewno dobry moment. Jednym słowem czy jest tanio i jakie są szanse, że później będzie drożej. Z pomocą przyjdzie nam szersza perspektywa. Porzućmy na chwilę zmieniające się jak w kalejdoskopie słupki i przyjrzyjmy się dłuższemu przedziałowi czasowemu – niech to będzie rok, pół roku, czy kwartał. Da to nam szansę na lepszą ocenę aktualnej kondycji danej waluty. Wyznaczmy sobie kurs średni dla tego okresu – jeśli aktualna cena jest niższa, to dobrze – jest duża szansa, że w dającej się przewidzieć przyszłości wzrośnie. Jeśli jest wyższa, oznacza to, że aktualnie jest drogo.

Samo określenie czy jest tanio, czy drogo nie da nam pełnego obrazu sytuacji – trzeba jeszcze oszacować co się może zdarzyć w najbliższej przyszłości. Do tego celu służą nam linie trendu. Pomagają one określić, jaki jest kierunek notowania sprawdzanej waluty. Podstawowa zasada głosi, żeby zawsze inwestować zgodnie z aktualnym trendem.

Możemy wyodrębnić trzy podstawowe trendy:

 • długoterminowy – trwający od kilku miesięcy do kilku lat,
 • średnioterminowy – trwający kilka miesięcy,
 • krótkoterminowy – trwający kilka tygodni.

Dodatkowym kryterium podziału jest kierunek ruchu – na tej podstawie możemy wyodrębnić:

 • trend zwyżkujący – wyznaczany zawsze przez minima cenowe,
 • trend zniżkujący – określany zawsze przez szczyty.

1

Na ich podstawie możemy określić z dużą dozą prawdopodobieństwa, jak będzie kształtować się kurs w najbliższej przyszłości. Oczywiście kluczowymi momentami są wszystkie przebicia linii trendu, a zwłaszcza te, które powodują zmianę jego kierunku.

Jakie narzędzia ułatwią nam handel walutami?

Początkujący inwestorzy znajdą w ofercie kantorów internetowych dużo pomocnych rozwiązań. Co ważne obrót walutami za pośrednictwem platform wymiany to większa stabilność i mniejsze ryzyko niż FOREX, a niska marża kantorów (około 1 grosza) oznacza większy zysk niż w przypadku korzystania z banków, czy kantorów stacjonarnych. Dla wygody warto również skorzystać ze wsparcia w postaci:

 • wykresów,
 • kursów średnich,
 • archiwalnych notowań walut,
 • analiz ekspertów.

2018-11-15_1235

Wykres kursu Euro. Źródło: Dobrykantor.pl

Wartością dodaną są również narzędzia techniczne wspomagające transakcje walutowe:

 • portfel, w ramach którego możemy dokonywać bezpłatnych i natychmiastowych operacji wymiany walut,
 • bezpłatne przelewy w większości banków,
 • kalkulatory walutowe pozwalające wygodnie obliczyć kwotę przewalutowania,
 • dodatkowe rabaty przyznawane za polecenia kantoru innym użytkownikom.

Powinniśmy również rozejrzeć się za dobrym kontem walutowym. Przeglądając oferty banków, warto zwrócić uwagę między innymi na: opłatę za prowadzenie rachunku i przelewy wychodzące/przychodzące, oprocentowanie środków (dlaczego nie zwiększać zysków na walucie w okresie, kiedy czekamy na interesujący nas kurs), współpracę z wybranym przez nas kantorem internetowym (to ważne, żeby nasze operacje były księgowane szybko).

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Advertisment -

POLECAMY

Historia cyberprzestępczości

0
Pojęcie „wirusa komputerowego” znane jest obecnie większości osób na świecie, włącznie z dziećmi. Zwykle kojarzy się ono z czymś destrukcyjnym dla sprzętu, danych i usług, na których wszyscy polegamy. Wirusy komputerowe, podobnie jak ich...
e-commerce

Nowe oblicze wyprzedaży, czyli co w e-commerce i nie tylko zmieni dyrektywa Omnibus

0
W czasie sezonowych wyprzedaży nie raz słyszy się o nieuczciwych praktykach sprzedawców i celowym zawyżaniu cen w okresach poprzedzających obniżki, tak aby te wyglądały na szczególnie atrakcyjne. Tegoroczne zimowe wyprzedaże to jednak ostatnie, kiedy...

Wzrost mediany maksymalnych zarobków w IT o 9,5 proc. do 18,4 tys. zł netto...

0
No Fluff Jobs – jedyny portal z ogłoszeniami IT dostępny w 6 krajach i 8 wersjach językowych – podsumowuje ubiegły rok w branży. Z przygotowanego przez firmę raportu „Rynek pracy IT w Polsce w...