PRACA I KARIERAKompetencje przyszłości w branży IT – dane i rozwiązywanie problemów nie mają...

Kompetencje przyszłości w branży IT – dane i rozwiązywanie problemów nie mają sobie równych

Kompetencje przyszłości w branży IT – dane i rozwiązywanie problemów nie mają sobie równych

Kierunek, w którym podążają zmiany zachodzące w świecie, wymaga od nas szeroko rozumianej otwartości na nowe. Albo po prostu inne. Dlatego warto wiedzieć, które kompetencje będą miały znaczenie w przyszłości i jak przekładają się one na branżę IT.

Kompetencje jutra a IT_infografika_Coders Lab_cz1Kompetencje jutra a IT_infografika_Coders Lab_cz2Kompetencje jutra a IT_infografika_Coders Lab_cz3

Zachodzące zmiany widać m.in. w raporcie Branża IT to nie tylko programiści wydanym przez Coders Lab i Pracuj.pl pod koniec 2021 roku. Według niego w pierwszej połowie ubiegłego roku zawody nieprogramistyczne stanowiły aż 49,25% wszystkich ogłoszeń dla branży IT. Wśród nich królowały stanowiska analityczne oraz project managerskie. Wynik ten można, a nawet trzeba, ściśle powiązać z cechami i umiejętnościami typowanymi jako kompetencje przyszłości.

Kompetencje przyszłości, czyli co przyda Ci się jutro

W 2020 roku Infuture Institute wraz z Collegium Da Vinci przygotowali raport pt. Przyszłość edukacji. Scenariusze 2046.

Według niego najważniejsze obszary rozwoju to:

 • kompetencje cyfrowe i techniczne,
 • kompetencje kognitywne,
 • kompetencje społeczne i emocjonalne.

Wszystko to składa się na silny trend nadchodzących lat, czyli umiejętność rozwiązywania złożonych problemów i wdrażania innowacyjnych rozwiązań w oparciu o analizę danych. Warto więc łączyć pracę nad rozwojem powyższych obszarów oraz korzystać z nich adekwatnie do sytuacji.

Jak wyglądają zmiany w branży IT?

Tendencję do rozwoju kompetencji technicznych, kognitywnych i społecznych widać także w IT. Programowanie czy testowanie to wciąż najpopularniejsze skojarzenia z branżą. Jednak fakt, że dziennie internauci produkują około 2,5 tryliona bajtów danych, znacznie wpływa na rozwój i rosnącą popularność Data Science oraz analizy opartej na Big Data.

– Kompetencje programistyczne są coraz częściej potrzebne w analizie danych. Przede wszystkim dynamicznie rozwija się obszar szeroko rozumianego Data Science. W ostatnich latach pojawiło się wręcz kilka nowych zawodów: Data Scientist, Machine Learning Engineer, Machine Learning Researcher czy Data Engineer. Wymagana jest w nich znajomość programowania, przeważnie w językach Python czy Java – mówi dr Jan Zając, założyciel i CEO Sotrender, we wspomnianym raporcie Branża IT to nie tylko programiści.

Jednak do skutecznej analizy danych – poza umiejętnościami programowania – potrzeba także takich umiejętności jak:

 • myślenie krytyczne,
 • zdolność uczenia (się),
 • kreatywność.

Kompetencje przyszłości a trendy w IT

Potrzeby zespołów z dnia na dzień stają się coraz bardziej zróżnicowane, a problemy, przed którymi stoją firmy technologiczne, są bardziej złożone. W Coders Lab od lat obserwujemy rynek pracy, dlatego regularnie poszerzamy ofertę i przygotowujemy naszych kursantów, do rozpoczęcia kariery w branży IT w zawodach nie związanych z programowaniem – mówi Marcin Tchórzewski, założyciel i CEO Coders Lab.

Okazuje się, że kompetencje, których na pewno będziemy potrzebować w przyszłości, już teraz mają swoje odzwierciedlenie w trendach królujących w branży IT. Do najważniejszych z nich można zaliczyć:

 1. wzrost znaczenia analizy danych oraz Data Science,
 2. rozwój m-commerce,
 3. praca zdalna.

Już na tych trzech przykładać widać proces rozpoznawania i rozwiązywania problemów:

 • etap 1 – określenie problemu (jak chcemy pracować i kupować?),
 • etap 2 – zbieranie danych (bazy danych, badania),
 • etap 3 – znajdowanie odpowiedzi czy wzorców (w domu i mobilnie),
 • etap 4 – umiejętne wdrażanie rozwiązań opartych na potrzebach zainteresowanych (opracowanie narzędzi do pracy zdalnej oraz praca nad udoskonalaniem sklepów internetowych).

Rozwiązywanie złożonych problemów i analiza danych w branży IT

Na powyższych przykładach widać, że analitycy danych z umiejętnościami krytycznego myślenia, obserwowania zachowań i formułowania wniosków oraz osoby potrafiące przekuć wnioski w skuteczne działania są dziś i będą jutro na wagę złota.

Dobra wiadomość brzmi: kompetencje przyszłości można zdobyć, jeśli tylko zaufa się specjalistom i włoży się w to pracę oraz energię.

Na co dzień dużą wagę przywiązujemy do tego, by proces edukacji odpowiadał potrzebom współczesnego świata. Gdy zaobserwowaliśmy rosnącą popularność takich kompetencji jak analiza danych czy rozwiązywanie problemów, zaczęliśmy działać w tym kierunku. W ten sposób powstała kompleksowa ścieżka rozwoju kompetencji Data Science oraz zaplanowany na luty oraz marzec cykl warsztatów dotyczących umiejętności potrzebnych analitykowi danych. Chcemy pokazać, że analiza danych oraz programowanie (w języku Python i SQL) idą razem w parze, wzajemnie się uzupełniając. Właśnie z tego połączenia wyłaniają się kreatywne rozwiązania problemów. Chcemy pomóc naszym kursantom zdobyć nie tylko zawód przyszłości, ale też komplet kompetencji, które jutro będą po prostu niezbędne – tak w pracy, jak w życiu – dodaje Marcin Tchórzewski.

Jak widać kompetencje przyszłości coraz wyraźniej zaznaczają swoją obecność w naszym codziennym życiu. Warto więc już teraz poszerzać wachlarz swoich umiejętności. To ważny krok w stronę stabilnego zatrudnienia, regularnie rosnących zarobków oraz pracy nad ciekawymi projektami.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...