wtorek, 22 czerwca, 2021
TECHNOLOGIAJak śledzić samochody w firmie, aby doprowadzić flotę do rentowności?

Jak śledzić samochody w firmie, aby doprowadzić flotę do rentowności?

-

Jak śledzić samochody w firmie, aby doprowadzić flotę do rentowności?

Dzięki lokalizatorom GPS można gromadzić ogromne ilości danych telematycznych i analizować je pod kątem oszczędności, bezpieczeństwa i dobrej organizacji pracy. Poniżej znajdziesz praktyczne wskazówki, pozwalające wykorzystać potencjał systemu GPS w praktyce, aby Twoja flota dobrze prosperowała.

Dzięki nawigacji satelitarnej widzisz aktualną pozycję samochodu, wiesz ile spalił paliwa, jakie trasy pokonał kierowca, włączając w to prędkość pojazdu oraz jego stan techniczny. Czyli wiesz dosłownie wszystko. Łatwo się w tym pogubić, więc warto zastosować te usługi monitoringu GPS, które zagwarantują spełnienie podstawowych założeń każdej floty.

Optymalizacja trasy – jak to zrobić w praktyce?

Optymalizacja trasy polega na odpowiednim dobraniu trasy, aby była jak najbardziej oszczędna. Ale w mobilnej sprzedaży chodzi też o efektywność. Samo ustalenie trasy w oparciu o odległość, godzinę wyjazdu, czy ilość skrętów nie przyniesie Ci oczekiwanych rezultatów, jeśli nie będzie sprzedaży.

Jest na to proste i praktyczne rozwiązanie, które sprawi, że z każdą trasą będziesz bliżej celu. Z geograficzną bazą klientów i punktów, możesz dobierać trasy podróży, na których dokładnie sprawdzisz, ilu masz aktualnie klientów i czy Twoi pracownicy go odwiedzają. Kiedy, w jakich godzinach oraz ile czasu zajmuje im spotkanie.

Co daje Ci geograficzna baza klientów i punktów? To podręczna baza w systemie GPS, gdzie na mapie dodajesz tyle punktów, ile chcesz. Każdy punkt może zawierać nazwę i adres Twojego klienta. Sama optymalizacja trasy również jest możliwa, ponieważ ustalasz kolejność wizyt u klienta, w związku z tym dokładnie monitorujesz trasy i ich długość.

Historia tras – dlaczego ma tak duże znaczenie?

Kiedy zarządzasz flotą, najpierw układasz strategię, a następnie kontrolujesz bądź oceniasz wdrożone plany. Jak pomaga Ci w tym monitoring GPS? Lokalizacja pojazdów na żywo pozwala reagować na zmiany w danym momencie, ale kiedy chcesz dokonać analizy, sięgasz do historii podróży. To tutaj widzisz błędy, zaniedbania, zbyt dużą ilość postojów, a także pracę po godzinach. Odtwarzanie tras jest niezbędną funkcją w drodze po oszczędności, ponieważ dokładnie analizujesz styl jazdy pod kątem ekonomicznym.

Kontrola paliwa – obniżenie kosztów, większy zysk

Obniżenie kosztów paliwa to duży krok do podniesienia rentowności firmy. Kontrolując poziom i spalanie paliwa, wiesz dokładnie w jaki sposób użytkowany jest samochód i czy kierowca stosuje się do zasad ekonomicznej jazdy. Na żywo lub za pomocą raportu spalania CAN, widzisz także każdy większy ubytek paliwa, który może Ci sugerować nieuczciwość ze strony pracownika. Jeśli spalanie ponad normę ma miejsce podczas weekendów, masz pewność, że samochód jest użytkowany również w dni wolne od pracy. Możesz oczywiście dać kierowcy pełną autonomię korzystania z pojazdu, ale wtedy omijają Cię oszczędności, których szukasz.

Dzięki lokalizatorom CAN, możesz to wszystko na bieżąco sprawdzać i systematycznie analizować. Aktualną ilość paliwa w zbiorniku, wyrażoną w procentach, możesz mieć też zawsze pod ręką, dzięki mobilnej aplikacji.Screenshot IKOL Tracker ilość paliwa

Ecodriving – wyrabianie dobrych nawyków bezpiecznej jazdy

Gdzie jeszcze flota może szukać oszczędności? Tam, gdzie kierowcy popełniają pozornie niewielkie błędy. Styl jazdy bezpośrednio wpływa na poziom bezpieczeństwa. Zatem, im lepszy styl prezentują kierowcy flotowi, tym mniejsze koszty eksploatacji i mniejsza wypadkowość w firmie. Technologia systemu GPS zapewnia kontrolę 24/h, również bez patrzenia na mapę. Przy każdym nieautoryzowanym użyciu pojazdu, przekroczonej prędkości lub złym stanie technicznym pojazdu, system GPS wysyła alert, czyli natychmiastowe powiadomienie o zdarzeniu. Dodatkowo, wgląd w szczegóły jazdy konkretnego pracownika, pozwala sprawdzić jego procentowy udział w różnego rodzaju popełnionych błędów, porównując tym samym jak wypada na tle innych kierowców.

Warto podkreślić, że system GPS oferuje znacznie więcej możliwości lokalizacji i co za tym idzie, pozwala elastycznie zarządzać flotą. Potrzeby każdej firmy mogą się nieznacznie różnić, jednak ilość funkcji GPS potrafi pozytywnie zaskoczyć. Tutaj znajdziesz ciekawe rozwiązania dla różnych branż, które w efekcie końcowym również doprowadzą firmę do rentowności.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Advertisment -

POLECAMY

Remote controlled drone taking off from warehouse to deliver package

SAS wskazuje 4 obszary rozwoju biznesu w 2021 roku

0
Jednym z głównych wniosków pojawiających się w podsumowaniach minionego roku jest ogromny wpływ pandemii na przyspieszenie procesów cyfrowej transformacji. COVID-19 potwierdził, że technologia jest kluczowym narzędziem w obszarze ochrony zdrowia, ekonomii, a także ekologii....
Deloitte

Deloitte: Rok 2021 przyniesie zwiększoną aktywność na rynku private equity

0
Mimo, że rynek private equity (PE) w Europie Środkowej odczuł wpływ pandemii i wywołanego nią spowolnienia, przedstawiciele funduszy wykazują dziś znacznie większy optymizm niż w pierwszej połowie 2020 r. Jak wynika z raportu firmy...
polska unia europejska

Jaka przyszłość czeka Unię Europejską i Polskę?

0
Michał Perzyński/Instytut Jagielloński: Jak Pana zdaniem będą wyglądać stosunki Unii Europejskiej ze Stanami Zjednoczonymi po zaprzysiężeniu Joe Bidena na prezydenta? Bogusław Sonik: Myślę, że przede wszystkim zmieni się jedno – będą mieli do siebie zaufanie...