NIERUCHOMOŚCIDo mieszkania trzeba dwojga, czyli jakie mieszkania kupują pary?

Do mieszkania trzeba dwojga, czyli jakie mieszkania kupują pary?

Do mieszkania trzeba dwojga, czyli jakie mieszkania kupują pary?

Pary uzyskują zazwyczaj większą zdolność kredytową niż single. Nie jest to jednak regułą i ci, którzy zarabiają wystarczająco dużo, są w stanie w pojedynkę uzyskać kredyt hipoteczny. Nie ulega jednak wątpliwości, że zakup wymarzonego „M” we dwoje jest prostszy, mimo że czasem trzeba zadowolić dwa odmienne gusta. Infografika – Czym-kieruja się pary przy wyborze mieszkania

Jak wynika z sondy przeprowadzonej przez portal RynekPierwotny.pl z przedstawicielami firm deweloperskich, upodobania mieszkaniowe par zależą od wielu czynników. Jednymi z najważniejszych są staż związku, wiek klientów i fakt posiadania dzieci. Ogromne znaczenie ma także zasobność portfela. Wraz z jego grubością rośnie apetyt na większy metraż lokalu.

Najważniejsza lokalizacja

Z danych portalu RynekPierwotny.pl wynika, że pary poszukujące mieszkań zwracają uwagę zwłaszcza na lokalizację. 77% z nich rozgląda się za lokum w pobliżu komunikacji miejskiej, 62% wskazuje, że istotny jest czas dojazdu do pracy, a 54% przyznaje, że ważna jest dla nich bliskość sklepów spożywczych. Kluczowość lokalizacji potwierdzają również deweloperzy.

Młode pary decydują się na mieszkania w centrum miasta, w pobliżu modnych restauracji, kawiarni czy kin. Nie bez znaczenia jest również dostępność komunikacji miejskiej. Ci klienci szukają przede wszystkim inwestycji o modnym designie, z ładnym widokiem. Przy wyborze mieszkania decydują się zazwyczaj na klasyczny 2-pokojowy metraż do 50 mkw. – podkreśla Cezary Grabowski, dyrektor marketingu i sprzedaży w Bouygues Immobilier Polska

Pary poszukują także mieszkań zlokalizowanych wśród zieleni. Z danych portalu RynekPierwotny.pl wynika, że 61% par rozgląda się za lokalem położonym blisko parku czy lasu.

Dwoje +

Preferencje mieszkaniowe par zmieniają się, gdy pojawiają się dzieci. Deweloperzy wskazują, że tacy kupujący chętniej wybierają spokojniejsze dzielnice. Ważne jest dla nich, aby w okolicy znajdowały się placówki edukacyjne, najpotrzebniejsze sklepy i punkty handlowo-usługowe.

Dla par planujących potomstwo istotny jest również układ mieszkania. Jak zauważa Karolina Bronszewska, Dyrektor Marketingu i Innowacji RONSON Development – W ostatnim czasie obserwujemy zainteresowanie mieszkaniami z antresolą, zwłaszcza wśród par. Takie mieszkania mają duży potencjał aranżacyjny. Antresola w naturalny sposób dzieli mieszkanie na strefy i daje możliwość stworzenia dodatkowego miejsca do pracy, czy odpoczynku. W dwupoziomowym mieszkaniu można też w razie potrzeby zorganizować przestrzeń dla dziecka.

Im liczniejsza rodzina, tym również większe potrzeby metrażowe. W miastach popularnością cieszą się mieszkania w układzie 3- lub 4-pokojowym z tarasami lub ogródkami. Od 2020 roku obserwujemy też wzmożone zainteresowanie domami – zauważa Daniel Szewc, dyrektor ds. rozwoju BY MADE.

O dodatkowych metrach kwadratowych marzą nie tylko pary z dziećmi, ale również ci, którzy boleśnie przeżyli przymusowy home office podczas lockdownu. W ciągu ostatnich lat, gdy praca zdalna zyskała na popularności, obserwujemy tendencję, w której młode pary zainteresowane są większymi metrażami, chcąc wydzielić w mieszkaniu dodatkową przestrzeń do pracy – podkreśla Aleksandra Damsz, Kierownik Biura Sprzedaży Cordia Polska w Warszawie. Gdy mieszkanie pełni równocześnie funkcję biura, jego układ i wielkość jeszcze bardziej zyskują na znaczeniu.

Ogromne marzenia, niewielki budżet

O wyborze mieszkania decyduje przede wszystkim grubość portfela. Preferencje mieszkaniowe par są dostosowane do jego zasobności.

W zdecydowanej większości, młode pary właśnie ze względu na ograniczone fundusze, wybierają najczęściej małe lokale dwupokojowe z segmentu popularnego. Na większe lokum decydują się te osoby, które planują w najbliższej przyszłości powiększenie rodziny lub też pracują w trybie home office – w tym przypadku wybierają najmniejsze mieszkania trzypokojowe, aby mieć osobny pokój dla dziecka lub do pracy. Takie z kolei często zlokalizowane są na osiedlach oddalonych od centrum miasta, przez co ich ceny są niższe – podkreśla Tomasz Kaleta, dyrektor Departamentu Sprzedaży, Develia S.A.   

Bez względu na to, jak zasobny jest portfel pary szukającej mieszkania, jest to dla niej niezwykle ważna decyzja. Jedna z najważniejszych w życiu. Dlatego też jej preferencje mieszkaniowe są bardzo przemyślane i  uwzględniające przyszłość, która może przynieść różne scenariusze. Ewentualne powiększenie rodziny, praca zdalna, czy chęć odpoczynku na łonie natury to dopiero początek listy, z którą kupujący ruszają na poszukiwania wymarzonego „M”.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...