TRANSPORT I LOGISTYKAJak usprawnić nadzór nad czasem pracy kierowców w 2024 roku?

Jak usprawnić nadzór nad czasem pracy kierowców w 2024 roku?

Jak usprawnić nadzór nad czasem pracy kierowców w 2024 roku?

Na każdego pracodawcę zatrudniającego kierowców nałożony jest obowiązek kontroli czasu wykonywania obowiązków zawodowych przez pracowników. Ta ściśle uregulowana przez surowe przepisy prawa kwestia wpływa nie tylko na bezpieczeństwo samych kierowców, ale także innych uczestników ruchu. Ryzyko wypadków spowodowanych przemęczeniem jest spore, dlatego też tak istotny jest skuteczny i sprawny nadzór nad czasem pracy kierowców, a także jego weryfikowanie oraz planowanie przejazdów. W jakie urządzenia i rozwiązania warto zainwestować, aby usprawnić kontrolę czasu pracy kierowców w 2024 roku?

Czas pracy kierowców – aktualne regulacje

Ostatnie lata obfitują w zmiany regulacji dotyczących kierowców zawodowych. I tak oto np. w 2022 roku zmieniły się przepisy, na mocy których m.in.:

  • Czas pracy kierowcy nie może przekraczać 8 godzin na dobę. Przyjmując 4-miesięczny okres rozliczeniowy, czas w pięciodniowym tygodniu pracy nie powinien przekraczać 40 godzin. W niektórych przypadkach możliwe jest wydłużenie czasu pracy do 12 godzin na dobę.
  • Kierowca wykonujący pracę w porze nocnej nie może przekroczyć 10 godzin wykonywania obowiązków pomiędzy dwoma kolejnymi okresami dziennego odpoczynku.
  • Zarówno w przypadku umowy zlecenia, jak i umowy o pracę wysokość wynagrodzenia dla kierowcy nie może być uzależniona od liczby kilometrów jaką pokonał on w danym okresie, szybkości dostawy, ani też ilości przewiezionego ładunku.
  • Rozliczanie czasu pracy kierowcy opiera się na papierowej bądź elektronicznej ewidencji, która musi uwzględniać zestaw konkretnych informacji (chociażby liczba przepracowanych godzin wraz z godziną rozpoczęcia i zakończenia pracy, liczba godzin nadliczbowych, rodzaj i wymiar zwolnień do pracy itd.).

Powyższą listę w 2023 roku uzupełniono o zmiany w zakresie liczby nakładanych punktów karnych za złamanie danych przepisów, jak i również ustalono wyższe mandaty dla zawodowych kierowców, a ponadto wprowadzono tzw. „zasadę recydywy”, a więc podwójny mandat za popełnienie tego samego wykroczenia w ciągu 2 lat od opłacenia poprzedniego mandatu. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób zarządzających firmową flotą poszukuje zaawansowanych technologicznie rozwiązań, które mogłoby usprawnić ich codzienne wykonywanie obowiązków i jednocześnie zagwarantować jeszcze lepszą kontrolę nad czasem pracy kierowców.

Nadzór nad czasem pracy kierowców w 2024 r. – jak go usprawnić?

Rozporządzenie WE nr 561/2006 jasno wskazuje, że stosowanie urządzeń do kontroli czasu pracy kierowców, czyli tachografów, jest od 2023 roku obowiązkowe w transporcie drogowym dla wszystkich samochodów ciężarowych o masie powyżej 3,5 tony. Dużą zaletą tachografów jest to, że rejestrują one wiele najważniejszych parametrów naraz i tym samym umożliwiają weryfikację przestrzegania przepisów prawa drogowego oraz transportowego poprzez uprawnione do tego służby przeprowadzające kontrole. Jednak nie tylko służby mogą przyjrzeć się bliżej poczynaniom kierowców – taką możliwość mają także zarządzający flotą.  

Pobieranie, analiza oraz archiwizacja danych z tachografu cyfrowego? Takie funkcje oferuje innowacyjny system do obsługi tachografów na rynku – Webfleet Tachograph Manager. Aplikacja umożliwia zdalną obsługę tachografu, co pozwala zaoszczędzić czas i ułatwia czynności administracyjne. Kompleksowe, automatyczne raporty mogą posłużyć nie tylko do szybkiej identyfikacji wszelkich błędów, ale również przyczyniają się do optymalizacji wielu procesów w firmie transportowej.

Wybierając Webfleet Tachograph Manager, możesz także:

  • skutecznie zarządzać terminami,
  • mieć dostęp do dziennego i tygodniowego raportu o pozostałym czasie jazdy (co przyda Ci się podczas doraźnego planowania przejazdów),
  • uzyskać wgląd do aktualnych informacji zawsze wtedy, gdy tylko tego potrzebujesz,

a to nie tylko zmniejszy stres związany z inspekcjami, ale też pomoże zmaksymalizować produktywność i zwiększy konkurencyjność Twojej firmy transportowej.  

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...