sobota, 18 stycznia, 2025

Liczba Ukraińców z zakwaterowaniem zapewnionym przez pracodawcę wzrosła 2,5-krotnie

Liczba Ukraińców, którym pracodawca zapewnia zakwaterowanie, wzrosła prawie 2,5-krotnie w porównaniu z rokiem 2022 – wynika z najnowszego raportu Centrum Analitycznego międzynarodowej agencji zatrudnienia Gremi Personal.

W pierwszym kwartale 2024 r. 55% badanych Ukraińców odpowiedziało, że korzysta z zakwaterowania zapewnionego przez pracodawcę, 33% respondentów zadeklarowało, że wynajmuje mieszkanie na własny koszt, 8% nadal mieszka się w domach Polaków, a 4% – w ośrodkach zbiorowego zakwaterowania.

Dwa lata temu w listopadzie 2022 r., kiedy przeprowadzono podobne badanie, rozkład procentowy w kwestiach zamieszkania był zupełnie inny.

W 2022 r. aż 58% respondentów wynajmowało mieszkanie na własny koszt, podczas gdy tylko 2% Ukraińców korzystało z zakwaterowania od pracodawcy. 10% otrzymało schronienie w domach Polaków, którym rząd wypłacał rekompensatę za każdego uchodźcę w ramach programu azylowego. 5% mieszkało w ośrodkach zbiorowego zakwaterowania na koszt państwa, a 5% na koszt organizacji pozarządowych.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ogłosiło zmiany dla ukraińskich uchodźców. W szczególności chodzi o anulowanie dotacji dla ośrodków, w których mieszkają uchodźcy od lipca 2024 roku. Obecnie w ośrodkach zbiorowego zakwaterowania przebywa ok. 40 000 Ukraińców.

Istnieje logiczne wytłumaczenie faktu, że liczba Ukraińców, którym pracodawca zapewnia mieszkanie, wzrosła prawie 2,5-krotnie w porównaniu do 2022 roku. Historycznie Ukraińcy przyjeżdżali do Polski do pracy tymczasowej, nie inwestowali w wynajem, najbardziej opłacała im się praca, w której to pracowdawca brał na siebie i sprawy legalizacji, i zakwaterowania. Na początku rosyjskiej wojny Polska przyjęła największą liczbę Ukraińców, którzy nie od razu znaleźli pracę. Niektórzy mieli oszczędności, niektórzy wyjechali do innych krajów UE, niektórzy wrócili do ojczyzny. Ostatecznie zdecydowana większość Ukraińców chcących pracować w Polsce, została. Większość z nich korzysta z zakwaterowania zapewnionego przez pracodawcę. – wyjaśnia Anna Dzobolda, dyrektorka ds. rekrutacji Gremi Personal.

Autor
  • Od prawie dwóch dekad wspieramy naszych czytelników w lepszym rozumieniu świata biznesu i gospodarki. Tworzymy treści, które łączą solidne analizy z praktycznymi wskazówkami, pomagając w podejmowaniu trafnych decyzji. Nasz zespół to ludzie z pasją do odkrywania nowych trendów, śledzenia zmian na rynkach i dzielenia się wiedzą, która inspiruje do działania.

Popularne w tym tygodniu

Belgijskie organizacje i politycy opuszczają platformę X

W ostatnich tygodniach na całym świecie, zwłaszcza w Europie,...

Czas na zmiany w prawie podatkowym. Eksperci oczekują od rządu konkretnych działań i stabilności

Od tego roku obowiązują nowe regulacje podatkowe, które dotykają...

HR 2025: Jak ESG, AI i zmiany demograficzne zmieniają strategie biznesowe

Wymagające otoczenie biznesowe sprawia, że firmy na bieżąco dostosowują...

Geopolityczna gra Trumpa: Jak wpłynie na światowe rynki finansowe?

Agresywna strategia Trumpa: Prezydent elekt Donald Trump planuje...

Raportowanie ESG od 2025 roku: Wytyczne dla firm i rola skutecznej komunikacji z zespołem

Od 1 stycznia 2025 roku obowiązek raportowania pozafinansowego został...

Podobne tematy

Jak pytania prejudycjalne do TSUE zmieniają przebieg polskich postępowań sądowych?

Strona toczącego się przed polskim sądem postępowania może złożyć...

Trump wprowadzi cła. Które branże już powinny się pakować?

Donald Trump chce wyrównać bilans handlowy USA z...

Polska na 7. miejscu na świecie pod względem ataków ransomware

Aż 37% - taka była skala wzrostów zagrożeń...

LNG i BioLNG jako odpowiedź na wyzwania klimatyczne w transporcie

Wobec wyzwań związanych z ograniczaniem emisji gazów cieplarnianych, jedną...
00:06:09

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie